Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8088
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wyznanie wiary pod parasolami – video

Czwartek, 11 czerwca 2009, 13:05
Aktualizacja: Piątek, 12 czerwca 2009, 20:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wyznanie wiary pod parasolami – video
Fot. TEJO
Tysiące wiernych Kościoła katolickiego przeszły dziś w procesjach z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa. Tej wspólnej manifestacji wiary nie przeszkodziły opady deszczu.

Procesja w centrum Jeleniej Góry ruszyła po godz. 11 sprzed kościoła świętych Erazma i Pankracego po mszy, podczas której modlono się za dzieci rok po przystąpieniu do Pierwszej Komunii Świętej. To im homilię poświęcił ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan i miejscowy proboszcz. Zaapelował także do wiernych o modlitwę za tych, którzy zapominają o Panu Bogu lub nie mają dla Niego czasu.

Gdy tylko procesja ruszyła, z nieba lunął deszcz. Wierni chwycili za parasole i wolno przeszli w kierunku czterech ołtarzy ustawionych na trasie aż do kościoła Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu: jednego przy ulicy Długiej, dwóch przy ul. Wolności oraz we wspomnianej świątyni. Za ministrantami i dziewczynkami w strojach pierwszokomunijnych, które sypały płatki kwiatów - powtarzając: "Święty, święty, zawsze święty!" - podążał kapłan z Najświętszym Sakramentem w monstrancji. Za nim – tłum wiernych śpiewających nabożne pieśni.

Na czas przemarszu procesji zamknięto dla ruchu ulicę Wolności. Porządku pilnowali policjanci oraz harcerze. Przed ołtarzem zbudowanym u wlotu al. Wojska Polskiego, po przeczytaniu Słowa Bożego, ksiądz Grzegorz Niwczyk, proboszcz parafii Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu nawiązał do wydarzeń sprzed 30 lat, czyli do pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II i słów: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi”. Podkreślił, że to wyznanie z papieskiej homilii wciąż powinno być drogowskazem dla ludzi, którym przyszło żyć w różnych miejscach na świecie.

Po godz. 12 procesja doszła do świątyni przy ulicy Morcinka. Deszcz przestał padać, a zza chmur wyszło oczekiwane słońce. Dziewczynkom starczyło płatków, których zapas dostarczały im zapobiegliwe mamy. Uroczystości zakończyły się nabożeństwem w kościele Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu.

Podobne procesje odbyły się dziś we wszystkich kościołach. Na zdjęciach zobaczycie Pańśtwo migawki z Cieplic i Zabobrza. Tu procesję wzbogaciło brzmienie instrumentów dętych. Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
771
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group