Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6743
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z bolączkami codzienności do prezydenta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 10 czerwca 2010, 14:56
Aktualizacja: 14:57
Autor: Angela
Fot. Angela
Głodowe zasiłki, utrudniony dostęp do informacji, niejasne procedury, zbyt małe środki na rehabilitację oraz plany wyprowadzania niepełnosprawnych zrzeszonych do budynków, które nie nadają się do użytku – m.in. z takimi problemami przyszli wczoraj do prezydenta przedstawiciele stowarzyszeń osób niepełnosprawnych zrzeszonych przy Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Spotkanie niepełnosprawnych z prezydentem Markiem Obrębalskim, jego zastępcą Jerzym Lenardem, panią pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych Mirosławą Cichocką-Grudą oraz naczelnikiem wydziału zdrowia i polityki społecznej Ewą Kasińską odbyło się w jeleniogórskim ratuszu wczoraj. Przez ponad pól godziny niepełnosprawni przedstawiali prezydentowi wszystkie swoje problemy. Mówili o braku środków na rehabilitacje, trudność w dotarciu do przepisów regulujących przystępowanie im do konkursów o środki.

– Wręczyliśmy prezydentowi otwarty list z podpisami około 50 osób, w którym wyraziliśmy swoje niezadowolenie z polityki ratusza i władz, wobec osób niepełnosprawnych, osób najsłabszych. W kraju jest dużo organizacji wspierających niepełnosprawnych, ale tylko teoretycznie.

– Kiedy przychodzi co do czego, to nie mamy nawet możliwości i szans na wyjazdy rehabilitacyjne czy zmianę klimatu nawet raz na trzy lata. Jest natomiast przeogromna otoczka prawna, nie idzie się w tym wszystkim połapać. Chcieliśmy o tych problemach prezydenta powiadomić i będziemy oczekiwali od niego pomocy – mówi Stanisław Stryjewski, wiceprzewodniczący rejestrowanego stowarzyszenia inwalidów wzroku działającym przy Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Podczas spotkania pojawiły się jeszcze takie kwestie jak konieczność dojeżdżania przez osoby niepełnosprawne na komisję lekarską do Wałbrzycha, czy brak poważnych propozycji na nową siedzibę dla KSON – u i działających w nim stowarzyszeń oraz zmniejszenie środków w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie podlega urzędowi miasta, jest to jednostka administracji rządowej, nie mamy wpływu na ich decyzje i wytyczne. W tej sprawie interweniowaliśmy kilkakrotnie, pisma w tej sprawę wysyłali też posłowie, ale nie przyniosło to żadnego skutku. Podobnie jest z PFRON – em, gdzie nie my ustalamy wysokość przyznawanych środków – ripostowali prezydent Marek Obrębalski i jego zastępca Jerzy Lenard.

Co do nowej siedziby KSON, są pewne pomysły i jestem przekonany, że wszystkich planowane rozwiązanie zadowoli. Prezydent Marek Obrębalski zapowiedział jednak, że nie powie ani jednego zdania więcej na temat szczegółów, które mamy poznać za kilka dni. Niepełnosprawni dowiedzieli się natomiast, jak na stronie urzędu miasta znaleźć potrzebne im informacje i zaproponowali kolejne spotkanie w celu poznania przepisów i procedur konkursowych.

- Na spotkaniu udało nam sie ustalić kilka spraw i myślę, że w przyszłości uda nam się dojść z miastem do porozumienia. Potrzebna jest jednak obopólna praca i zaangażowanie - mówi Jan Zagrobelny ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnych i Ruchowo Przyjaciele.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~Sprawny inaczej 10-06-2010 15:28
Schubert podpiera się Stryjewskim a obaj pilnują coby im się dalej dobrze działo. Jak zwykle zaczynają precyzować swoje roszczenia tuż przed kampanią wyborczą, licząc na przychylność kolejnego kandydata na Prezydenta. Tymczasem "produkują" kolejne długi! a niepełnosprawni to tylko pretekst do wymuszania ... Oj! Panie M.O. - apeluję o krytyczne spojrzenie i poznanie opinii innych osób niepełnosprawnych.
~Niepełnosprawni to biznes 10-06-2010 18:04
te wszystkie fundacje ,stowarzyszenia to maszynki do zarabiania kasy PFRON to ewenement ładuje miliardy w firmy takie jak Impel i inne zakłady pracy chronionej niepełnosprawni tyrają tam za grosze jak murzyni a właściciele to jedni z najbogatszych ludzi w Polsce cały system dofinansowań to biznes na wielką skalę pieniądze zamiast do potrzebujących trafiają do cwaniaków
teessi 10-06-2010 21:52
"nie mamy nawet możliwości i szans na wyjazdy rehabilitacyjne czy zmianę klimatu nawet raz na trzy lata" - A w Uzdrowisku Cieplice nie można się rehabilitować?
~ 10-06-2010 22:29
Niepełnosprawny = Biały murzyn.
teessi 10-06-2010 23:22
Są zaklady pracy chronionej, czy one nie mają na środków na cele niepełnosprawnych? Na co one są tam wykorzystywane? Powinny być przeznaczone na rehabilitację niepełnosprawnych zatrudnonych tam ludzi. Może trzeba zwrócić się do PFRON-u, a nie do prezydenta Jeleniej Góry. Przecież do tego Funduszu idą wielkie pieniądze. Czy ktoś z KSON występował z problemami inwalidów do tej instytucji?
teessi 10-06-2010 23:26
Swoją drogą konieczność jeżdżenia na komisję lekarską do Wałbrzycha to naprawdę przegięcie. Kto to wymyślił? Było hasło "tanie państwo", a teraz mamy efekty jego realizacji!
~Obywatel 11-06-2010 9:12
"Wyniki przeprowadzonego w 2002 roku Narodowego Spisu Powszechnego pokazują, że 15,1% Dolnoślązaków to osoby niepełnosprawne. Na terenie Miasta Jeleniej Góry odsetek ten wynosi aż 17% co oznacza, że 15812 Jeleniogórzan to osoby niepełnosprawne. Powyższa informacja w sposób jednoznaczny uzasadnia potrzebę poświęcenia szczególnej uwagi tej grupie społeczeństwa przez władze lokalne. Konieczne jest więc, by władze samorządowe włączyły kwestie dotyczące niepełnosprawności w zakres swych działań decyzyjnych, mających na celu tworzenie ogólnych warunków pracy, bytu i funkcjonowania osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego i społecznego, umożliwiającego im pełną integrację ze społeczeństwem." Polecam przeczytać: http://www.kson.pl/samorzady/samorzady.htm
~Obywatel 11-06-2010 9:35
Takim ludziom potrzebna jest pomoc mimo nieświadomości większości obywateli że takich ludzi jest tysiące woku nich (Miasto Jelenia Góra liczy ponad 15812 osób niepełnosprawnych). Takim przykładem nieświadomości i krótkowzroczności społecznej może być p. M.Obrębalski który przez swoją gruboskórność nie dostrzega ponad 17% swoich obywateli praktycznie wykluczonych społecznie i istniejących formalnie dzięki takiej instytucji jaką jest Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.
c0librii 11-06-2010 10:42
@tessi:zakłady pracy chronionej mają dostęp do takich środków ale wykorzystują je na wyjazdy dla kadry kierowniczej.Wiem z doświadczenia .a zwykły szary pracownik ,który na prawdę jest niepełnosprawny i potrzebuje wyjazdu w celach zdrowotnych a nie rozrywkowych,nie ma szans na takie dofinansowanie z zakładu.jeśli chodzi o PFRON to też nie jest proste otrzymanie dofinansowania na np.wyjazd rehabilitacyjny. A jeśli chodzi o Cieplice ,to czy zdajesz sobie sprawę ile trzeba czekać na jakiekolwiek zabiegi? Nie mówiąc ,że nie każdy znajdzie tam takie jakich potrzebuje.
c0librii 11-06-2010 10:53
@tessi:zakłady pracy chronionej mają dostęp do takich środków ale wykorzystują je na wyjazdy dla kadry kierowniczej.wiem z doświadczenia .A zwykły szary pracownik ,który na prawdę jest niepełnosprawny i potrzebuje wyjazdu w celach zdrowotnych a nie rozrywkowych ,nie ma szans na takie dofinansowanie z zakładu.Jeśli chodzi o PFRON to też nie jest proste otrzymać dofinansowania na np.wyjazd rehabilitacyjny.A jeśli chodzi o Cieplice,to czy zdajesz sobie sprawę ile trzeba czekać na jakiekolwiek zabiegi?Nie mówiąc,że nie każdy znajdzie tam takie jakich potrzebuje.
~do c0librii 11-06-2010 15:31
A co Twoim zdaniem ma zrobić Prezydent? Przeznaczyć środki z kasy miejskiej na dofinansowanie zabiegów dla niepełnosprawnych w Uzdrowisku Cieplice? Jeśli chodzi o wykorzystanie środków w ZPChr (nieprawidłowe) to czy nie powinno to być w jakiś sposób kontrolowane przez przedstawicieli z PFRON? Jeśli jest tak jak piszesz, to PFRON powinien być o tym powiadomiony.
~Stanisław Stryjewski 11-06-2010 17:43
Dotyczy komentarza "Sprawny inaczej" z dnia 10.06.2010 godz.15:28 Jestem oburzony tekstem komentarza.Jako osoba niewidoma w żaden sposób nie poczuwam się do generowania ewentualnych długów KSON-u,działania w porozumieniu z Panem Schubertem w kampanii wyborczej. W poprzednich kampaniach wyborczych również nie uczestniczyłem. Powyższy komentarz uważam za naruszenie moich dóbr osobistych.
~nobel 11-06-2010 21:27
PO w wydaniu Obrębalskiego łata dziury losem najsłabszyej grupy mieszkańców.Jak widac nie są oni tak pokorni jak to zakładano.Czemu nie oszczędza się na etatach urzędniczych,a ciągle ich przybywa?A w urzędzie nie można nic załatwic.Panu Stryjewskiemu doradzam aby wystąpił do administratora strony o ujawnienie ip ,,Sprawnego inaczej,,.Może już koniec z bezkarnym opluwaniu ludzi.
~gość12 13-06-2010 10:56
tylko przed wyborami Władza chce słuchać, albo przynajmniej stwarza pozory, dlatego wtedy mozna powiedzieć co nas boli, ale niestety po wyborach jest jak zwykle, Oni wiedza wszystko najlepiej a co do generowania długó KSON, to czy nie jest to spowodowane uporczywym brakiem finansowania tej instytucji przez władze miasta?
teessi 13-06-2010 17:50
A dlaczego ta instytucja ma być finansowana przez władze miasta, a nie przez PFRON? Proszę o wyjaśnienie, bo naprawdę nie wiem. Czy to jest jakoś uregulowane, tj. wynika z przepisów?
~gość12 14-06-2010 8:18
inne instytucje o podobnym charakterze otrzymują wsparcie ze strony miasta a od dwóch lat KSON niestety nie i to bez podania przez Władze przyczyny takiego stanu rzeczy, proszę sobie sprawdzić, na stronie KSON, jak wiele ta organizacja robi dla tych, o których zapomnieli niemal wszyscy a którym tak trudno przebić się w tej drapieżnej rzeczywistości
~adriana112 14-06-2010 9:52
potwierdzam w kson pracują wpaniali ludzie prawdziwi wolontariusze tam każdy jest traktowany jak człowiek a w urzędach .... jak nie wiadomo o co chodzi to o kasę i myślę że dlatego kson nie dostaje pieniędzy, żeby ich wykurzyć z tej siedziby co zajmują bo to łakomy kąsek dla miasta szkona że na tych rozgrywkach tracą niepełnosprawni i zniechęca sie tych co chcą pomagać innym bo się ich opluwa
c0librii 14-06-2010 12:04
do 11-06-2010 15:31 | ~do c0librii |: Myślisz,że PFRON nic nie wie?Wszyscy o tym wiedzą. Te wszystkie organizacje tylko patrzą,żeby dla swoich mieć.Tylko zarabiają na nas.
teessi 14-06-2010 17:25
A nie możecie wystąpić ze sprawą nieprawidłowego wykorzystania środków ze składek PFRON w firmach ZPChR do któregoś z posłów? Może przepisy są mało precyzyjne i trzeba uściślić w nich sposób wykorzystania tego funduszu, aby nie było nieprawidłowoiści? Jesteście w tych zakładach, widzicie co się dzieje. Przekażcie posłom takie sygnały! Np. posłowi Zawile albo tej nowej posłance - pani Eli Zakrzewskiej. Tak nie może być, aby środki z PFRON były wykorzystywanie nie w tym celu, na który w założeniu mają być przeznaczone. Czy nikt naprawdę tego nie weryfikuje?
teessi 15-06-2010 21:39
do COlibrii - Na ten PFRON trafiają wielkie pieniądze. Powinny byc wykorzystywane na potrzeby niepełnosprawnych. Po to są. I tam trzeba uderzyć. A swoją drogą cóż to za inne instytucje wyciągają rękę po kasę od miasta? Naprawdę mnie to interesuje. Dla jasności - nie jestem z UM.
~internauta 16-06-2010 8:43
Wszyscy zaczęli dyskutować o PFRONIE a artykuł jest o organizacji Schuberta, która jak zwykle próbuje udawać wielką troskę o niepełnosprawnych a jej faktycznym celem jest realizowanie prywatnych ambicji jej szefa, pomijając już rozbijanie środowiska osób niepełnosprawnych itp...
~przyjaciel 16-06-2010 14:54
do internauty w tej sytuacji Schubert został pomómuwiony i mógłby cie podac do Sądu o zniesławienie . Schubert nic z tym wspólnego a listem wystąpiły inne Stowarzyszenia na przyszłość prosze zasięgnąć konkretnych informacji których na pewno udzielę
teessi 16-06-2010 18:36
Nie wiem o jakiej organizacji mowa w artykule, natomiast niewątpliwą dla mnie rzeczą jest fakt, że instytucja ta powinna wystąpić o dofinansowanie swojej działalności do PFRON.
~kson 18-06-2010 23:17
internauta i sprawny inaczej-no to strzeliliście sobie w stopy do zobaczenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group