Piątek, 17 września
Imieniny: Justyny, Franciszka, Roberta
Czytających: 6153
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wszystko o teleopiece w KSON

Poniedziałek, 20 marca 2017, 8:20
Autor: KSON
Jelenia Góra: Wszystko o teleopiece  w KSON
Fot. Użyczone/KSON
Sprawowanie opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi przy użyciu teleopieki postanowił mieszkańcom Jeleniej Góry przybliżyć Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Z jego inicjatywy odbyła się konferencja na temat możliwości, jakie daje ta nowoczesna forma opieki i pomocy.

Głównym prezenterem na konferencji był Ryszard Hetnarowicz - prezes Krajowego Centrum Teleopieki, jednej z pierwszych w Polsce firm, która zaimportowała ten pożyteczny pomysł. W spotkaniu wzięło udział ponad 20 liderów organizacji pozarządowych. - To było bardzo ważne wydarzenie – mówi Lech Rataj, wiceprezes KSON i lider Karkonoskiej Akademii Aktywnych Seniorów. Na tym spotkaniu dowiedzieliśmy się, jak działa system, jakie są koszty jego obsługi dla odbiorcy, poznaliśmy także historię teleopieki, która w USA sięga XX w. i jest bardzo mocno rozpowszechniona w Anglii i Skandynawii.

Osoba, która zdecyduje się na skorzystanie z usługi teleopieki otrzyma dwa urządzenia – stację bazową oraz bransoletkę, którą powinna nosić zawsze ze sobą. Są one wyposażone w charakterystyczny przycisk SOS. Po jego naciśnięciu urządzenie połączy się z odpowiednio przeszkolonymi opiekunami i lekarzami, pracującymi w Centrum Telemedycznym. Czuwają oni 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu nad bezpieczeństwem osób starszych i niepełnosprawnych i udzielają im niezbędnej pomocy (w tym, jeśli istnieje taka potrzeba, zapewniają interwencję rodziny, wskazanych sąsiadów, a w ostateczności przyjazd służb ratunkowych).

Urządzenie reaguje również na brak aktywności ruchowej pacjenta, co może być przyczyną kryzysowej sytuacji. Cała procedura jest zatem bardzo prosta i skuteczna – zapewnia bezpieczeństwo i spokój ducha osobom starszym, niepełnosprawnym i ich bliskim. Istnieje również możliwość skorzystania z rozszerzonego programu przy użyciu urządzenia umożliwiającego lokalizację pacjenta w terenie (GPS). System telemedycyny – mówił Ryszard Hetnarowicz – obejmuje na świecie ok. 27 mln osób (wg danych z 2015 r,) i stale rośnie. Może będzie to szczególnie przydatne w Polsce, gdzie system opieki nad osobami niepełnosprawnymi i seniorami jest daleki od doskonałości.

Rozwiązanie to, oprócz praktycznej korzyści dla pacjenta (niezwłoczna interwencja), zapewni również komfort psychiczny rodzinie, bliskim, a szczególnie dzieciom seniorów często zamieszkującym osobno.

Spotkanie w KSON-ie – informuje Leszek Rataj – jest pierwszą w Polsce praktyczną prezentacją zasad działania sytemu telemedycyny łącznie z urządzeniami. Na spotkaniu wytypowano grupę osób, które otrzymają na okres 2-3 miesięcy urządzenia w formie testowej. Po tym okresie i przeprowadzeniu dogłębnej analizy, której wyniki zostaną przekazane potencjalnym odbiorcom system rozpowszechniony będzie również w innych regionach naszego województwa i kraju. Warto wspomnieć, że w technologia XXI wieku wkracza do mieszkań seniorów, chorych i niepełnosprawnych mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej, bo oprócz wdrażanej telemedycyny testowany jest również wśród niewidomych i niedowidzących system new eye (nowe oko) ułatwiający poruszanie się w terenie, o czym pisaliśmy we wcześniejszych publikacjach.

Wszelkie informacje można zasięgnąć w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze, przy ul. Osiedle Robotnicze 47a, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 oraz e-mailowo biuro2@kson.pl lub telefonicznie na bezpłatnej infolinii – 800 700 025.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group