Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7708
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Europa: Wyruszyli w rejs Pogorią

Niedziela, 28 października 2018, 9:43
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 października 2018, 7:05
Autor: Przemek Kaczałko
Europa: Wyruszyli w rejs Pogorią
Fot. Przemek Kaczałko
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze wyruszyli do Włoch, gdzie czeka na nich przygoda życia, czyli rejs Pogorią. Część młodzieży miała już taką okazję dwa lata temu, ale tym razem będzie wśród nich wiele nowych osób. 39 młodych żeglarzy pod wodzą kapitana Zygmunta Biernacika będzie przemierzać wody Morza Śródziemnego do 4 listopada.

Załoga Pogorii wyruszyła w rejs z włoskiej Genui.

Zdaję sobie sprawę, że pierwsze trzy dni są dla nich koszmarne. Potem może to być przyjemność, ale zaraz trzeba wracać do domu - mówił Zygmunt Biernacik, kapitan Pogorii.

Jakie zadania otrzymają na statku jeleniogórscy uczniowie?

Będą przygotowywać żagle, pracować na linach, klarować żagle, ale też wykonywać prace pokładowe oraz porządkowe (sprzątanie, zmywanie, podawanie jedzenia czy obieranie ziemniaków - mówił kapitan, który przyznaje, że Pogoria słynie z dobrej kuchni i dla samopoczucia załogi to bardzo ważny element.

Według prognoz, pogoda ma być „szorstka“.

To będzie spore wyzwanie. Biorąc pod uwagę, że poza kilkoma osobami, wiele będzie pierwszy raz na morzu. Czeka ich ciężkie doświadczenie - dodał Z. Biernacik, który zapowiedział też szkolenia dla młodzieży, w zakresie bezpiecznej pracy z linami, poruszania się po pokładzie, jak bezpiecznie chorować na chorobę morską, gdzie znaleźć gaśnice, jak wchodzić i wychodzić z koi, itp.
Słyszałam, że to ogromna przygoda, świetne doświadczenia - uzasadniała decyzję o udziale Julia Byszkowska, uczennica Żeroma. - To dla mnie pierwszy rejs - dodała uczestniczka.

Rodzice byli spokojni o swoje dzieci.

Dla mojej córki to pierwsza taka impreza żeglarska. Raczej zazdroszczę córce, bo to moje marzenie z dzieciństwa - Pogoria, Zawisza Czarny, ale całe szczęście córka spełnia moje marzenia, a może mi też się kiedyś uda - wyznał Marcin Znamienkiewicz, tato Magdaleny.

Pierwszy rejs Pogorią z udziałem uczniów ZSO Nr 1, miał miejsce w 2016 roku.

Jest to inicjatywa Sylwestra Izydorczyka, a w zasadzie jego córki, która jest naszą absolwentką. Dwa lata temu zaprosiła swojego tatę do naszej szkoły i zaproponowała taki rejs. Zgodziliśmy się i w grudniu 2016 roku odbył się pierwszy rejs - opowiadał Grzegorz Lustyk, nauczyciel z Żeroma.

Urząd Miasta zapewnił uczestnikom koszulki Jeleniej Góry, więc w trakcie zawijania do portów, młodzież będzie promować swoją szkołę i miasto. Wyprawa zaplanowana jest do 4 listopada.

Twoja reakcja na artykuł?

11
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
27%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group