Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6275
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Wysoka Łąka”: Panie Marszałku! Prosimy o pomoc!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 marca 2011, 8:12
Aktualizacja: Piątek, 18 marca 2011, 8:17
Autor: RED
Załoga "Wysokiej Łąki" podczas lutowego spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego.
Fot. Petr
Wczoraj dziennikarz Jelonki.com – Piotr Iwaniec, otrzymał od zespołu szpitala „Wysoka Łąka” w Kowarach wiadomość z prośbą o pomoc w publikacji „Listu Otwartego” w sprawie fuzji ze Szpitalem Wojewódzkim. Treść wiadomości, jak również sam list w wersji oryginalnej znajdą Państwo poniżej.

„Szanowny Panie Redaktorze!
Zwracamy się do Pana z gorącą prośbą o publikację naszego listu na łamach redagowanej przez Pana gazety. Śledząc Pańskie artykuły, poruszaną tematykę, Pańską sprawiedliwość, wrażliwość dziennikarską jesteśmy pewni, że właśnie Pan nam pomoże. Mamy nadzieję, że naszym listem dotrzemy do sumienia decyzyjnych osób. Liczymy na wyrozumiałość. Ze względu na metody stosowane ostatnio w naszym szpitalu nie ujawniamy nazwisk, ale poruszana tematyka jest uczciwa i szczera z naszej strony”.

Kowary 16. 03. 2011
Pracownicy szpitala „Wysoka Łąka” w Kowarach

LIST OTWARTY
Pracownicy szpitala gruźlicy i chorób płuc „Wysoka Łąka” w Kowarach oraz pacjenci tegoż szpitala zwracamy się do wszystkich, którym zależy na niezależnym istnieniu szpitala, o wszelką pomoc.

Realizowany jest pomysł Urzędu Marszałkowskiego łączenia naszego kowarskiego szpitala ze Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze. Z informacji medialnych wynika, że szpital w Jeleniej Górze posiada już ponad 50 mln zadłużenia, więc, jak można sądzić, ze względu na oddłużenie dokonuje się owego procesu łączenia z „Wysoką Łąką”. Od kilku lat pracownicy kowarskiego szpitala włączyli sie w jego ratowanie. Rezygnacje z „13” pensji, maksymalne obniżenie premii oraz funduszu socjalnego to tylko niektóre z przykładów działań załogi aby szpital przetrwał złe czasy. Obecnie wraz ze szpitalem „Bukowiec”, to największy zakład pracy w Kowarach. Już od pewnego czasu mówi się, że połączenie oraz częściowa likwidacja miejsc pracy, a za kilka lat sprzedaż budynku i całkowita likwidacja szpitala, to ponad 200 osób bez pracy, powiększą w ten sposób listę bezrobotnych.

Od chwili powstania „Wysoka Łąka” była ośrodkiem leczenia gruźlicy i chorób płuc. Kilkuletnie wyniki badań Niemców potwierdziły najlepszą lokalizację na specjalistyczny szpital chorób płuc. Taka też jest tendencja w krajach zachodnich, a nie umieszczanie oddziałów płucnych, zakaźnych w miejskich, olbrzymich szpitalach w sąsiedztwie innych oddziałów, jak uczyniono otwierając oddział pulmonologiczny w szpitalu w Jeleniej Górze. Odpowiedni klimat, walory geofizyczne to cenne atuty w leczeniu chorób układu oddechowego.

Panie Marszałku! Prosimy o pomoc, aby „Wysoka Łąka” pozostała wzorcową jednostką naszego województwa. Nigdy Pan nie był u nas i nie widział naszego szpitala, mimo kilkukrotnych zaproszeń. Odmawiał Pan przyjazdu do nas. Sprawując funkcję wojewody dał się Pan poznać jako osoba wrażliwa na ból i krzywdę społeczną. Liczymy, że będzie się Pan również kierował tymi cechami powtórnie analizując ten problem. Prosimy o dokładniejszą analizę naszych argumentów, osobiste odwiedziny nas i naszego szpitala.

Jest jeszcze inna metoda oddłużenia szpitala jeleniogórskiego. Najprostsze byłoby powołanie nowego podmiotu w postaci spółki komunalnej ze 100% udziałem Marszałka Województwa. Cel oddłużenia też byłby osiągnięty.

W ubiegłym roku przez niespełna 1,5 tygodnia uzyskaliśmy poparcie od ponad 8 tys. osób, mieszkańców naszego województwa, którzy nie zgadzają się na proces łączenia szpitali. Listy z podpisami złożyliśmy u ówczesnego Marszałka Województwa – p. M. Łapińskiego. Przed wyborami każdy ze startujących w wyborach zabiegał o nawet pojedynczy głos poparcia. A teraz? 8 tysięcy głosów – to jak kamień w wodę? To również głosy pacjentów leczonych w tymże szpitalu.

Przed kilkoma tygodniami p. Łużniak z Urzędu Marszałkowskiego z dnia na dzień odwołuje dyr. szpitala „Wysoka Łąka” i powołuje na to stanowisko, na pół etatu dyr. szpitala jeleniogórskiego – St. Woźniaka. Czy tak dużą jednostką jaką jest szpital w Jeleniej Górze można kierować na pół etatu? Może to jest jedna z metod oszczędzania w tym szpitalu?

W szybkim tempie prowadzone są prace zmierzające do łączenia tychże szpitali. A co na to radni Sejmiku Dolnośląskiego? Ponieważ o połączeniu zgodnie z demokratycznymi zasadami obowiązującymi w naszym kraju mają decydować właśnie radni Sejmiku Dolnośląskiego. Czy na tym ma polegać ta demokracja? Czy o tych zasadach zapomniał Urząd Marszałkowski wprowadzając regułę siły?

Załoga szpitala „Wysoka Łąka” jest zdesperowana względem metod, jakie narzucają nam rządzący w naszym województwie. Prosimy o zachowanie „Wysokiej Łąki” – jako niezależnego szpitala, i o pomoc w jego rozwoju.

Pracownicy szpitala „Wysoka Łąka”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~olo 17-03-2011 8:45
No i w piz...........
~myc 17-03-2011 8:45
popieram pracowników i wszystkich z wysokiej łąki nie dajcie się tym zakłamanym oszustom urzędniczym
*Piękny Roman* 17-03-2011 8:53
No i takich chorych czasów doczekaliśmy...Szpital Wysoka Łąka istnieje od ponad stu lat. Przetrwał różne czasy. I zawsze był samodzielny. A teraz chce się go rozwalić, bo fuzja ze szpitalem jeleniogórskim to będzie powolne umieranie tej pięknej placówki...I nie oszukujmy się - pewnie po jakimś czasie zostanie zlikwidowany i sprzedany. Mieszkam w Kowarach od ponad czterdziestu lat i zawsze to miasto nierozerwalnie kojarzy mi się z Bukowcem i Wysoką Łąką. Pozdrawiam pracowników Wysokiej Łąki i jestem z Wami,podobnie jak większość pacjentów.
~rararak 17-03-2011 8:58
Popieram was ale to jest efekt głosowania na SAwicką i Tuskoprzekrętów. Brak wiedzy i obrzydzanie do Prawa i Sprawiedliwości doprowadzi nas do ruiny. Wystarczyło 3,5 roku a to nie jest ostatnie zdanie.
~ 17-03-2011 9:03
DOLNOŚLĄZAK. List rozpaczy. Wołanie o pomoc. Marszałek - ostatnią deską ratunku. Współczuję załodze. Ala z przedostatniego zdania marszałek kojarzy mi się tylko z deską - na ratunek bym nie liczył. Wg mnie WŁ po jakimś czasie będzie sprzedana na pokrycie długów jeleniogórskiego szpitala. Odsetki od zadłużenia rosną. Wierzyciele zacierają ręce, gdyż długi szpitala to jest dla nich super oprocentowana lokata. Tak teraz prywatne podmioty gospodarcze zarabiają kasę.
~sqandal 17-03-2011 9:46
to już < klamka zapadła > nic Wam kochani z Wysokiej łąki nie pomoże , mamy taki syf jaki mamy , ktoś za tym stoi i tyle , jedyne wyjście to blokada szpitala i tyle . Niedobrze robi się w Tym kraju oj niedobrze
~wł 17-03-2011 10:37
Finis Poloniae !Sami się dołujemy !W latach 60-tych mówiło się tak: "-Przyjedż Hitlerze na rowerze , bo mi Gomułka chleb zabierze !". Teraz możemy mówić : "-Przyjedż ktokolwiek na rowerze , ba mi (no kto ?) chleb zabierze !".Jelenia i Kotlina coraz niżej i coraz gorzej .Tu w końcu będzie" Wielka Dziura" ,albo "Wielka Góra"-góra gó..a. Powodzenia tym z oka cyklonu.
~ 17-03-2011 10:50
M A S A K R A
~ciepliczanka123 17-03-2011 12:10
POPIERAM WAS!!!
~lolo2 17-03-2011 12:48
nie liczcie na marszałka, decyzja została powzięta , chcieliście tuska i platformę to macie , a podobno notowania po-wców mkną w górę i trudno się dziwić taki mamy dobrobyt, będzie jeszcze lepiej
~Mona 17-03-2011 13:51
Solidaryzuje się z pracownikami szpitala "Wysoka Łąka"!!!! A gdzie są władze z Kowar?
~Anonimowy 17-03-2011 14:54
Niech ludzie dalej głosują na Platformę Obywatelską. Jeszcze trochę, a zostaniemy bez niczego...
~mim 17-03-2011 16:42
No i stało się... I jeszcze chcecie głosować na PO?! Przecież Sawicka mówiła prawdę... Lody się kręcą...Ale wy ich jeść nie będziecie - elektoracie PO..... Przy następnych wyborach znowu dacie d--y ???
~pacjent 17-03-2011 17:17
Jestem, częstm pacjentem WŁ,a może należy mówić byłem, panuje tam doskonała atmosfera i profesjonalizm a klimat dla chorych na płuca nie ma sobie równych na Dolnym Sląsku i jeżeli szpital zostanie zniszczony my pacjęci będziemy o tym pamiętać przy urnach wyborczycch.
~DODO 17-03-2011 17:20
NAGŁOŚNIJCIE W TVN , INTERWENCJI , CELOWNIKU czy w Uwadze.STRAJKUJCIE....
~ 17-03-2011 17:23
nierzadko ich rodziców !! To był majątek publiczny - który z premedytacją sprzeniewierzają politycy z lewa .. i z prawa . Jest to robienie interesów politycznych za narodowy majątek !! Czy ktoś pytał "ubezpieczonych " w tym kraju , czy w tym Regionie o to - czy za dużo mają Szpitali , za dużo lekarzy , za dużo Poradni ??? Może płacą za niskie składki ?? Może ktoś ich okrada ??
~Anonimowo 17-03-2011 18:31
Jakim prawem Szełemej z Wałbrzycha i Łużniak sięgają po ten szpital? A może podarujecie im \"Szeper prątki gruźlicy\"-najzjadliwsze, żeby zaatakowały im wszystkie narządy to docenią \"Wysoką Łąkę\"? Doczekaliśmy się specjalistów do reformowania służby zdrowia. Nie ma co! Specjalista od doniczek...
~1 karpniki 17-03-2011 19:02
Nagłaśniajcie gdzie tylko się da ,moze to Wam pomoże,W Karpnikach nikt nie wierzył że koapalnię będzie mozna zamknąć a jednak ! Walka długa również Nas zastraszano ,ale i tak jest po naszej myśli,kopalnia zawiesiła działalność.Nagłasniajcie ,nagłąsniajcie,strajkucie zyczę Wam wtrwałosci mieszkanka Karpnik
~antoni 17-03-2011 19:05
Mam nadzieje że kiedyś i oni zachorują i bedą potrzebować opieki życzę powodzeni w szp Jelnia Góra,aci wszyscy radni są do d..Y!!!!!!Koniec z wyborami.Pracownicy WŁ walczcie jestem z wami!!!!!!!!!!
~JA 17-03-2011 19:10
Władze Kowar maja wD...E co sie dzieje im jest dobrze dopóki są zdrowi a potem to wy pracownicy WŁ powinniście mieć ich w D_ _ _ E
~Danka 17-03-2011 19:56
Łużniak mówił na sesji rady, że Wysoka Łąka ledwie zipie finansowo, to prawda?
~ 17-03-2011 20:09
Przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego doprowadzi do zapaści systemu i obniżenia poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków – ostrzega NSZZ „Solidarność”. I trudno „Solidarności” nie przyznać racji. Bo reforma zdrowia bez zmian w kodeksie spółek handlowych... zwiększy śmiertelność Polaków. Wprost. Dzisiaj Sejm zajmuje się pakietem ustaw zdrowotnych. Ów pakiet, tak skrupulatnie przygotowany przez rząd mgr historii Donalda Tuska przez wiele miesięcy był sztandarem Platformy Obywatelskiej. Zakłada bowiem przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. Spójrzmy prawdzie w oczy – w gospodarce wolnorynkowej zrzucenie odpowiedzialności, ale również i możliwości działania, na dyrektorów szpitali, którzy poza wykształceniem medycznym powinni być przede wszystkim świetnymi menedżerami, jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Nawet jeśli składkami zdrowotnymi Polaków zarządzać mia
~//////////// 17-03-2011 20:26
Byłam leczone na Wysokiej Łące i zostałam skutecznie wyleczona. Istotnie lekarze i personel są przyjażni bardzo. Natomiast co do uratowania Wyskiej Ląki mam złe przeczucie. Zlikwidowany a właściwie połączony był moj zakład należacy do słuzby zdrowia z innym tego resortu . Z nami nikt nie rozmawiał. Kto nie załapał sie do nowego zakładu np. z uwagi na dublowanie stanowiska pracy ,na zielona trawkę. Juz minęło parę lat a nie mogę zapomnieć jak zostałam potraktowana. Tak jakbym nie pracowała 40 lat a całe zycie bimbała. Nie zapomnę o tym do samej śmierci.
~//////////// 17-03-2011 20:44
Teraz też są spółki prawa hadlowego. Jeżeli jakaś usługa jest nieopłacalna dla spółki to brak kontraktu i trzeba płacic bajonskie kwoty. NFZ też nie podpisuje kontraktów. Jeżeli za usługę bądz badanie z trudem ale jakoś można zapłacić to napewno za leczenie szpitalne czy operację już nie , bo to przecież będa kolosalne kwoty. Napeno nie będzie stać na to emerytów. rencistów i pracownikow najemnych.Wszystko zostanie nam zabrane.
~grzegorz kowary 17-03-2011 20:45
ratujmy wysoką łąkę gonić złodziei oszustów
~prątek 17-03-2011 21:04
Wysoka Łąka urośnie do symbolu dobijania tego co jeszcze w tej pie...j Kotlinie zostało normalne. W takim syfie i brudzie , w takiej beznadziei dopiero popływają sobie "grube ryby".Oby wszystkie wyzdychały ! (najlepiej na grużlicę).
~Pacjent 17-03-2011 21:34
Łużniak miał odwagę na sesji to powiedzieć? A ile dał z urzędu do Jeleniej Góry? Tam szły miliony przez lata. Wysoka Łąka nie otrzymała ani grosza. A teraz z urzędu sobie o niej przypomnieli? Na pożarcie najlepiej... Dobrze o tym wie, że Jelenia Góra to worek bez dna.
~Jelonek123 17-03-2011 21:40
Kilka kilku kolesiów rządzi czy wiedzie o kogo chodzi? Do czego dopuściliśmy? To wstyd, gdy wychodzą i nie potrafią wypowiedzieć swoich myśli, prawidłowo używać terminów medycznych... Tak, Ścięgny, Jelenia Góra... nie przeszedł w wyborach to stanowisko dostał w zarządzie. To chyba tylko u nas takie bezprawie... Aż wstyd!!
~//????????? 17-03-2011 21:53
Nie moge pojac , dlaczego wladze Kowar ,dlaczego p. poslanka E . Zakrzewska mieszkanka Kowar ,nie zabieraja glosu w tej kwestii !!!!Dlaczego , szpital i pracownicy zostali pozostawieni sami sobie ???? Czy ,W.L. jest prywatnoscia pracownikow??? Czy , moze strach przed ROZPYCHACZAMI jest tak wielki ,ze lepiej siedziec cichutko i pilnowac cieplutkiej posadki ??? SKANDAL !!!!!!
*Piękny Roman* 17-03-2011 22:47
No właśnie...O sprawie jest już głośno jakiś czas, a jak dotąd nie słyszałem i nie widziałem aby głos w tej sprawie zabrały władze Kowar.Panie Górecki przecież jest Pan burmistrzem! Proszę wstawić się za tymi biednymi ludźmi...Proszę pomóc im ratować nasz piękny szpital.
~Ryszard 17-03-2011 23:40
"Rozdziobią nas kruki i wrony"....to wszystko ukartowane ! Szpital w Jeleniej spłaci długi za sprzedaż "Wysokiej Łąki" Helmutom...dla których ten obiekt to prawdziwa perełka turystyczna...Obym się mylił w swoich przypuszczeniach....
~............ 18-03-2011 0:26
Jestem mieszkanką Jeleniej Góry, a jednak nie chcę połączenia Wysokiej Łąki z jeleniogórskim molochem, który od zawsze miał 50 mln długu. Moloch pożre Wysoką ŁĄKĘ! Nie będzie gdzie leczyć chorób płuc! Zapomnijcie o tym, że w szpitalu wojewódzkim ktokolwiek zostanie wyleczony! Ten moloch to umieralnia a nie szpital z prawdziwego zdarzenia! Tam dyrekcja powinna być zwolniona, a w nagrodę za niegospodarność przekazuje jej się dobrze funkcjonujący szpital, aby i ten WYKOŃCZYLI, tak jak wykańczają środki do ratowania ludzi w jeleniogórskim szpitalu. Tam wiecznie było 50 mln długu! To nie pierwsza taka sytuacja i oddłużanie nic nie pomogło, bo tam trzeba zmienić rządzących tym szpitalem! W zamian daje się im dobrą placówkę zdrowia wraz ze wspaniałym personelem, aby swoimi nieudolnymi rząami go wykończyli! Nie jest normalne, że ten szpital będzie zarządzany przez nieudolnego dyrektora, a powinno być odwrotnie, bo jeśli łączy się gorsze z
~podatnik 18-03-2011 7:16
Dlaczego dyrektor, który źle zarządza szpitalem ma zarządzać połączonymi szpitalami? Czy długi szpitala wojewódzkiego spłaci podatnik?
~dani 18-03-2011 8:14
Proszę spojrzeć, kto stanowi władzę rządzącą w Szpitalu w Jeleniej Górze a komentarz nasunie się sam - Woźniak, Bokiej - to osoby które są znane w pulmonologii a mają poparcie Sejmiku, Marszałka i kościoła. Perspektywicznie - sprzedaż Wysokiej ląki niebawem!
~dodo 18-03-2011 8:33
Kto to widział i słyszał żeby w tak biednej S.zdrowia szpital jeleniogórski posiadał służbowe auta albo Wielcy kierownicy jeżdzili taryfami.Dlaczego pan Ł. ze SWJĄ KLIKĄ NIE POMOGLI I NIE DALI PIENIĘDZY NA ROZWÓJ WYSOKIEJ ŁĄKI Z TRADYCJAMI- Mieli swój cel ...a p.E.Zakrzewska i p.Pokój razem z byłym dyrektorem powinni smażyć się w piele.
~babcia 2 18-03-2011 12:06
No właśnie przecież mamy posłankę p. Zakrzewska i co nie pomoże Wam? A co p Burmistrz Kowar tez obojętny? A tak ładnie ustawiał się w kampanii wyborczej z p. Pokojem Jerzym przewodniczącym Sejmiku więc niech zabiega o pomoc ale nie bo i po co najważniejsze że maja posadki na 4 lata i swój interes w tym zresztą tak jak całe PO. Wysprzedać wszystko co możliwe a na końcu nas...... Jestem z Wami nie dajcie się zapraszajcie wszystkie stacje tv.
~babcia 2 18-03-2011 12:11
No właśnie przecież mamy posłankę p. Zakrzewska i co nie pomoże Wam? A co p Burmistrz Kowar tez obojętny? A tak ładnie ustawiał się w kampanii wyborczej z p. Pokojem Jerzym przewodniczącym Sejmiku więc niech zabiega o pomoc ale nie bo i po co najważniejsze że maja posadki na 4 lata i swój interes w tym zresztą tak jak całe PO. Wysprzedać wszystko co możliwe a na końcu nas...... Jestem z Wami nie dajcie się zapraszajcie wszystkie stacje tv.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group