Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6362
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wszędzie nie posprzątamy – mówi Michał Kasztelan

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 3 grudnia 2008, 10:03
Aktualizacja: 10:04
Autor: TEJO
Fot. Angela
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej nie zapewni czystości w każdym zakątku Jeleniej Góry. – Odzwyczajcie się od tego stereotypu i sami zacznijcie sprzątać – prosi mieszkańców prezes firmy.

– Naszym zadaniem jest posprzątanie 97 tysięcy 101 metrów kwadratowych powierzchni miasta zimą i około 27 tys. latem – mówi Michał Kasztelan. – To mamy zlecone, a resztę ktoś musi posprzątać. Są przecież właściciele obiektów, zarządcy i administratorzy – dodaje prezes Kasztelan.

W jeleniogórzanach pokutuje wciąż stereotyp, że winne każdemu bałaganowi jest MPGK, a to nieprawda. – Często ludzie sami brudzą a potem piszą komentarze z pretensjami, że to nasza wina. To niesprawiedliwe – zaznacza nasz rozmówca. Tak było przy ul. Staszica, gdzie mieszkańcy zrobili sobie wysypisko śmieci, choć są tam tylko kosze na tzw. PET-y i szkło. MPGK to posprzątało, choć nie musiało.

– Skwer przy ul. 1 Maja i Klonowica nie należy do miasta i nie jest naszym obowiązkiem jego posprzątanie – podkreśla prezes Kasztelan. – Traktem śródmiejskim kilka razy dziennie przechodzi pracownik, który zbiera nieczystości. Ale są miejsca, gdzie nie jest w stanie tego robić. – W bramach w okolicy Handlówki i przy zejściu do DODN młodzież urządziła sobie palarnię. Trzeba by było sprzątać po nich co 45 minut. Na to nas nie stać – mówi Michał Kasztelan. Może by tak uczulić uczniów na czystość i szkodliwość palenia tytoniu?

Jak podkreśla prezes, trudno jest utrzymać porządek, jeśli notorycznie niszczone są kosze na śmieci. – W ciągu tygodnia straciliśmy osiem sztuk. Statystycznie: jeden dziennie. Nie mamy środków na tak częstą wymianę kubłów – usłyszeliśmy.

Wniosek nasuwa się jeden: w mieście będzie brudno, póki sami mieszkańcy nie zadbają o porządek wokół siebie. Niestety, choć obowiązuje regulamin dotyczący czystości, niewiele osób go respektuje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Z 3-12-2008 11:07
No i slusznie.Jednak np.dwa dzikie wysypiska smieci pod Paulinum pochodza najwyrazniej z jakiejs budowy(wiadra ,worki) i trudno spacerowiczom czy okolicznym mieszkancom to uprzatnac.Mimo dyskusji smieci nadal zalegaja i strasza.I co z tym fantem zrobic?Nie ma ani winnych ani odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
~Czyścioch 3-12-2008 11:11
No to po co jest MPGK? Jak ma taki problem z utrzymaniem czystości w mieście to szybko znajdzie się firma, która zastąpi MPGK i ze wszystkim sobie świetnie poradzi. Miasto zapłaci dwa razy mniej a będzie wszędzie lśniło czystością.
~JaPa 3-12-2008 11:28
Panie prezesi - pana pracownicy również brudzą, niezamiatając po sobie po opróżnianiu kubłów ze śmieciami. Dzieje się tak m.innymi na Osiedlu Widok. Czy pozamiatanie po sobie nie wchiodzi w zakres ich obowiazkow, a i kontrola też by sie przydała. Zacząć trzeba od siebie.
~Hetman 3-12-2008 11:40
Narod Polski z natury jest brudasowaty i śmieciowaty- dlatego należy te nawyki systematycznie leczyc , i dyscyplinowac za pomoća przymusu czyli sprawdzac obejścia domów , podwórka i lojić mandatami brudasów oraz batem jak potrzeba, wcześniej wyciągnąc nazwiska z urzędu miasta czyli odpowiedzialnych wlaścicieli nieruchomości i im przypomnieć mandatem o ladzie i porządku , przeciez większośc mieszkań i kamienic jest prywatna w tym podwórka -więc co robi straż miejska i policja ! A w centrum mozna wygrabić żniwo pieniędzy od brudasów.
~Grenn 3-12-2008 11:52
Ale jaja... Prezesie, niesamowita wnikliwość. Miasto jest właścicielem spółki komunalnej, która nie posprząta. A ja mam pytanie do prezesa Kasztelana. Kto powinien dbać o czystość na terenach, których właścicielem jest miasto Jelenia Góra? Bo jeżeli właściciel to znaczy się, że prezydent, a jeżeli prezydent, to albo zleci to panu, jak wygra pan przetarg, albo pan nie wygra i wtedy posprząta ktoś inny. I ta druga opcja jest sensowniejsza, bo zakład, którym pan kieruje nie ma zbyt wielkich sukcesów. Ostatni rok skończył pan ze stratą 500 tys. Więc może jednak do roboty się pan zabierze?
~leo 3-12-2008 11:59
No i pan Prezio ma racje czesc ludzi w jeleniej to zwykli syfiarze i dopoki sie nie zmienia to balagan bedzie wszedzie i nie pomoze kosz na smieci co 50 metrow.
~Ted 3-12-2008 13:01
Jeśli jest regulamin to i odpowiednie służby powinny o tym przypomnieć mieszkańcom,którzy tego regulaminu nie przestrzegają pierw pouczyć / bo nie wszyscy wiedzą o takowym regulaminie/, a jeśli to nie daję rezultatów to po prostu karać i to dotkliwie ,a te pieniądze przeznaczyć na zakup nowych koszy. A tak na marginesie jak to jest ,że jeśli Polacy wyjeżdżają za granice tam potrafią się przystosować do obowiązujących przepisów, a w kraju to już nie. Myślę ,że tam się boją dotkliwych kar, a w kraju nikt ich nie kara.
~adfghh 3-12-2008 13:45
ludzie sami syf robia wieksze mandaty za zasmiecanie ostatnio tez jakis pajac wyrzucil smieci do rowu miedzy Piechowicami a Sobieszowem jak bym go zlapal to bym mu reke zlamal dla przykladu moze ktos wie kto to byl
~Jano 3-12-2008 14:58
~dżony 3-12-2008 15:25
A ja czekam aż MPGK powywozi ze SWOICH pojemników butelki bo ludzie rzucają je na chodniki i trawniki. Pisałem już do MPGK ale nikt nie reaguje. Będą później zbierać te butelki po całym osiedlu obsikane przez psy!
~nio nio kawusia 3-12-2008 19:59
MPGK odwraca kota ogonem. Nie chodzi o łupinki słonecznika czy niedopałki! Chodzi o brud który zalega w rynsztokach od miesięcy! Warstwa błota i mułu w centrum miasta. Jeden pracownik - to żałosne. Gwarantuję, że szczotką z twardym włosiem dałoby się wyzamiatać miejsca w które ze względu na gabaryty ta zamiatarka samojezdna nie dotrze. Mieszkańcy i właściciele płacą ciężkie pieniądze za nieróbstwo MPGK, za ciężkie by pobłażać komuś kto nie potrafi liczyć pieniędzy, za małe stawki za sprzatanie? To po co stawać do przetargu?
~do Prezesa 3-12-2008 20:26
Panie Prezesie: 1. skwer przy Klonowica - 1 Maja jest Miasta, proszę sprawdzić... 2. dlaczego pracownicy MPGK opróżniający kosze nie sprzątają tego co im się wysypie 3. dlaczego nie sprzątane są ulice.... piasek przy krawężnikach leży od kilku lat 4. co do sprzątania 1 Maja - zapraszam Prezesa w sobotę i niedzielę na oględziny
piipi 3-12-2008 23:13
..WATYKAN -uznal zanieczyszczenie srodowiska za jeden z NOWYCH grzechow smiertelnych !!.
~xy 3-12-2008 23:36
Nie ma to jak sprzątać na przygotowaniu zawodowym za całe 650 zł!!!
~Sabath 4-12-2008 22:43
"ty nabrudziłeś ty posprzątaj" mamusia nie nauczyła
~Sabath 4-12-2008 22:43
najpierw mamusia po nas sprzątała
~Sabath 4-12-2008 22:44
ale później powinna nauczyć nas tego bo lepiej później niż wcale

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group