Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 11037
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Wszyscy wylądowali bezpiecznie

Poniedziałek, 19 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 20:36
Autor: marek
Kotlina Jeleniogórska: Wszyscy wylądowali bezpiecznie
Fot. Krzysztof Malinowski
Na lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego oraz na górze szybowcowej w Jeżowie Sudeckim rozegrano w miniony weekend Piąte Międzynarodowe Zawody Spadochronowe w kategorii POPS. To znaczy, że najmłodsi uczestnicy musieli skończyć 40 lat życia. Na starcie stanęło 52 zawodników w 13 drużynach.
Po cztery drużyny z Polski i Niemiec oraz ekipy z Czech, Austrii, Szwajcarii i Holandii.

Zawodnicy mieli do rozegrania trzy konkurencje na celność lądowania, ale w piątek i w sobotę zajmowali się głównie spoglądaniem w deszczowe niebo. Dopiero po 17 deszcz ustał i zawodnicy mogli zacząć skoki.
Ostatni zawodnicy lądowali, gdy nad lotniskiem zapadał wieczorny mrok. Sędzia zawodów, instruktor spadochronowy z Wrocławia Jacek Brzeziński, powiedział wtedy, że organizatorzy musieli sie dogadać z szamanem, który potrafi rozpędzać chmury.

W sobotę jeden z zawodników musiał awaryjnie lądować, po tym, gdy linki zaplątały się w czaszę spadochronu typu latające skrzydło. Okrągłym spadochronem zapasowym nie można manewrować zbyt łatwo i skoczek zaczął opadać na linię wysokiego napięcia. Na szczęście ominął przewody, w których płynęły dziesiątki tysięcy volt.

W niedzielę, rozegrano trzecią konkurencję, nazywajacą się Hit&Rock, a po polsku nazwaną gorące krzesło. Polegała na tym, żeby trafić w cel, ale po tym z rozłożonym spadochronem przypiętym do pleców zawodnik musiał przebiec 20 metrów i usiąść na krześle. Dystans niewielki, ale ze spadochronem naprawdę nie było to łatwe. Tę konkurencję wygrał Niemiec Wiktor Spaan. Natomiast w klasyfikacji generalnej zwyciężyli zajmując odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce: Niemiec Norbert Zeidel, Czech Kriżek Oużen oraz Piotr Brendler z Wrocławia.

Najstarszym zawodnikiem był 72 letni Niemiec, który jako jeden z niewielu zaliczył 0, czyli wyładował dokładnie w celu. Drużynowo najlepsi byli Czesi, drugie miejsce zajęła polska drużyna Kresowiacy ze Świdnika natomiast trzecie Orły Sokoły z Dęblina.
Szóste zawody za rok i wielu uczestników już potwierdziło udział, gdyż jak mówią widoki na Jelenią Górę i Karkonosze są niezrównane. Chwalono też organizację zawodów.

Więcej informacji o skoczkach i imprezie na: www.skoki.jgora.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
956
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Zakończenie sezonu w Filharmonii w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Duet ratowniczy blisko podium
 
Kultura
30 lat Leniwca
 
Kilometry
Będzie kolejny odcinek "ekspresówki"
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group