Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8869
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wycinanki Karkonoskie – i to jakie

Czwartek, 24 września 2015, 13:18
Aktualizacja: 13:21
Autor: Jel
Jelenia Góra: Wycinanki Karkonoskie – i to jakie
Fot. Archiwum Wydawnictwa
Duch Gór podczas rozmowy z lisami, przeganiający ze swego królestwa kopaczy kamieni szlachetnych, palący fajkę albo w czasie przechadzki przez las. Do tego dziewięćsił bezłodygowy jak żywy, lilia złotogłów niemal pachnąca, zamek Chojnik, który zadziera z chmurami, czy góry okryte mroczną chmur pierzyną… I wszystko to z papieru.

Do samodzielnego wykonania, a właściwie wycięcia, bo sylwetki – o których mowa – to po prostu dawne, jeszcze w I połowie XX w. niezwykle popularne w Karkonoszach wycinanki. Kuracjusze zjeżdżający do Cieplic, Karpacza, Szklarskiej Poręby i okolic nabywali je tutaj, by potem przez długie lata przypominały im uroki i specyfikę karkonoskiej krainy i żyjących tu ludzi.

Wycinanki przedstawiające ludzi, zwierzęta, scenki rodzajowe lub pejzaże zazwyczaj wykonywano w czarnym papierze, a potem naklejano na białe, kontrastowe tło. Jednym z najwybitniejszych twórców sylwetek był Johann August Eckert urodzony w 1807 r. we wsi Cunnersdorf (stanowi ona obecnie część Jeleniej Góry), którego niektóre prace do dziś znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Nowa, gustownie wydana publikacja wydawnictwa Ad Rem przypomina tę karkonoską tradycję. Wycinanki karkonoskie, wydane w trzech zeszytach zawierają projekty współczesnych twórców, którzy w swojej pracy wykorzystali motywy nawiązujące do legend o Duchu Gór, ilustrujące okoliczne rośliny lecznicze czy lokalne krajobrazy. Wycinanki karkonoskie zachęcają do chwili zatrzymania, poukładania wspomnień, uspokojenia myśli.

Do każdego zeszytu z projektami do samodzielnego wycięcia dołączone są dopasowane passe-partout, tak, by efekt wycinankarskiej pracy wygodnie można było potem umieścić w ramce, wykorzystując go jako nader oryginalną ozdobę mieszkania czy biura.

Instrukcje dołączone do każdego z projektów bardzo ułatwiają ich realizację, a opisy treści poszczególnych wycinanek zdradzają arcyciekawe tajemnice związane z regionem, dodając tej książeczce edukacyjnego waloru.


Książeczki dostępne są w księgarni Wydawnictwa Ad Rem w Jeleniej Górze przy ul. Okrzei 12, w księgarniach w regionie oraz sklepie internetowym www.adrem.jgora.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group