Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9811
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z patronem na murach

Poniedziałek, 24 maja 2021, 8:14
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Z patronem na murach
Fot. Przemek Kaczałko
Końcówka roku szkolnego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych to intensywne prace nad upiększeniem otoczenia placówki. Na murach otaczających cieplicką placówkę, uczniowie malują motywy związane z patronem szkoły - Stanisławem Wyspiańskim.

Od naszej ostatniej wizyty w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, kiedy to opisywaliśmy prace konserwatorskie w budynku szkoły - wiele się zmieniło. Dokończono działania wewnątrz placówki, a obecnie uczniowie przystąpili do zdobienia murów otaczających szkołę.

Jest piękna pogoda, młodzież wraca do szkoły, więc na świeżym powietrzu "wyżywają" się artystycznie - nie kryje radości Anna Szydłowska-Robak, dyrektorka Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. - Widać, że młodzież jest bardzo zaangażowana i cieszą się z tej pracy - mówiła z uznaniem dyrektorka szkoły.
Najpierw odrysowaliśmy projekty na papierze, następnie trzeba było je wyciąć, po czym przyczepiliśmy je z pomocą desek do płotu i zaczęłyśmy malowanie - opisuje proces tworzenia dzieł Wyspiańskiego, Magdalena Bolesta z klasy 3LP. - To bardzo przyjemny powrót do szkoły - dodała uczennica Rzemiosł.

W planach cieplickiej szkoły jest też zagospodarowanie parku przed głównym budynkiem, gdzie mają się pojawić współczesne rzeźby oraz tematyczne ławeczki.

Odwzorowujemy polichromię z kościoła Franciszkanów przy plantach w Krakowie, a także część Zielnika Stanisława Wyspiańskiego, który jest patronem naszej szkoły. Chcemy w ten sposób unieśmiertelnić nasz wkład w mury tej szkoły i jej tradycję - wyznał Radosław Oskar Ejsymont, nauczyciel w Liceum Sztuk Plastycznych. - Uczniowie pod moim delikatnym nadzorem wykonali szablony za pomocą tradycyjnych narzędzi, używając techniki przepróchy, która jest rodem wzięta z działalności Wyspiańskiego - w ten sposób przekładał swoje projekty na polichromie w Krakowie i nie tylko - opisywał R. Ejsymont, zapowiadając, że efekty końcowe będą widoczne w tym tygodniu.

Trwają też intensywne prace na kierunku technik przemysłu mody, gdzie młodzież pracuje nad nowymi projektami.

Rok był ciężki, było dużo teorii, a teraz staramy się, aby zajęcia były możliwie maksymalnie praktyczne - dodała A. Szydłowska-Robak.

Twoja reakcja na artykuł?

21
88%
Cieszy
1
4%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group