Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 4882
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyjątkowa szkoła u św. Pankracego

Wtorek, 3 marca 2020, 9:00
Aktualizacja: Czwartek, 5 marca 2020, 12:18
Autor: TS
Jelenia Góra: Wyjątkowa szkoła u św. Pankracego
Fot. użyczone
Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa u św. Pankracego w Jeleniej Górze zaprasza rodziców i dzieci zainteresowanych w przeszłym roku szkolnym nauką w klasach 1 – 3 na "Dzień otwartych klas". Odbędzie się on już jutro (4.03) o godzinie 17.00 w siedzibie szkoły przy ul. PCK 23.

W tym roku mija osiem lat od momentu, gdy w 2012 roku Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego założyło pierwszą w powojennej historii Jeleniej Góry i regionu Karkonoszy publiczną szkołę katolicką, której całokształt działalności opiera się na systemie wartości chrześcijańskich, głoszonych przez Kościół katolicki. W ten sposób Stowarzyszenie stało się kontynuatorem wielowiekowych tradycji edukacyjnych stolicy Karkonoszy, gdzie pierwsza szkoła katolicka powstała już w wieku XVI.

Preludium istnienia szkoły były rozmowy rekrutacyjne z odważnymi rodzicami i kandydatami do powstającego gimnazjum katolickiego w kwietniu i maju 2012 roku. Odważnymi, bo do końca nikt nie potrafił wtedy nawet powiedzieć, gdzie będzie się mieścić szkoła. Od początku intencją założycieli było, aby szkoła mieściła się w pojezuickim kolegium przy ul. Kopernika 1. Budynek ten jednak wymagał kompleksowego remontu, który trwa od 6 lat. W tym czasie wykonano szereg niezbędnych prac, aby otworzyć drzwi dla uczniów liceum. Natomiast cały czas szkoła funkcjonuje w gościnnych progach parafii przy ul. PCK w Cieplicach. Gimnazjum katolickie przekształcone zostało na mocy reformy systemu oświaty w liceum, dodatkowo działa także katolicka szkoła podstawowa. Wszystkie te podmioty od stycznia 2018 roku funkcjonują pod wspólną nazwą Zespół Szkół Katolickich u św. Pankracego.

W roku szkolnym 2019/2020 nauka w Szkole prowadzona jest w klasach 1, 2, 5, 6, 7 i 8 szkoły podstawowej oraz w liceum. Od września funkcjonuje klasa 1 liceum na podbudowie szkoły podstawowej i ostatnia w historii na podbudowie gimnazjum. Karty kilkuletniej historii gimnazjum zapisały się pięknymi wspomnieniami, ale także sukcesami. Każdego roku wyniki egzaminów gimnazjalnych jego uczniów były na bardzo wysokim poziomie, bo stawiały go na drugim miejscu wśród szkół w powiecie grodzkim i ziemskim. Placówka oświatowa miała także laureata i finalistę konkursów zDolny Ślązak, a jej zespół Ad Maiorem Dei Gloriam (Dla większej chwały Boga) był obsypywany wyróżnieniami i nagrodami na wszelkich festiwalach. Dziś można dołączyć jeszcze do klas licealnych oraz 1 i 2 szkoły podstawowej. W starszych klasach szkoły podstawowej są komplety, a co ważne, klasy te powstały na prośbę rodziców.

Szkoła katolicka to niezwykła placówka edukacyjna – mówi zastępca dyrektora Małgorzata Wołąkiewicz – Lisiak. - Nauczanie i wychowanie stanowią w niej jedność. Realizując misję szkoły, umożliwiamy naszym uczniom wszechstronny rozwój, tak aby stawali się dojrzałymi katolikami, Polakami, a przede wszystkim dobrymi ludźmi. Nasza szkoła daje poczucie bezpieczeństwa, wspiera w trudnych chwilach, pomaga rozwiązywać problemy i pokonywać trudności. Pozwala uwierzyć we własne siły i daje naprawdę mocny fundament na dalsze życie. Każda katolicka placówka, która posiada dekret założycielski biskupa diecezji, zobowiązana jest, aby cała jej działalność opierała się na Ewangelii i była spójna z katolicką nauką społeczną Kościoła. Najważniejszą zaś metodą wychowawczą, zresztą nie tylko w szkole katolickiej, jest świadectwo życia wszystkich osób w niej pracujących. Także jednolity strój ucznia ma podkreślać, że jesteśmy tacy sami w oczach Boga, że jesteśmy braćmi i uczniami dumnymi ze swojej szkoły. Wierzymy, że dobra edukacja to nie tylko zdobywanie wiedzy. Istotnym elementem jest przede wszystkim wychowanie i przygotowanie młodego człowieka do życia w dynamicznie zmieniającym się świecie – odkrywanie samego siebie, nauka odpowiedzialności, samodzielności w podejmowaniu decyzji, dojrzewanie do dorosłości. Cele, jakie stawiamy sobie w szkole, to przede wszystkim zapewnienie wysokiego poziomu nauczania i wychowanie w duchu wartości katolickich, podejmowanie działań wspierających rodziny, tworzenie przyjaznej, rodzinnej atmosfery, zapewnienie odpowiedniej bazy dydaktycznej i dobrze przygotowanej kadry pedagogicznej oraz wychowanie w duchu wartości patriotycznych. Celem naszej szkoły jest także kształtowanie w uczniu odpowiedzialności za siebie i innych, przekazanie właściwych postaw i wartości chrześcijańskich.

Punktem wyjścia działań wychowawczych, podejmowanych w szkole, jest ścisła współpraca z rodziną, wzmacnianie jej roli wychowawczej, wsparcie, dokonujące się na różnych poziomach, szeroka współpraca ze środowiskiem lokalnym. Nasza szkoła jest otwarta na współpracę z rodzicami, bo tylko na współpracy opartej na dialogu możliwe jest prowadzenie szkoły wartości. Jesteśmy bowiem przekonani, że pełna harmonia w rozwoju dziecka zachodzi wówczas, kiedy wartości przekazywane przez szkołę są spójne z wartościami pielęgnowanymi w domu.

Dodajmy, że Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego jest nie tylko organem założycielskim szkół katolickich, prowadzi także działalność edukacyjną i kulturalną w mieście i regionie, w duchu chrześcijańskim. To m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Karkonoski Orszak Trzech Króli, Marsz dla Życia i Rodziny, specjalistyczna poradnia rodzinna, punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej i inne. We wszystkich działaniach kulturalnych aktywnie biorą udział również uczniowie i kadra pedagogiczna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group