Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7159
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyrok w zawieszeniu za leczenie się marihuaną

Czwartek, 7 maja 2015, 8:41
Aktualizacja: Piątek, 8 maja 2015, 9:01
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wyrok w zawieszeniu za leczenie się marihuaną
Fot. Przemo
Rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Taki wyrok usłyszał wczoraj (6.05) w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze Rajmund N., który podkreśla, że zakazaną przez polskie prawo rośliną leczył się, by godnie żyć.

- Uznaję oskarżonego Rajmunda N. za winnego tego, że w okresie od marca 2013 r. do dnia 31 marca 2014 r. w Kamiennej Górze, w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, uprawiał konopie inne niż włókniste w postaci siedmiu sztuk krzaków. Uprawa ta mogła dostarczyć 123 g środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste, z których wydzielić można ok. 1230 porcji handlowych - ogłosiła SSO Karina Kot wymierzając oskarżonemu karę jednego roku pozbawienia wolności i dziesięciu stawek dziennych grzywny po 10 zł każda, warunkowo zawieszając wykonanie orzeczonej kary na dwa lata.

Oskarżonemu w związku ze znaczną ilością środków odurzających, co w Polsce jest zbrodnią, groziła kara od 3 do 15 lat więzienia. Sąd zdecydował się na nadzwyczajne złagodzenie kary ze względu na to, że oskarżony udowodnił, że nie handlował marihuaną, uprawiał ją jedynie na własny użytek w związku ze złym stanem zdrowia. Rajmund N. mimo to nie był zadowolony z wyroku.

- Jest mi przykro, że sąd nie podjął sprawiedliwego wyroku i zostałem skazany za to, że się leczę – powiedział po rozprawie Rajmund N., który przyznał, że na początku kupował marihuanę na czarnym rynku, ale ze względu na to, że była zanieczyszczona zdecydował się na uprawę konopi indyjskich. Moja dolegliwość kończy się śmiercią, ale teraz jakość mojego życia jest zdecydowanie lepsza. Mogę jeść, mogę wyjść na dwór, mogę spać – nie odczuwam bólu neuropatycznego – podkreślał.

W uzasadnieniu wyroku Sąd zasugerował, że jeśli oskarżony nadal chce się leczyć marihuaną nie może tego robić w Polsce, dopóki ustawodawca nie zmieni przepisów. - Sąd chce kolejną osobę wyrzucić z Polski na emigrację i prawdopodobnie tak będę musiał zrobić, żeby móc się godnie leczyć – powiedział kamiennogórzanin.

W Polsce coraz więcej mówi się o medycznych właściwościach marihuany, trwają kontrolowane leczenia m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka, jednak dopóki ustawodawca nie złagodzi przepisów, medyczni użytkownicy „gandzi” są skazani na banicję, by nie popaść w konflikt z prawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group