Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 12261
Zalogowanych: 115
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wyznanie wiary pod parasolami – video

Czwartek, 11 czerwca 2009, 13:05
Aktualizacja: Piątek, 12 czerwca 2009, 20:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wyznanie wiary pod parasolami – video
Fot. TEJO
Tysiące wiernych Kościoła katolickiego przeszły dziś w procesjach z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa. Tej wspólnej manifestacji wiary nie przeszkodziły opady deszczu.

Procesja w centrum Jeleniej Góry ruszyła po godz. 11 sprzed kościoła świętych Erazma i Pankracego po mszy, podczas której modlono się za dzieci rok po przystąpieniu do Pierwszej Komunii Świętej. To im homilię poświęcił ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan i miejscowy proboszcz. Zaapelował także do wiernych o modlitwę za tych, którzy zapominają o Panu Bogu lub nie mają dla Niego czasu.

Gdy tylko procesja ruszyła, z nieba lunął deszcz. Wierni chwycili za parasole i wolno przeszli w kierunku czterech ołtarzy ustawionych na trasie aż do kościoła Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu: jednego przy ulicy Długiej, dwóch przy ul. Wolności oraz we wspomnianej świątyni. Za ministrantami i dziewczynkami w strojach pierwszokomunijnych, które sypały płatki kwiatów - powtarzając: "Święty, święty, zawsze święty!" - podążał kapłan z Najświętszym Sakramentem w monstrancji. Za nim – tłum wiernych śpiewających nabożne pieśni.

Na czas przemarszu procesji zamknięto dla ruchu ulicę Wolności. Porządku pilnowali policjanci oraz harcerze. Przed ołtarzem zbudowanym u wlotu al. Wojska Polskiego, po przeczytaniu Słowa Bożego, ksiądz Grzegorz Niwczyk, proboszcz parafii Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu nawiązał do wydarzeń sprzed 30 lat, czyli do pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II i słów: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi”. Podkreślił, że to wyznanie z papieskiej homilii wciąż powinno być drogowskazem dla ludzi, którym przyszło żyć w różnych miejscach na świecie.

Po godz. 12 procesja doszła do świątyni przy ulicy Morcinka. Deszcz przestał padać, a zza chmur wyszło oczekiwane słońce. Dziewczynkom starczyło płatków, których zapas dostarczały im zapobiegliwe mamy. Uroczystości zakończyły się nabożeństwem w kościele Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu.

Podobne procesje odbyły się dziś we wszystkich kościołach. Na zdjęciach zobaczycie Pańśtwo migawki z Cieplic i Zabobrza. Tu procesję wzbogaciło brzmienie instrumentów dętych. Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
456
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group