Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 11103
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Wyłączmy światła mijania – proponują politycy

Piątek, 4 lipca 2008, 7:54
Aktualizacja: 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Wyłączmy światła mijania – proponują politycy
Czy światła mijania włączone w pełnym słońcu to konieczność?
Fot. TEJO
Więcej wypadków na drogach i więcej ofiar – głównie wśród pieszych i rowerzystów: to efekt obowiązkowej jazdy na światłach przez cały rok. W sezonie ogórkowym politycy zaczynają majstrować przy kodeksie drogowym.

Zniesienia tego obowiązku latem chcą posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej z podobnym pomysłem wystąpił jeden z parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Skaczący sobie do gardeł politycy, na „drogowej płaszczyźnie” są zgodni. Nie jest więc wykluczone, że wprowadzony kilka lat temu nakaz jazdy na światłach mijania przestanie obowiązywać.

Politycy powołują się na dane Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej – czytamy w piątkowej Polskiej Gazecie Wrocławskiej. Wynika z nich, że w ubiegłym roku wydarzyło się o 2,5 tysiąca więcej wypadków niż dwa lata temu. Zginęło też znacznie więcej osób.

Pomysłem likwidacji przepisu posłowie wsadzili kij w mrowisko: policjanci mają zupełnie przeciwną opinię. Ich zdaniem na światłach jeździ się bezpieczniej. A wzrost wypadkowych statystyk wcale nie wynika z obowiązku jazdy na światłach. Jak wskazują policjanci, spadła też liczba potrąceń pieszych i rowerzystów.

Gazeta cytuje zdanie kilku Dolnoślązaków. Według jednych światła powinny być obowiązkowe przez cały rok tylko w terenie zabudowanym. Inni – jak jeleniogórski radny Miłosz Sajnog – podkreślają, że dzięki oświetleniu auto jest bardziej widoczne w górach i na zakrętach. Nie brakuje też opinii, że światła należy włączać tylko w pochmurne i ciemne dni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
794
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group