Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5908
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wyrok w zawieszeniu za leczenie się marihuaną

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 maja 2015, 8:41
Aktualizacja: Piątek, 8 maja 2015, 9:01
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Taki wyrok usłyszał wczoraj (6.05) w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze Rajmund N., który podkreśla, że zakazaną przez polskie prawo rośliną leczył się, by godnie żyć.

- Uznaję oskarżonego Rajmunda N. za winnego tego, że w okresie od marca 2013 r. do dnia 31 marca 2014 r. w Kamiennej Górze, w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, uprawiał konopie inne niż włókniste w postaci siedmiu sztuk krzaków. Uprawa ta mogła dostarczyć 123 g środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste, z których wydzielić można ok. 1230 porcji handlowych - ogłosiła SSO Karina Kot wymierzając oskarżonemu karę jednego roku pozbawienia wolności i dziesięciu stawek dziennych grzywny po 10 zł każda, warunkowo zawieszając wykonanie orzeczonej kary na dwa lata.

Oskarżonemu w związku ze znaczną ilością środków odurzających, co w Polsce jest zbrodnią, groziła kara od 3 do 15 lat więzienia. Sąd zdecydował się na nadzwyczajne złagodzenie kary ze względu na to, że oskarżony udowodnił, że nie handlował marihuaną, uprawiał ją jedynie na własny użytek w związku ze złym stanem zdrowia. Rajmund N. mimo to nie był zadowolony z wyroku.

- Jest mi przykro, że sąd nie podjął sprawiedliwego wyroku i zostałem skazany za to, że się leczę – powiedział po rozprawie Rajmund N., który przyznał, że na początku kupował marihuanę na czarnym rynku, ale ze względu na to, że była zanieczyszczona zdecydował się na uprawę konopi indyjskich. Moja dolegliwość kończy się śmiercią, ale teraz jakość mojego życia jest zdecydowanie lepsza. Mogę jeść, mogę wyjść na dwór, mogę spać – nie odczuwam bólu neuropatycznego – podkreślał.

W uzasadnieniu wyroku Sąd zasugerował, że jeśli oskarżony nadal chce się leczyć marihuaną nie może tego robić w Polsce, dopóki ustawodawca nie zmieni przepisów. - Sąd chce kolejną osobę wyrzucić z Polski na emigrację i prawdopodobnie tak będę musiał zrobić, żeby móc się godnie leczyć – powiedział kamiennogórzanin.

W Polsce coraz więcej mówi się o medycznych właściwościach marihuany, trwają kontrolowane leczenia m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka, jednak dopóki ustawodawca nie złagodzi przepisów, medyczni użytkownicy „gandzi” są skazani na banicję, by nie popaść w konflikt z prawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~ 7-05-2015 8:49
Dziady wstrętne, niby demokracja a leczyć się nie wolno, tylko drogimi lekami co niekturym nic nie pomagają, a ich wyprodukowanie jest sto razy tańsze niż cena sprzedaży, dobre leki sprzedają za granicę, i któy prezydent to zmieni? może Kukiz :) Duda i BRonek pewnie nie
~+ 7-05-2015 8:55
Pozostaje sędziemu życzyć aby kiedyś musiał się leczyć substancją zakazaną przez polskie prawodastwo.
~ 7-05-2015 9:05
to co ze biedny , to co ze chory , sady teraz beda i za biede i chorobe karac- ale jalkos zaden sad nie chce ukarac tych co do tego doprowadzili- NFZ ciagle odmawia pomocy chorym- dlaczego ich sie nie karze- przeciez za nieudzielenie pomocy jest odpowiedni paragraf skazujący tego kto jej nie udzielil
~ 7-05-2015 9:14
Za praktykowanie wudu też są jakieś konsekwencje prawne? Pytam, bo mam ochotę zrobić kukiełkę wszystkich sędzin i polityków i na nią robić kupę, by te france zjadła jakaś zaraza.
~świadomy ateista 7-05-2015 9:19
zacofanie i ignorancja polskiego państwa są porażające a wszystko sterowanie jest katolskim miłosierdziem w imię dobra narodu, Rajmind pal dalej i się ... nie przejmuj
~rencista 7-05-2015 9:39
pokazcie mi jakikolwiek sad w polsce, ktory n ie jest na uslugach rzadu i nieudacznikow na stanowiskach bo ja nie slyszalem i om ijam z daleka.
~rencista 7-05-2015 9:44
pokazcie mi jakikolwiek sad w polsce, ktory n ie jest na uslugach rzadu i nieudacznikow na stanowiskach bo ja nie slyszalem i om ijam z daleka.
~Klos 7-05-2015 9:46
Nie mam zamiaru głosować na patologię z Wiejskiej, która zabija ludzi. Bo jak nazwać coś takiego? Pogońmy tą bandę złodziei i nieudaczników!
~nel 7-05-2015 9:50
Do coraz większych kręgów społeczeństwa dociera fakt, że tzw. Państwo jest jego największym wrogiem. Tzw. "władza" to klika niebezpiecznych gangsterów. Dba wyłącznie o swój dobrostan kosztem społeczeństwa, które jest przez nią niemiłosiernie wyzyskiwane. Trzy filary demokracji : Władza ustawodawcza, władza wykonawcza i sądownictwo - stały się narzędziem ucisku i wyzysku w imię realizowania swoich interesów. Tzw. OBYWATEL i jego interes nie ma najmniejszego znaczenia. To ścierwo, które ma trzymać "ruki pa szwam", płacić podatki,rachunki, mandaty, grzywny i być wdzięcznym, że ma taką "władzę". I jest zupełnie bez znaczenia, czy owa "władza" to czerwoni, czarni, zdrowi, d...le, nawiedzeni, czy inna swołocz.
~Yacek Placek 7-05-2015 10:28
Przykre, że człowiek ten został skazany i mimo "wyjątkowo łagodnego" wyroku jest już człowiekiem karanym. Szkoda, że nikt nie raczył zauważyć, że ten Pan hodował konopie jedynie dla siebie w domowym zaciszu, by się leczyć i nie był ich dystrybutorem (dealerem). Swoją drogą, każdy człowiek powinien mieć prawo decydować o sobie i nikt nie powinien wtrącać się do jego życia. Marycha powinna być dostępna, jak w Holandii.
~ 7-05-2015 10:30
Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupować w celach leczniczych legalnie np. w aptekach.Czas zmienić prawo!
~kaliber 7-05-2015 10:57
haha, wiesz ile w aptece kosztuje zioło w krajach unijnych? w Holandii 35 Euro. Jedyny ratunek to dac tym ludziom zgodę na sadzenie, nic innego. Bo kogo będzie stać na leczenie? Tylko polityków, ale oni wolą leczyć się alkoholem.
~ktoś fajny 7-05-2015 11:39
to jest chore MARIHUANNA-nie uzależnia,leczy raka,tworzy nowe szare komórki,0 śmierci kiedykolwiek NIELEGALNA -.- ALKOHOL-uzależnia,powoduje raka,1000,000 śmierci rocznie,śmierć z przedawkowania-LEGALNY -.- FUCK LOGICK....
~dirty 7-05-2015 11:55
Marihuana leczy raka? Może jakieś dowody? Bo złagodzenie bólów - być może, gdyby leczyła raka, byłaby to choroba uleczalna a jak wiemy - na razie nie jest. Brednie Wybiórczej o cudownościach maryśki można porównać do sząłu jaki w latach 90-tych zrobił preparat Tołpy, który jednak nie okazał się tak magiczny. Konopne lobby trąbi o cudownych uzdrowieniach ale to raczej zwidy od jarania
~ad 7-05-2015 12:09
państwo po jest wrogiem obywatela,istnieje tylko teoretycznie -wyborcy po walcie sie sami w ...
~cieplicc 7-05-2015 12:18
ale z...z hahahahaahahahah
~PAN 7-05-2015 12:19
Dopalacze tez mialy byc zdrowe nie szkodliwe i co?Jeden sie leczy maryska,drugi zaraz wymysli ze heroina go wyleczyla,a trzeci ze kokaina ma zbawienny wplyw na ludzkie zdrowie :D
~dsa 7-05-2015 12:37
dziki kraj
~Do PAN 7-05-2015 12:53
Miałam operację kanału łzowego w znieczuleniu miejscowym i przed zabiegiem podano mi do nosa KOKAINĘ, bo to podobno dobry środek znieczulający i co Ty na to? Wczoraj pokazano w telewizji pewną Panią, która leczyła marihuaną jaskrę z powodzeniem. Coś jest na rzeczy.
~xyzar 7-05-2015 14:04
Ze 123g 1230 porcji handlowych, śmiech na sali :D
~zenekk 7-05-2015 16:01
0,1 grama t0 porcja handl0wa?? Chyba w przedszk0lu
~dasdad 7-05-2015 16:45
Nareszcie dowiedziałem się ile to ta słynna "porcja handlowa" o której tak często donosi jelonka. I moje podejrzenia potwierdziły się, każdy okruszek liczą jako porcję, żeby wydawało się, że zatrzymali barona narkotykowego, a prawda wychodzi na jaw cały aparat władzy od ustawodawcy przez policję po sądy wystawia się na pośmiewisko. Spokojnie można to było podciągnąć pod niską szkodliwość społeczną, bo ustawa daje spore pole do popisu sędziom ale jak widać sprawiedliwość to nie dla normalnego człowieka.
~ 7-05-2015 17:23
Po jaraniu trawy nie ma zwidów, w umiarkowanym paleniu nigdy nie zaszkodzi, a nawet ma korzystny wpływ na organizm i umysł (politycy się tego boją) i na pewno koi ból i prawdopodobnie leczy, ale nie szkodzi, kiedyś ziarna konopi się prażyło i dodawało do ciastek dla dzieci, ziarna nie zawierają THC które występuje w winogronach i dlatego po wypiciu takiego wina ma się dobry humor. kokaina też jest ziołem i ma wiele zastosowań. Jak ktoś czyta tylko jelonkę, to nie dziwię się, że ma zryty beret.
~won 7-05-2015 18:38
Z konopi robi się olejek, który pomaga leczyć nowotwory. Alecfarmaceutyczne lobby nie pozwoli na legalizację. Kazde leczenie chemią to potężna kasa. Nikomu nie zależy aby wyleczyć lecz leczyć jak najdłużej.
~Krzychu 7-05-2015 19:07
Ale jak tu żyć w kraju w którym żądzą d...le (ale czy marihuanę robi się z konopji)
~Krzychu 7-05-2015 19:10
W końcu Hollywood nakreci film o polskiej scenie politycznej a główne role zagrają komicy
alexpand52 7-05-2015 20:43
A dostałby do odsiadki gdyby się wyleczył
~ 7-05-2015 23:04
"Po jaraniu trawy nie ma zwidów, w umiarkowanym paleniu nigdy nie zaszkodzi, a nawet ma korzystny wpływ na organizm i umysł" - dowiódł tego nawet ojciec z Pomorza, który zamordował swoją córkę, oraz ujarani kierowcy, którzy powodują ostatnio coraz więcej śmiertelnych wypadków... We wszystkim wskazany jest umiar, ale walczący o 'wolne konopie' go nie znają. Najchętniej załóżcie swój własny kościół, módlcie się do krzaka i wrzucajcie go do kadzielnic. Tylko nie wychodźcie na ulice póki nie otzreźwiejecie.
~tiger~bonzo 8-05-2015 4:31
.... zacofanie nie zna granic-a wszystkim zacofanym i "pozornie trzeźwym" życzę z całego serca choroby nowotworowej i stanu gdzie pomorze tylko olej z konopi a w tedy cwaniaczki sami będziecie opus...ć ten zepsuty kraj albo dostawać wyroki za to że chcecie jeszcze trochę normalnie przeżyć,funkcjonować , zjeść ,spać , złagodzić depresję."Ojciec z pomorza"... był chory psychicznie(leczył sie w psychiatryku) tak jak ty człowieku powinieneś ,tacy ludzie jak wy z zanikiem mózgu to nie powinni palić nawet papierosów bo mogą komuś krzywdę zrobić.Gdyby było to zło to nikt w rozwiniętych krajach by tego nie stosował a jest to normalna metoda leczenia ludzi i wszystkie zacofane zakute łby łącznie z tym śmiesznym sądem powinny to rozumieć.Trzeba wyjść na ulice!!!
~kobra od tigera 8-05-2015 4:40
tiger daje tutaj dobry bit!!! zróbmy rewolucje na ulicach bo karanie niewinnych ludzi za to że chcą żyć jest niedopuszczalne ,więc tylko ostre działania mogą tutaj pomóc a ciemnota zamiast siedzieć tyko w kościele lub za firaną w najlepszym (najgorszym) przypadku przy tv niech trochę poczyta ,jakąś wiedzą zapała nawet w Focusie był artykuł że trawka leczy -barany...
~ 8-05-2015 9:07
@ 23:04. Pomyliłeś palaczy zioła z odkurzaczami białego syfu i pijawkami alkoholowymi, papieros bardziej szkodzi, jak skręt. Jest tabela szkodliwości używek, sporządzona przez naukowców, trawka jest na szarym końcu, alkohol zaś , na piątym, lub czwartym miejscu, dokładnie nie pamiętam, sprawdź sobie sam, masz umysł i internet, ręce też pewnie masz, bo inaczej nie pisałbyś postów. Wiem, nie palisz i nie myślisz, wolisz się napić piwa przed TV oglądając idiotów biegających za piłką. tak dla Twojej wiadomości, palę sobie czasem i nie mam objawów głodu, a co robi alkohol i papieros, na dodatek legalne?
~arnar16 8-05-2015 9:44
K... mac dobrze,ze 15 nie wylapal za zbrodnie.. jak opowiadam takie numery czasami znajomym w Amsterdamie to sie smieja i nie wierza,ze tu takie zacofanie..
~Iza 8-05-2015 11:10
Wjeżdżanie na sąd jest bez sensu, sąd jest od egzekwowania obowiązującego prawa, nie może wyjść poza... więc i tak zachował się przyzwoicie. Brakuje przepisów o zastosowaniach medycznych trawki, niestety. Wg mnie, z uwagi na cudny charakter społeczeństwa, powinni wydawać w przychodniach, jak metadon. W przypadku Polaków ostry nadzór byłby niezbędny... A temu człowiekowi współczuję, jak chyba każdy. Co nie znaczy, że nie uważam, że na jego garbie chcieliby się powozić dealerzy wszelkiej maści - też chamstwo, swoją drogą.
~ 8-05-2015 12:29
Durny kraj, durne prawo. Jeżeli cokolwiek pomaga w cierpieniu nie powinno być zakazane. To nieludzkie. Ciemnogród i tyle.
~ 8-05-2015 12:33
Poza tym- tyle i tyle porcji można było wydzielić, ale nie wydzielił, miał to na własny użytek. Gdyby handlował, to inna sprawa. Podobno żyjemy w wolnym kraju. Jak już nam zaglądają do doniczek, to chyba trzeba się pozbyć kwiatów, mam dużo trujących. Jeszcze mnie wsadzą za próbę zabójstwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group