Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12248
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wybory do Europarlamentu: debiut Ewy Zdzienickiej

Wtorek, 29 kwietnia 2014, 8:54
Aktualizacja: Środa, 30 kwietnia 2014, 7:51
Autor: Przemysław Kaczałko
Region: Wybory do Europarlamentu: debiut Ewy Zdzienickiej
Fot. Archiwum
Wśród 90 nazwisk kandydatów do Parlamentu Europejskiego znalazło się miejsce dla ludzi z naszego regionu. Na początek prezentujemy sylwetkę i poglądy Ewy Zdzienickiej – kandydatki Polski Razem Jarosława Gowina (lista nr 6, pozycja 9).

Przemysław Kaczałko: Dlaczego Polska Razem Jarosława Gowina?

Ewa Zdzienicka: Polityka pochłaniała i pochłania dużą część mojego życia. Stałam zawsze po stronie ludzi, którzy bez względu na sytuacje dostrzegali problemy kraju i jego obywateli w bardzo szerokim zakresie. Jarosława Gowina szanuję za poglądy, klasę, kulturę polityczną, wreszcie odwagę. Znam takie chwile, kiedy człowiek zostaje sam i w imieniu wielu musi podjąć decyzję. To sytuacja bardzo niekomfortowa. W drażliwych etycznie obszarach trudno jest znaleźć „złoty środek”. W dziedzinie aksjologii Gowin jest człowiekiem nieugiętym, natomiast w innych obszarach jest bardzo elastyczny, otwarty, słuchający każdego mądrego głosu. I taki powinien być człowiek, który z konsekwencją realizuje założone cele. Ma ogromny potencjał intelektualny - i co nieobojętne w naszej polityce - wizerunkowy. Tacy ludzie również otaczają prezesa Gowina. To kultura w najwyższym wydaniu. Wizerunek medialny PRJG może być wzorem dla wszystkich innych partii. Tu nie miejsca na banały, oczernianie, fanatyzm, czy walkę z innymi na śmierć i życie. Jest program, jest pomysł poparty wielkim doświadczeniem, jest jego konsekwentna realizacja. Partia Gowina to zupełnie inny, świeży powiew, obcy naszej klasie politycznej. Myślę, że znacznie wyprzedza to, co znane w naszej polityce. I jeszcze jedno, szalenie ważne... to partia osób bardzo młodych, kompetentnych, życzliwych, radosnych. W takiej atmosferze naprawdę można dużo więcej.

- Co może Pani wnieść do prac w Parlamencie Europejskim?

- W moim wypadku byłaby to kontynuacja i rozwijanie tego, co robię od przeszło dwudziestu lat w obszarze kultury i oświaty poprzez np. międzynarodową wymianę młodzieży. Gros tej działalności miało miejsce w czasie, kiedy UE nie istniała, a jednym z ogniw tych wymian była właśnie integracja młodych w Europie. Ministerstwo Kultury Niemiec przywiązywało ogromną wagę do tych spotkań, odbyłam wiele rozmów, które owocowały coraz szerszym spektrum zainteresowań. Wspólnie wypracowaliśmy wiele płaszczyzn współpracy. Wiele krajów europejskich z chęcią uczestniczyło w organizowanych przeze mnie konferencjach pedagogicznych, szkoleniach dot. wymian młodzieży, tematyki dotyczącej II wojny światowej, programów nauczania, szkolnictwa zawodowego, itd. Kultura, to obszar bardzo rozległy, bo dotyczy wszystkiego co człowiek wypracował poprzez rozwój społeczny, stąd tematyka prac w PE, która jest w obszarze moich zainteresowań jest rozległa.

- Czy to Pani debiut polityczny?

- Politycznie debiutuję…myślę, że nadszedł czas. Miejsce dla siebie dostrzegam wyłącznie w Polsce Razem Jarosława Gowina.

Na koniec proszę kilka zdań o sobie.

- Chyba lubię tę kobietę za: pomysły, pogodę ducha, sukcesy, czas, konsekwencję, znajomości, przyjaciół, pogardę dla głupoty (nie mylić z niewiedzą), możliwości, upartość i pozytywny egoizm. Poważnie: Wykształcenie artystyczne (balet, dyrygentura), później historia powszechna, kultura, zarządzanie oświatą, ostatnio biznes. Odznaczenia: wiele - łącznie ze Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem św. Stanisława i dla mnie najważniejszy Kilkukrotny Stefanek Za Styl przyznawany przez młodzież. Największe dzieło - Europejska Szkoła Zawodów Artystycznych Pałac Bukowiec stworzona od podstaw. Pasje - historia krajów starożytnych, ludzie, nauka.

Eurowybory odbędą się 25. maja 2014 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (69)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group