Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 8160
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z muzyką i czerwoną różą do lata

Środa, 23 czerwca 2010, 15:48
Aktualizacja: 15:53
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Z muzyką i czerwoną różą do lata
Fot. Gabi
Wczoraj w Sali im. L. Różyckiego w Filharmonii Dolnośląskiej wysłuchać można było koncertu z okazji wręczenia świadectw ukończenia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. S. Moniuszki. Nie wystarczyło miejsc dla wszystkich chętnych. Powodów do oklasków było sporo.

Koncert jak zwykle prowadziła Agnieszka Cel. Przywitała publiczność i gościa honorowego: prezydenta miasta Marka Obrębalskiego. W miły nastrój wprowadziły zebranych uczniowie pierwszych trzech klas PSM I st. Zatańczyli oni do Walca a-moll Chopina i dwóch tańców węgierskich Brahmsa. Układy opracowała Danuta Oleksyk, a stroje stworzyła Halina Wysocka i rodzice uczniów.

Gromkie brawa zebrał po swoim występie Piotr Zioło, który uczy się grać na wiolonczeli pod kierunkiem J. Ignatowskiej. Zagrał utwór z pamięci. Akompaniował mu K. Gotartowski. Uczniowie 2 klasy Maksymilian Bielecki i Alicja Krajewska zagrali w duecie na fortepianie utwór J. Garści „Kot i mysz”.

Uczeń klasy wiolonczeli Adrian Furmanowicz wraz ze swoją nauczycielką H. Buszyńską zagrał wariację na temat „Pije Kuba do Jakuba” H. Dotzauera. Kolejny duet fortepianowy zagrał walca E. Hradecky’ego. W jego skład weszli uczniowie 2 klasy Maria Góralik i Maksymilian Derecki. Joanna Oleksyk zagrała Sonatinę C-dur A. Goedicke.

Sporo emocji wzbudził występ kwartetu fortepianowego, który zagrał „Nokturn Es-dur” F. Chopina. Kwartet tworzą: Sylwia Latoch (skrzypce), Aleksandra Pięciak (skrzypce), Joanna Śliwińska (wiolonczela) i Amelia Lewandowska (fortepian). Następnie na scenie pojawiła się absolwentka Dominika Burzyńska, która zagrała na fortepianie etiudę 2 op. 45 S. Hellera.

Widzowie mogli wysłuchać duetu i tria fortepianowego. Pierwszy utwór ‘Taniec lisa” zagrały Kinga Wiszniewska i Agnieszka Michalkiewicz, a Walc na szęść rąk S. Rachmaninowa przedstawiły Karolina Kędziora, Maja Radziwanowska i Katarzyna Segiet.

Po wysłuchaniu dźwięków fortepianowych przyszedł czas na zespół Guzikowy. W jego skład wchodzą: Anna Łozowska, Wojciech Kowal i Michał Starak. Zagrali z dużym wyczuciem utwór Veikko Ahvenainen pt.: „Takametsiem”. Jak zwykle świetnie wypadł kwartet saksofonowy. W skład zespołu wchodzą dwie tegoroczne absolwentki PSM II st. Usłyszeć można było: Monikę Cel (sax tenorowy), Joannę Żak (barytonowy), Aleksandrę Papież (altowy) i Annę Swaczynę (sax sopranowy).

Zagrały gościom ‘Summertime” G.Gershwina i „Banana rag” Ch. Daguet. Podziwiać można było poza piękną grą, urodę pań. Drugą niespodzianką wieczoru był występ zespołu Cyjas Milongas, w skład którego wchodzą: akordeonista Piotr Wyrostek, kontrabasista Agnieszka Sieczkowska, gitarzysta Jakub Walicki i akordeonista Piotr Kała.

Na początek zagrali „Milonga del Angel” A. Piazzoli. Przygotowali niespodziankę dla gości absolwentów. Podczas drugiego utworu „Libertango” zatańczył zespół „Dancing queen”. Stworzyli go na potrzeby koncertu uczniowie muzycznej. Wszyscy muzycy i tancerze zebrali zasłużone gromkie brawa.

Na scenę zostali poproszeni absolwenci. W tym roku było ich dwudziestu. Mirosława Hejne, zastępczyni dyrektor PSM I i II stopnia, pogratulowała absolwentom. Dodała, że niektórzy z uczniów postanowili kontynuować naukę w PSM II st. Reszta ma jeszcze czas na zastanowienie: wolne miejsca jeszcze są.

Pamiątkowe medale, świadectwa i podziękowania dla rodziców rozdała dyrektor Urszula Borkowska. Świadectwo z czerwonym paskiem w cyklu sześcioletnim otrzymała skrzypaczka Julia Gadzina oraz Renata Galik. W cyklu czteroletnim po najwyższe laury: świadectwo z czerwonym paskiem sięgnął Mateusz Popis, który gra na perkusji.

Wyróżniony na forum został także Julian Szaweł, który gra na trąbce. Jako jedyny otrzymał z instrumentu głównego ocenę celującą. Pani dyrektor poprosiła jedną z uczennic, Renatę Galik o wyrecytowanie jednego ze swoich wierszy. Dziewczyna poza świetnymi wynikami w szkole ma także na swoim koncie wydany tomik poezji. Każdy rodzic otrzymał list gratulacyjny z rąk dyrektor Borkowskiej. Przewodnicząca rady rodziców wręczyła absolwentom po czerwonej róży.

Sześciu uczniów ukończyło klasę fortepianu w cyklu szescioletnim. Byli to: Zuzanna Biernat, Dominika Burzyńska, Roksana Korzeniowska, Aleksandra Niedaszkowska, Wiktoria Pogorzelska i Paweł Żabierek. Szczęsliwa siódemka wyszła z klasy skrzypiec: Monika Burdelak, Katarzyna Długasiewicz, Julia Gadzina, Weronika Kozłowska, Jakub Krajniak, Kludia i dominika Niziurskie. Malwina Zdzińska gra na altówce. Instrumenty dete reprezentują: Adam Pałucki- puzon i Julian Szaweł- trąbka. W cyklu czteroletnim tylk otrzy osoby dotrwały do końca: akordeonista Bartosz Bagrowski, skrzypaczka Juliane Berres i perkusista Mateusz Popis.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group