Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 3156
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wszystkie wnioski do realizacji

Wtorek, 30 stycznia 2018, 17:02
Aktualizacja: Czwartek, 1 lutego 2018, 5:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wszystkie wnioski do realizacji
Fot. Przemek Kaczałko
Coraz więcej ograniczeń sprawiło, że Jeleniogórski Budżet Obywatelski 2018 spotkał się z niewielkim zainteresowaniem mieszkańców. Spośród 13 wniosków, które zostały poddane pod głosowanie, wszystkie przejdą do realizacji – stąd wraca pytanie, po co było głosowanie... W przyszłym roku ma być lepiej, bowiem dzięki nowej ustawie budżety obywatelskie w gminach mają mieć pulę minimum 0,5 proc. wydatków miasta.

- W tym roku prosiliśmy o zgłaszanie inicjatyw rekreacyjno-sportowych i one w większości się tu znalazły - stwierdził Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. Najwięcej głosów (584) zebrał projekt modernizacji placu zabaw na Wzgórzu Kościuszki, o który wnioskowały jeleniogórskie mamy. W sumie oddano ponad 3200 głosów, z czego głosujących osób było 2007 (można było wybierać po dwa projekty).

- Chcemy wiedzieć, czy dany projekt to jest tylko pomysł autora i 50 osób, które podpisały się pod wnioskiem - czy też jest aktywność i mieszkańcy są zainteresowani realizacją projektu - tłumaczył Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta. - W przyszłości to będzie uczyło lokalnych aktywistów, aby zabiegać o poparcie - dodał Marcin Zawiła, prezydent miasta.

Jak udało nam się ustalić, JBO był obsługiwany przez firmę zewnętrzną (D17 Multimedia Software) - koszt dla budżetu miasta wyniósł 6 738 zł plus 9 groszy za każdy SMS (potrzebny do weryfikacji), a więc w sumie nieco ponad 6,9 tys. zł. Przypomnijmy, w JBO 2017 przy puli 800 tys. zł najpierw oddano 16 tysięcy głosów, a w powtórzonym głosowaniu 7 tysięcy. Rok wcześniej było to ponad 5,6 tys. głosów, ale pula wynosiła wtedy 1,5 mln. zł.

Dzięki nowej ustawie wprowadzonej przez parlament, w przyszłym roku w Jeleniej Górze pula na budżet obywatelski ma wynieść ok. 2 miliony złotych, co z pewnością pobudzi mieszkańców do działania. Póki co, władze miasta nie zdecydowały o szczegółach kolejnego JBO - te mamy poznać w maju.

Tym samym do realizacji przeszły:
- rozbudowa bazy sportowo-rekreacyjnej przy SP 11,
- boisko do koszykówki przy ul. Wiłkomirskiego,
- bulodrom na Zabobrzu,
- oświetlenie terenu rekreacyjno-wypoczynkowego przy ul. Komedy-Trzcińskiego,
- remont płyty boiska (plus piłkochwyty i ławka rezerwowych) w Maciejowej,
- trasy do orientacji terenowej,
- budowa kreatywnego parku zabaw na Wzgórzu Kościuszki,
- doposażenie placu zabaw na Osiedlu Czarne,
- doposażenie terenu rekreacyjnego w Parku Paulinum,
- otwarta strefa aktywności przy ul. Tkackiej,
- modernizacja boiska wraz z zapleczem w Parku Norweskim,
- II etap całorocznych tras narciarstwa biegowego pod Chojnikiem
- wielofunkcyjne boisko do sportów zręcznościowych i precyzyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group