Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3769
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa o Lwówku w Archiwum Państwowym

Środa, 26 września 2018, 18:18
Aktualizacja: Piątek, 28 września 2018, 6:55
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Wystawa o Lwówku w Archiwum Państwowym
Fot. Paweł Guszała
W Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze zagościła wystawa stworzona z okazji 800 – lecia Lwówka Śląskiego. Sprawdziliśmy, co ciekawego można na niej zobaczyć.

W powstanie wystawy mocno zaangażowało się niemieckie Towarzystwo Historyczne Powiatu Lwóweckiego, które przekazało swoje bogate archiwalia. Kolekcje uzupełniły dokumenty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Wernisaż wystawy odbył się w trakcie zeszłorocznych obchodów 800 - lecia Lwówka Śląskiego, kolejnym przystankiem jest teraz Jelenia Góra.

- Są to reprodukcje starych ilustracji, map, planów i inne ciekawostki z historii Lwówka Śląskiego. My od siebie dołożyliśmy oryginalne materiały, inne niż te prezentowane na tych zdjęciach. Można tu zobaczyć dokumenty, stare plany, dokumentację budowlaną, a nawet korespondencję. XVIII i XIX wiek jest tutaj reprezentowany zarówno w oryginałach, jak i w kopiach – zapewnia Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze.

Wśród 150 fotogramów można znaleźć wiele ciekawostek na temat Lwówka Śląskiego i okolic.

- Mamy bardzo wiele ciekawych materiałów dotyczących chociażby piwowarstwa. W naszych zbiorach jest na przykład dokument z połowy XVIII wieku mówiący o tym, jak należy warzyć piwo. Ciekawostką jest, że na końcu można przeczytać o przewidzianych karach za źle uwarzone piwo. Wówczas groziła za to kara pieniężna i kara chłosty – mówi Wojciech Szczerepa, kurator wystawy.

Kolekcja będzie prezentowana w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze do końca października.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
853
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group