Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 10138
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wspominali przodków

Sobota, 27 października 2018, 7:36
Aktualizacja: Niedziela, 28 października 2018, 12:50
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wspominali przodków
Fot. Przemek Kaczałko
Miejski Dom Kultury "Muflon" organizuje I Festiwal Obrzędów, podczas którego sobieszowianie wspominają swoich przodków. Wydarzenie rozpoczęło się od otwarcia wystawy fotograficznej "Nasi przodkowie", którą można oglądać w placówce przy ul. Cieplickiej, ale w programie znalazł się też szereg innych inicjatyw.
- To jest kontynuacja cyklu ceremonii. Rozpoczęliśmy od ceremonii weselnych, narodzin, po pożegnania - ludzie zgłaszali nam, że trzeba rozmawiać o ostatnim etapie, czyli o śmierci - powiedziała Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK Muflon. - Współcześni ludzie nie przeżywają żałoby, a w tradycji polskiej była kilkudniowa żałoba i tego brakuje. To rodzi stany depresyjne, zostajemy często sami. Dlatego postanowiliśmy to kontynuować w formie Festiwalu Obrzędów - wyjaśnia dyrektorka.

Na oficjalne otwarcie festiwalu przewidziano wernisaż fotografii, które pochodzą ze zbiorów mieszkańców Sobieszowa.

- Składamy się z cząstek naszych przodków, mamy to w genach, ta historia nas kształtuje i to ważne, żebyśmy czuli mocne ukorzenienie w przeszłości. Intymność tej wystawy polega na tym, że to są zdjęcia rodzinne i jest to niezwykle wzruszające - podkreśliła A. Jarocińska.

Ważnym elementem inauguracji wydarzenia było ogłoszenie wyników i prezentacja prac biorących udział w konkursie na epitafia. Zgłaszający napisali też wiele przepięknych wierszy i organizatorzy rozważają publikację nadesłanych prac.

- Epitafia to krótkie utwory, zamieszczane na nagrobkch na cześć osoby zmarłej. Natomiast tutaj mamy wiele wzruszających wierszy, pięknej poezji i szkoda by było to uśmiercić. Mamy zgodę autorów i jeśli uda nam się zdobyć fundusze, to rozważamy wydanie takiej książki - zapowiada dyrektorka MDK Muflon.

Jury w składzie: Elżbieta Kotlarska (prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Literackiego), Ryszard Grzywacz (literat, nauczyciel języka polskiego w II LO) oraz Aleksandra Jarocińska (dyrektor MKD Muflon), postanowiło przyznać w konkursie na epitafium pn. "A koniec jest początkiem i nową nadzieją" następujące nagrody:

Kategoria dorosłych:
1. Tadeusz Charmuszko (nagroda 500 zł), o godle Szczypawa
2. Maciej Kuźmiński (300 zł), o godle Al Grano
3. Marta Krysiak (200 zł), o godle Creo Stor

Kategoria młodzieży do lat 17.:
1. Michał Szewczyk (bon 250 zł), o godle Gwizdaj
2. Aleksandra Kwiatkowska (bon 150 zł), o godle Alansteria
3. Olga Drozd (bon 100 zł), o godle Redwings.

W ramach festiwalu odbyły się również warsztaty genealogiczne "Podróż w krainę przodków", warsztaty w obszarze edukacji kulturowej, a także koncert pieśni przejścia w wykonaniu Grochocki_Odrowicz Joanna Chmielecka, który miał miejsce wczoraj (26.10) w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie. Zakończenie festiwalu dzisiaj (27.10) w MDK Muflon - będzie to obrzędowa uczta "Wypełnić pustkę" przygotowana przez Monikę Kucię. Zagra zespół "Z lasu" Ewy Grochowskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
432
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
17%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
112
Motory ruszyły na drogi
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group