Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7675
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wspólny gest dla Domu Hauptmanna

Piątek, 9 października 2009, 12:22
Aktualizacja: 12:23
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wspólny gest dla Domu Hauptmanna
Fot. Angela
Z willi „Łąkowy kamień” będzie widok na Karkonosze, powstanie amfiteatr, a park odzyska dawną świetność. Wszystko dzięki podpisanemu wczoraj porozumieniu, które zakłada współpracę niemiecko–polską i wsparcie, również finansowe dla Muzeum Domu Gerharta Hauptmanna.

Od czasu rozpoczęcia pierwszych rozmów dotyczących wspólnego polsko-niemieckiego działania w ramach funkcjonowania i rozwoju Muzeum Miejskiego "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze, do podpisania ku temu stosownego porozumienia minęło cztery lata. Przez ten czas zmieniali się niemieccy konsulowie, gromadzono i kompletowano dokumenty, ustalano szczegóły. Wczoraj wirtualne działania nabrały realnego kształtu.

– Porozumienie dotyczy wspierania funkcjonowania Domu Gerharta Hauptmanna przez konsulat generalny Niemiec we Wrocławiu, konsula Berharda Brasacka. Oczekujemy, wsparcia zarówno w ramach organizowania wystaw, dostarczaniu eksponatów, promocji tego wyjątkowego miejsca, jak również, co przekazałem panu konsulowi, wsparcia ze strony niemieckiej przy rewitalizacji parku wokół muzeum – mówił Marek Obrębalski, prezydent miasta Jelenia Góra.

Widoczne efekty tej współpracy miałby być widoczne już w najbliższym kwartale.
Julita Izabela Zaprucka, dyrektor Muzeum Miejskiego Domu Gerharda Hauptmanna podkreśla, że podpisane porozumienie jest kontynuacją wcześniejszej polsko- niemieckiej współpracy.

– Liczę, że porozumienie przyczyni się do dalszego rozwoju muzeum jako międzynarodowego polsko-niemieckiego centrum spotkań i dialogu kulturowego między dwoma narodami. W dużej mierze liczymy też na pomoc w rewitalizacji parku. Jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentów technicznych, a sama koncepcja parku jest już gotowa. Jego rewitalizacja ma przywrócić zarówno dawny blask wilii, bo w planach jest odsłonięcie panoramy na Karkonosze. Zostanie też przystosowany do współczesnej funkcji muzeum wkomponowany w skały amfiteatr umożliwi organizowanie imprez plenerowych. Poza tym pojawią się jeszcze inne liczne atrakcje, ale nie chciałabym zdradzać szczegółów dopóki nie pozyskamy ostatecznej akceptacji ze strony konserwatora zabytków – mówi Julita Izabela Zaprucka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group