Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 10438
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wyjątkowy rok Noblisty. Pomogą Niemcy

Środa, 2 listopada 2011, 9:06
Aktualizacja: 9:07
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Wyjątkowy rok Noblisty. Pomogą Niemcy
Fot. RED
Niemieccy inwestorzy chętniej interesują się lokowaniem inwestycji w miejscach, gdzie istotne są sprawy kultury – to wniosek ze spotkania prezydenta Marcina Zawiły z konsulem generalnym Niemiec we Wrocławiu, dr Gottfriedem Zeitzem.

– Rozmawialiśmy i o gospodarce, to znaczy inwestycjach z udziałem kapitału niemieckiego, i o kulturze, w tym szczególnie sprawach Muzeum Miejskiego Domu G. Hauptmanna w Jagniątkowie – powiedział M. Zawiła.

Wbrew potocznym wyobrażeniom obie te sprawy są ze sobą ściśle związane, bo Niemcy chętniej angażują się we wsparcie, jeśli chodzi o sprawy kultury. A okazją będzie nadchodzący rok podwójnego jubileuszu: – 150. rocznica urodzin pisarza i setna rocznica przyznania G. Hauptmannowi literackiej nagrody Nobla. I dla Jeleniej Góry, i dla Niemiec jest to szansa, by zwrócić uwagę na tego autora i jego literacką oraz dramatyczną twórczość, która już w roku 1913 stała się także kanwą scenariusza do filmów fabularnych. (powstał wówczas film „Atlantyda”).

- Konsul G. Zeitz przyjął moją sugestię, by zorganizować międzynarodowe seminarium poświęcone twórczości G. Hauptmanna, ale być może uda się poszerzyć jego tematykę także i o inne wątki kultury i sztuki na pograniczu Polski i Niemiec. Jagniątków na pewien czas stałby się wówczas miejscem szczególnym dla ludzi twórczych w Europie, co przyczyni się także do promocji całej Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej w kręgach ludzi sztuki – powiedział M. Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
540
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Aktualności
Pogrzeb motocyklisty – pożegnanie
 
Kościół i wiara
Dziś jedno z ważniejszych świąt kościelnych
 
Aktualności
Fura zdrowia pod szpitalem
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group