Piątek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 11288
Zalogowanych: 31
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wypiękniały u nas zabytki – za unijne

Wtorek, 3 września 2013, 7:34
Aktualizacja: Środa, 4 września 2013, 6:50
Autor: DUM
Region: Wypiękniały u nas zabytki – za unijne
Fot. Urząd Marszałkowski
Pięć gmin dawnego województwa jeleniogórskiego uczestniczy w projekcie „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość”. Realizują go: Janowice Wielkie, Kowary, Mirsk, Świeradów–Zdrój i stolica regionu –Jelenia Góra. Jego wyróżnikiem jest nastawienie na osoby niewidzące: makiety poszczególnych zabytków, które niewidomi mogą „zwiedzić” dotykając, oraz tablice informacyjne wykonane alfabetem Braille'a.

Turyści, którzy regularnie odwiedzają Karkonosze, zauważyli zapewne istotną zmianę w krajobrazie drogi krajowej nr 3. W Radomierzu (gmina Janowice Wielkie) mijali jeszcze niedawno zniszczoną, ledwo widoczną wśród drzew budowlę za murem. Dziś rzuca się w oczy jasna sylwetka i szpiczasty, miedziany hełm odnowionej wieży. Gotycka budowla z trzema oryginalnymi dzwonami z XVI-XVII w. to pozostałość po kościele w Radomierzu, który wyburzono jeszcze w połowie XIX w. Teraz jako wieża widokowa pozwala podziwiać m.in. panoramę Karkonoszy.

Aby turyści mogli lepiej „zobaczyć krajobraz”, zarówno w Jeleniej Górze, jak i Mirsku również wyremontowane zostały wieże widokowe. W obu przypadkach w zabytkowych obiektach: w stolicy Karkonoszy to 25-metrowa baszta zamkowa przy ulicy Jasnej, w Mirsku – dawna wieża ciśnień przy ulicy Wodnej.
Ponadto w Kowarach odrestaurowano Salę Rajców – reprezentacyjne pomieszczenie XVIII-wiecznego ratusza. Piękne eliptyczne wnętrze służy już nie tylko jako miejsce pracy radnych, ale jako przestrzeń, gdzie organizowane są wystawy artystyczne czy prelekcje. Dzięki unijnej dotacji odnowiono m.in. polichromie na suficie sali i klatkę schodową.

Natomiast Czarci Młyn w Świeradowie-Zdroju, w którym już wcześniej można było skosztować tradycyjnie wypiekanego chleba, dzięki pieniądzom z programu regionalnego stał się skansenem - „muzeum chleba” z prawdziwego zdarzenia. We młynie zachowało się oryginalne wyposażenie z 1890 roku, w tym stary piec chlebowy i 6-metrowej średnicy koło młyńskie – unikat na skalę Dolnego Śląska. Turyści na parterze młyna mogą zobaczyć pełny proces produkcji pieczywa, od zmielenia pszenicy, przez wyrabianie ciasta, po wypiek w piecu chlebowym.

Pięć inwestycji kosztuje w sumie 6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł to unijne dofinansowanie z programu regionalnego. Finał prac zaplanowano na październik 2013 r., jednakże większość obiektów odzyskała swój charakter już dużo wcześniej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
830
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
38%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Kościół i wiara
Gwardziści Grobu Pańskiego w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group