Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2965
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

XIV Krokus Jazz Festiwal rozstrzygnięty

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 października 2015, 11:23
Aktualizacja: Środa, 28 października 2015, 14:05
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Zwycięstwem Global Schwung Quintet zakończyła się XIV edycja Krokus Jazz Festiwalu, który w dn. 23–25.10 odbywał się w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Triumfatorzy „Powiewu Młodych Talentów” otrzymali statuetkę „Złotego Krokusa” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Po piątkowych występach gwiazd, w sobotę i niedzielę na scenie sali widowiskowej JCK trwały przesłuchania 16 zespołów ubiegających się o uznanie jury. Jak przyznali sędziowie, którzy obradowali pod przewodnictwem Jiriego Stivina – bardzo trudno było wybrać zwycięzców ponieważ wielu muzyków wyróżniało się ponad miarę. Ostatecznie zdecydowano o przyznaniu nagród indywidualnych oraz głównych.

Nagrodę specjalną niemieckiej Akademii fur Jazz & Popularmusik oraz stowarzyszenia Jazz fur Alle w postaci zaproszenia na warsztaty w Berlinie oraz udziału w dwóch koncertach otrzymała Gosia Goya Szewczyk z zespołu Goya Quartet. Nagrodę specjalną Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w postaci zaproszenia do udziału w 46. Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach otrzymała Małgorzata Zuber (Małgorzata Zuber Quintet). Z kolei nagrody indywidualne w wysokości po 1 000 zł oraz nagrody rzeczowe w postaci płyt jazzowych z serii Polish Radio Jazz Archive ufundowanych przez Dział Fonografii Polskiego Radia oraz książki muzycznej otrzymali: Zdenek Tomanek – saksofon (Empyrean Sextet), Jakub Mizeracki – gitara (Skicki – Skiuk), Tomek Sołtys – fortepian (Tomek Sołtys Trio), Piotr Chęcki – saksofon (Chęcki/ Zienkowski Quartet) oraz Paweł Kamiński – saksofon (Horacy Sextet).

Nagrodzeni indywidualnie wiedzieli, że tym samym ich zespoły nie zdobyły Złotego Krokusa, potencjalnych zwycięzców było coraz mniej, a emocje rosły. W związku z wyrównanym poziomem jurorzy zdecydowali się przynać dwie – trzecie nagrody dla wrocławskiego Taras Bakovskyi Quartet oraz Ostrich Quartet z Czech – były to nagrody w wysokości 1500 zł. Dwa tysiące za drugie miejsce przypadło grupie Kądziela/ Zagórski Trio (Poznań, Kopenhaga), a Grand Prix i wspomniane wyżej nagrody otrzymali Global Schwung Quintet w składzie: Dawid Kostka – gitara, Seweryn Graniasty – saksofon altowy, Adam Bieranowski – fortepian, Damian Kostka – kontrabas oraz Maciej Burzyński – perkusja.

Nie jest to nasza pierwsza nagroda, ale pierwsza nagroda główna – powiedział Dawid Kostka. Nie spodziewałem się tej nagrody, zaskoczyła mnie spora liczba uczestniczących zespołów, więc wygrać na tle 16 zespołów to spory sukces. Słuchałem konkurentów – byli świetni! - podkreślił lider Global Schwung Quintet.

Na zakończenie trzeciego dnia festiwalu na głównej scenie przy komplecie publiczności, który towarzyszył wszystkim wieczornym koncertom - wystąpiła Monika Borzym, a w Klubie Kwadrat imprezę zakończył Kamil Piotrowicz Quintet.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 28-10-2015 6:49
Festiwal przepiękny, ale ... w dresie, zacinającego się, przewracającego na scenie nie powinno się dopus...ć do mikrofonu. Ubranko świadczy o braku szacunku dla młodych, a reszta o stanie organizmu. Zmieńcie go, to obejdzie się bez wstydu.
Dzidek 28-10-2015 7:39
"Bałdych Pany" :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group