Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6688
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Współpraca naszych strażaków z kolegami z Czech

Środa, 20 lipca 2016, 7:48
Aktualizacja: Czwartek, 21 lipca 2016, 7:53
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Współpraca naszych strażaków z kolegami z Czech
Fot. Użyczone
Jeleniogórscy strażacy zacieśniają współpracę ze swoimi kolegami z Czech. Współpraca polega na działaniach takich jak tworzenie projektów ze środków unijnych, w ramach których możliwy jest zakup sprzętu gaśniczego lub organizacja ćwiczeń.

- Z uwagi na obszar i teren działań strażaków, w większości przypadków ćwiczenia dotyczą działań w górach – mówi komendant Miejskiej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze bryg. Jerzy Sładczyk . - Na szczęście nie mamy dużo akcji w górach, ale jeżeli już są, to są bardzo trudne. Np. przybycie w miejsca, do których dojazd od strony polskiej nie jest możliwy. Musimy być przygotowani na różne warianty działań, stąd współpraca z czeskimi kolegami. Bardzo dobrym przykładem jest Schronisko Odrodzenie, do którego przez 6 miesięcy w roku dojazd od naszej strony jest niemożliwy, natomiast od strony czeskiej jest bardzo dobry i właśnie dzięki spotkaniom, konferencjom i - co najważniejsze ćwiczeniom - mamy ustalone, że właśnie w takich przypadkach jednostki ze strony czeskiej są siłami pierwszego rzutu w akcjach gaśniczych – wyjaśnia komendant.

- Dwa lata temu w wyniku osuwiska śniegu została zatarasowana droga od krzyżówki Trutnov - Pec w kierunku Malej Upy, wobec czego Czesi ze swojej strony nie mogli tam dojechać i wtedy to Polscy strażacy zabezpieczali teren działań ratowniczo-gaśniczych po stronie czeskiej - dodaje Jerzy Sładczyk.

Najnowszym pomysłem wspólnych działań jest aplikowanie razem z Czechami po środki unijne w ramach Europejskiej Współpracy Trans-Granicznej na lata 2014/2020 na zakup dwóch średnich samochodów gaśniczych.

W ramach tzw. projektów miękkich istnieje pomysł wprowadzenia kursów nauki języka czeskiego dla strażaków KMPSP na stanowiskach wykonawczych. - Czasami w wyniku kolizji lub wypadku poszkodowani są także obywatele Czech, nasi strażacy są w pełni przeszkoleni jeśli chodzi o kwalifikowaną pierwszą pomoc. Rozpoznanie zdarzenia w połączeniu z wywiadem słownym poszerzy spektrum wiedzy o obrażeniach jakie doznała ofiara. I tu jest potrzebna znajomość języka – tłumaczy komendant.

Warto dodać, że właśnie ze środków unijnych jeleniogórscy strażacy, w ramach Września Jeleniogórskiego, zorganizują w dniach 16-17 września zawody w formule FFC
(Fire Fighter Chalange), w których oprócz strażaków z Polski zgłoszenia w zawodach zgłosili strażacy z Czech i Niemiec.

A jeszcze 20 sierpnia, w ramach współpracy kolegami z Republiki Czeskiej, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej wezmą udział w Albrechticach w Międzynarodowym Dniu Zintegrowanych Służb Ratowniczych - Izery 2016.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group