• Poniedziałek, 9 grudnia 2019
  • Godz. 19:28
  • Imieniny: Joanny, Leokadii, Wiesława
  • Czytających: 7895
  • Zalogowanych: 20
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wyznanie wiary pod parasolami – video

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 11 czerwca 2009, 13:05
Aktualizacja: Piątek, 12 czerwca 2009, 20:51
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Tysiące wiernych Kościoła katolickiego przeszły dziś w procesjach z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa. Tej wspólnej manifestacji wiary nie przeszkodziły opady deszczu.

Procesja w centrum Jeleniej Góry ruszyła po godz. 11 sprzed kościoła świętych Erazma i Pankracego po mszy, podczas której modlono się za dzieci rok po przystąpieniu do Pierwszej Komunii Świętej. To im homilię poświęcił ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan i miejscowy proboszcz. Zaapelował także do wiernych o modlitwę za tych, którzy zapominają o Panu Bogu lub nie mają dla Niego czasu.

Gdy tylko procesja ruszyła, z nieba lunął deszcz. Wierni chwycili za parasole i wolno przeszli w kierunku czterech ołtarzy ustawionych na trasie aż do kościoła Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu: jednego przy ulicy Długiej, dwóch przy ul. Wolności oraz we wspomnianej świątyni. Za ministrantami i dziewczynkami w strojach pierwszokomunijnych, które sypały płatki kwiatów - powtarzając: "Święty, święty, zawsze święty!" - podążał kapłan z Najświętszym Sakramentem w monstrancji. Za nim – tłum wiernych śpiewających nabożne pieśni.

Na czas przemarszu procesji zamknięto dla ruchu ulicę Wolności. Porządku pilnowali policjanci oraz harcerze. Przed ołtarzem zbudowanym u wlotu al. Wojska Polskiego, po przeczytaniu Słowa Bożego, ksiądz Grzegorz Niwczyk, proboszcz parafii Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu nawiązał do wydarzeń sprzed 30 lat, czyli do pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II i słów: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi”. Podkreślił, że to wyznanie z papieskiej homilii wciąż powinno być drogowskazem dla ludzi, którym przyszło żyć w różnych miejscach na świecie.

Po godz. 12 procesja doszła do świątyni przy ulicy Morcinka. Deszcz przestał padać, a zza chmur wyszło oczekiwane słońce. Dziewczynkom starczyło płatków, których zapas dostarczały im zapobiegliwe mamy. Uroczystości zakończyły się nabożeństwem w kościele Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu.

Podobne procesje odbyły się dziś we wszystkich kościołach. Na zdjęciach zobaczycie Pańśtwo migawki z Cieplic i Zabobrza. Tu procesję wzbogaciło brzmienie instrumentów dętych. Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~al 11-06-2009 13:47
Mt, 6, 5-7 "Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."
~Jędruś z Jelonki 11-06-2009 15:15
Zdjęcie 16 doskonałe! Dla większości procesja to okazja do wspólnej modlitwy. Ale byli i tacy, którzy cieszyli się ze spotkania znajomych. Szkoda, że scenek obrazujących te przejawy "życia towarzyskiego" zabrakło. Pozdrawiam!
~Meg 11-06-2009 15:35
... do al... czyżby to Jehowy pisał??? zazdrości że Katolicy chcą się pokazać? niech sami wyjdą na ulicę
~O Dżizus 11-06-2009 16:07
Wstydźcie się obłudnicy.
~AAA... 11-06-2009 16:44
do Meg.... zazdrościć ciekawe czego można zazdroścć raz an rok pokazac sie na ulicy jak to sie wierzy ..... z reszta nie trzeba chodzić do koscioła , płacic księżom , itd żeby kochac boga , do niego się modlić i żyć wedl e przykazań..a dla mnie kościół to jedna wielka sekta zajmująca się polityką.....przed wyborami zawsze z ambony ksiądz mówi an kogo powinno sie zagłosoać bo ci chcą zniszczyc polske , a ci drudzy to katolicy oni as uratują.....LUDZIE WEZCIE SIE ZASTANÓWCE CO WY ROBICIE!!!
~ do Meg 11-06-2009 16:47
popierwsze jechowym nie pozwolilibyście wyjsć na ulice , szalone babcie by sie rzuciły i interwencja policji gwarantowana to są własnie katolicy , zaczelibyście ich wyzywać itd sam jestem katolikiem ale nie chodze do kościoła tylko się modl e w domu i kocham boga a nie robie z tego gry politycznej jak to większoć księzy ma w zwyczaju...
~grześ 11-06-2009 16:55
do Meg czyżby katolicki brak tolerancji ??? .... i uważanie jedynie swojej racji .....
~al 11-06-2009 17:15
czy świat wierzących to tylko katolicy i jehowi? Nie -jestem wierzącym znającym PISMO ŚWIETE
~al 11-06-2009 17:17
dodam , że cytat pochodzi z Biblii którą używa ksiądz na mszy ! Mt, 6, 5-7 "Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."
~zabobrzanin 11-06-2009 17:18
Widze,że są zdjęcia nie tylko z procesji z centrum Jeleniej,ale również są z Morcinka,Cieplic i Zabobrza,tylko w głównym artykule o Zabobrzu nic o tym nie jest napisane.I czemu tak mało zdjęć z parafi św.Wojciecha?
~romek 11-06-2009 17:20
kocham boga - Ty tak poważnie ??
piipi 11-06-2009 17:49
..do - [~AL ..] ..podczas swieta Bozego Ciala chrzescijanin wezwany jest do publicznego wyznania wiary.ODDAJE czesc Chrystusowi obecnemu w Najswietszym Sakramencie.
piipi 11-06-2009 18:00
..do - [~AL ..] ~C.d..Rzekl do nich Jezus: "Zaprawde,zaprawde,powiadam wam:Jezeli nie bedziecie spozywwac Ciala Syna Czlowieczego i nie bedziecie pili Krwi Jego,nie bedziecie mieli zycia w sobie.Kto spozywa moje Cialo i pije moja Krew,ma zycie wieczne,a Ja go wskrzesze w dniu ostatecznym.Cialo moje jest prawdziwym pokarmem,a Krew moja prawdziwym napojem. Kto spozywa moje Cialo i Krew moja pije,trwa we Mnie,a Ja w nim.Jak mnie poslal zyjacy Ojciec,a Ja zyje przez Ojca,tak i ten,kto mnie spozywa,bedzie zyl przeze Mnie.To jest chleb,ktory z Nieba zstapil - nie jest on taki jak ten, ktory jedli wasi przodkowie,a poumierali.Kto spozywa ten chleb,bedzie zyl na wieki". - J6.51-58.
piipi 11-06-2009 18:03
..do - [~AL ..] ~C.d. ..jednoczesnie zapraszamy Chrystusa do naszych domow.Pragniemy,by nam wszystkim blogoslawil,by byl obecny tam,gdzie mieszkamy.
piipi 11-06-2009 18:06
..do - [~AL ..] ~C.d..PRZYPOMNIENIE: Eucharystia jest zywa i prawdziwa obecnoscia Jezusa posrod nas pod postacia chleba i wina.
piipi 11-06-2009 18:09
.do - [~AL ..] ~C.d..PAMIETASZ: "Swiety ,Swiety nad Swietymi // Bog Zastepow,Krol laskawy // Pelne niebo z kregiem ziemi // Majestatu Twojej slawy".
~romek 11-06-2009 18:20
- Al - Kiedy się przeto zgromadzi cały Kościół i wszyscy poczną korzystać z daru języków, 1 Kor 14.23 / zobacz także Rz 16.5 : 1 Kor 11.18 / - trwali na modlitwie i na łamaniu chleba Dz 2.42 - trwali razem jako wspólnota !! Człowiek potrzebuje wspólnoty a szczególnie wspólnoty Ducha . Myślę ,że rację ma Kohelet - jest czas trwania przed Panem samemu i czas trwania przed Panem we wspólnocie - to trochę moja parafraza więc przepraszam Koheleta .
~Do piipi 11-06-2009 18:32
Ty się lecz.Jaka z ciebie chrześcijanka skoro nienawidzisz mężczyzn.
~s 11-06-2009 18:35
Nie lubię tych spędów na pokaz.Większość dzieciaków nie ma pojęcia po co tam są.Mohery zaś zebrały się,żeby obrobić d...ę sąsiadce.Paranoja.
~J. 11-06-2009 18:52
Nie chce się czepiać, ale od 5:05 słychać śpiew gregoriański hymnu "Veni, Creator Spiritus" dokładnie: "mentes tuorum visita, imple superna gratia quae tu creasti pectora. (...) Tu, septiformis munere, digitus paternae dexterae, Tu rite promissum Patris, sermone ditans guttura." Nie wiem jaki sens jest w dawaniu hymnu do Ducha Świętego w uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej... lepiej dla jelonki było by jak by moderator dał "Pange lingua" (Sław języku tajemnice...), gdyż to było by bardziej sensowne i na miejscu.
TEJO 11-06-2009 19:02
Do J. Bardzo trafne spostrzeżenie, dziękuję - rzeczywiście jest Veni Creator Spiritus - "O Stworzycielu, Duchu, przyjdź" - w zawiązaniu do cytowanych przez księdza proboszcza znanych słów papieża Jana Pawła II ("Niech zstąpi Duch Twój..."). Sądzę, że każda okazja jest dobra, aby śpiewać hymn do Ducha Świętego, nawet Boże Ciało, choć oczywiście nie zaprzeczam, że sugestia Pana jest słuszna. Z poważaniem - Konrad Przezdzięk
~romek 11-06-2009 19:13
-do piipi z godz. 18.32 - / dlaczego nie wymyślisz jakiegoś nicku ? / - dlaczego sądzisz że Piipi nienawidzi mężczyzn ?? Słyszałeś kiedyś kawał o blondynach ?? a o blondynkach zapewne słyszałeś ich dużo . Czy wszyscy ci męzczyżni smiejący się z blondynek nienawidzą kobiet ?? Uśmiechnij się życie jest piękne !
ago. 11-06-2009 19:38
do J. - Gdy przystępowałam do I Komunii Św., to wcześniej ksiądz katecheta kazał nam się nauczyć i śpiewać w czasie tej uroczystości właśnie "O Stworzycielu Duchu przyjdź, nawiedź dusz Wiernych Tobie krąg, niebieską łaskę zesłać racz..." itd. W Boże Ciało śpiewaliśmy to samo w kościele Św. Jana Chrzciciela. Takie rzeczy się zapamiętuje na całe życie. Autor filmu trafnie zilustrował muzycznie to co dzieje się na ekranie.
ago. 11-06-2009 19:46
do S. - A w czym Tobie to przeszkadza, że sobie spokojnie przejdą ulicami? To trwa ze 2,5 godziny i jest tylko raz w roku. Mnie się to Święto nawet bardziej podoba niż te pozostałe, bardziej komercyjne, kiedy największe żniwo zbierają sklepikarze i markety.
~cieplik 11-06-2009 20:26
jesteście dobrzy,gratuluje ,bo nie czepiacie sie że zamknięte ulice itd..dzięki,pozdrawiam WSZYSTKICH bo to jest naprawdę WIELKIE ŚWIĘTO.
~tutek 11-06-2009 20:28
brawo piipi - z tej strony Cię nie znałem... szacun...
~zmot. 11-06-2009 20:48
Dziś jezdziłem dużo po oklicy. Przejeżdzając przez Dziwiszów ludzie wyszli z kościoła i szli jedną stroną jezdni, strażacy kierowali ruchem stałem z 30 sek. i pojechałem dalej-żadnego problemu. A jak jechałem przez Oś. Łomnickie ludzie wyleźli na droge i szli całą drogą jak stado baranów, żadnego zabezpieczenia i stanie w korku-żenada !!!
~ 11-06-2009 20:50
do al!!!!!!!!,"twoj"pisze sie DUZA litera.taki swiety jetes a takich rzeczy nie wiesz glupku WIERZACY
~J 11-06-2009 20:59
do ago. z okazji pierwszej komunii świętej Veni creator Spiritus jest uzasadnione, gdyż podczas tego sakramentu odnawiasz przyrzeczenia chrzcielne i tam przywołuje się Ducha Świętego. To jest moje zdanie nie chce się sprzeczać.
~s do ago 11-06-2009 21:04
Nie przeszkadza mi to święto ani żadne inne(katolickie czy inne) to przeważnie katolikom przeszkadzają inni.Widziałem w tv jak mohery atakują parasolkami dziennikarzy i każdego kto nie miał beretu:)
piipi 11-06-2009 21:36
..do - [~Postu z godz.18:32..] .. to slyszales ? - Szedl facet kolo koparki i ..dal sie nabrac !!
~ 11-06-2009 21:43
do AAA nic wiecej nie napie swieta prawda tylko jak wytlumczyc CIEMNOCIE,ksiadz jak bog dla cierpiacych chleba nie kupi a na tace DA
ago. 11-06-2009 22:09
do S. - A takie zachowanie "moherów", jak opisane przez Ciebie, to mnie także się nie podoba.:-)
~Wierzący pedagog 11-06-2009 22:29
Do ~Al'a i ~Romka; Czy jest sens, by pouczać i osądzać tych przywódców religijnych i ich zwolenników, do których to i tak nie trafi (a już ktoś z komentatorów doszukuje się Świadków Jehowy), bo nie mają objawienia Bożego, a o których Pan Jezus mówi także bez ogródek: "Zostawcie ich! Ślepi są przewodnikami ślepych, a jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną" (Ewangelia Mateusza 15: 14). "Biada wam, ślepi przewodnicy!" (Ewangelia Mateusza 23: 16, 17, 19, 24, 26). Na pewno nie mówił tego z niechęcią i wrogością, lecz z miłością i bezgranicznym bólem. Podobnie Jego słowa do zboru laodycejskiego nie są wyrazem odrzucenia i sądu, lecz postawieniem bardzo przygnębiającej i bolesnej diagnozy, mającej jednak służyć dla uleczenia tego stanu. Nie każdy ma łaskę w Bogu, by Ten człowiekowi to objawił. Lepiej wskazać sedno sprawy czyli List do Rzymian 10, 9 - 11. Bo może przybrać to odwrotny skutek.
rymcycymcy 11-06-2009 23:18
Mnie tam korki nie przeszkadzały ...klimatyzacja, dobra muzyka, a za oknem aniołki :) ...spoko ! No, a potem jazda po kwiatkach ...luzik :)
piipi 12-06-2009 0:25
~RYMCYCYMCY ..co ksiadz poswiecil ? Taki jestes fajnie rozkwieciony .. ***************************************************
~Zyd pyta....... 12-06-2009 0:56
Ciekawi mnie jedna sprawa , jesli inna grupa wyznaniowa chcialaby zrobic podobna impreze , czy byloby to tez za darmo ? Bo katolicki kosciol nie placi za przemarsze przez miasto i pozniejsze jego sprzatanie . Czy Policyja tez by za darmo pilnowala porzadku ? Czy www.Jelonka napisalaby z taka dokladnoscia i zdjeciami o tej imprezie ??? Bardzo mnie to ciekawi , szczegolnie opinia pana prezydenta miasta Marka O .
~ana 12-06-2009 13:50
Piekne swieto i bardzo udane zdjecia z Tej uroczystosci podklad muzyczny jak najbardziej na miejscu.Szkoda tylko ze wsrod internautow jest tylu krytykow a to ze babcie ze spotkania towarzyskie ze....>To normalne ze sa ludzie starsi i mlodsi ze sie spotykaja przy takiej uroczystosci i czasami porozmawiaja wszystko to w granicy normy i zwyczajnosci po co wiec znowu ktos puszcza zlosliwy jad?Uroczystosc byla piekna i wzniosla
~ 12-06-2009 14:12
do Zyd pyta.,za to cie lubie,wszystkie wyznania jake znam tak nie krytykują innych religi,a KATOLICY z krwi i kosci jak traktuja np. swiatkow Jahwe,zielonoswiatkowcow,adwentystow dnia siodmego,jako odszczepiencow,niewiarkow
~s do Żyd pyta... 12-06-2009 19:34
W takim kraju przyszło nam żyć.Widzisz nawet w sejmie wisi krzyż.Moim zdaniem to jawna dyskryminacja innych religii.Dlaczego obok krzyża nie zawieszono gwiazdy Dawida i półksiężyca lub symboli innych religii. Przecież żyją wśród nas ludzie wielu wyznań.To samo w szkołach...to już jest totalna bzdura.Jak się czują dzieci innych wyznań.Za moich czasów lekcje religii odbywały się w kościele i tak powinno zostać.
~s 12-06-2009 19:45
~wierząca 13-06-2009 14:16
Jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają ludzie,którzy nie chodzą do kościoła i nie wiedzą jak od środka on wygląda i działa.Wiadomo,że w każdym środowisku są ,,czarne owce'',i nie rozumiem,dlaczego wszystkich ludzi pakuje się do jednego worka!!!!naprawdę jest dużo dobrych chrześcijan,którzy starają się iść ścieżką dobra. Jak popatrzeć na różne fora o tematyce religijnej,to największa nagonka jest na katolików.Przykro się robi,jak czytam tak dużo negatywnych komentarzy,my naprawdę nie jesteśmy tacy żli!!
~Wierzący pedagog 13-06-2009 17:31
Do ~wierzącej; Bo katolicyzm to bardzo liberalna grupa wyznań chrześcijańskich. Dopuszcza się wiele demonicznych rzeczy. Ale osąd zostawiam Bogu. Jedynie podoba mi się zawarcie związku małżeńskiego tylko raz. I większość ludzi uczęszczejących do kościoła katolickiego wierzy, że po śmierci cielesnej trafi do czyśca, którego wizję otrzymała Faustyna Kowalska. Tylko gdzie to jest napisane czarno na białym w Biblii, tego się już nie dowiem.
~s 13-06-2009 17:47
Wiara katolicka,islam czy każda inna wiara jest sama w sobie dobra.Tylko"duszpasterze" to są zwykli ludzie ze swoimi słabościami,żądzami i ambicjami.Takich piętnujmy,bo robią ludziom wodę z mózgów w imię własnych interesów. Mam nadzieję,że cenzor...sorry...moderator w końcu puści mój komentarz.
~Edek 17-06-2009 21:53
A w Sosnówce sypały tylko 2 małe dziewczynki 3 i 4 latka, gdyby nie przygotowani rodzice...... Dlaczego "Starsi" ludzie nie przynieśli kwiatków? zabrakło w ich ogródkach?- tradycja zamiera-powiedział ksiądz....a tym razem młode pokolenie nie zawiodło! Brawa i gwizdy dla mocherowych beretów!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group