Czwartek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 9813
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wsparcie leczenia po zawale

Środa, 10 czerwca 2020, 13:01
Aktualizacja: Czwartek, 11 czerwca 2020, 9:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wsparcie leczenia po zawale
Fot. Przemek Kaczałko
Podlegające marszałkowi Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej będzie uczestniczyło w wyjątkowym programie dedykowanym osobom po zawale serca. Program przygotowany został przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologii. Udział pacjentów w programie jest bezpłatny.
Nowoczesna służba zdrowia to nie tylko specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowane kadry, ale także dostęp do wysokiej jakości świadczeń dla pacjentów. Program opieki nad osobami po zawale serca to odpowiedź na bardzo pilną potrzebę społeczną. Każdego roku w Polsce zawały stwierdza się u kilkudziesięciu tysięcy osób, chcemy o nie zadbać, aby bezpiecznie wróciły do codziennego funkcjonowania – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.
Uruchamiamy nowy program "KOS-Zawał" - to nowoczesne i kompleksowe podejście do leczenia pacjenta. Szpital gwarantuje pacjentowi skoordynowaną, kompleksową, wielokierunkową opiekę. Niezwykle istotne jest również to, że program daje możliwość indywidualnie ustalonego planu leczenia dla każdego pacjenta. Cieszę się, że Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej – marszałkowska jednostka - dołączy do podmiotów realizujących świadczenia w programie – stwierdził Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa.

W Polsce rocznie stwierdza się około 40 tys. zawałów mięśnia sercowego i 30 tys. przypadków tak zwanej niestabilnej choroby wieńcowej leczonej zabiegowo w trybie pilnym. Codziennie umiera średnio 400- 600 osób na choroby serca i naczyń krwionośnych. Wobec tych niepokojących statystyk w październiku 2017 r. wprowadzono Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał) w celu poprawy jakości leczenia i zmniejszenia śmiertelności pacjentów.

Rusza program, który poprawi bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i turystów Kotliny Jeleniogórskiej. To kompleksowy program, który polega na szybkiej diagnostyce, interwencji, rehabilitacji, używaniu nowoczesnej aparatury. Są na to dodatkowe pieniądze i sprzęt - podkreśliła Marzena Machałek, posłanka, wiceminister edukacji.

Opieka kardiologiczna po zawale serca oparta jest na wdrożeniu specjalistycznego leczenia oraz wczesnej rehabilitacji kardiologicznej i późniejszym monitorowaniu wskaźników dotyczących jakości opieki nad pacjentem. Ma na celu zapewnienie właściwej terapii, skuteczne określenie i kontrolę czynników ryzyka, a w efekcie może pozytywnie wpłynąć na tzw. odsetek śmiertelności odległej. Zgodnie z zasadami programu KOS-Zawał, jeżeli pacjent po zawale serca wróci do pracy w ciągu czterech miesięcy, to ośrodek, który go leczył otrzymuje dodatkowo finansową gratyfikację. Jest to swego rodzaju eksperyment wprowadzony po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Premia finansowa jest przyznawana ośrodkowi od razu, gdy lekarz wystawi zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy zawodowej pacjenta.

Uruchomienie od 1 lipca tego programu jest bardzo istotne zarówno dla pacjentów, jak i samego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Działania te wpłyną na poprawę procesu leczenia osób po zawałach serca. Jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne - tu ukłon do dolnośląskiego NFZ-u - pojawiają się odpowiednie środki finansowe na doposażenie sprzętowe, ale też rekompensata dla szpitala za każdego pacjenta, który w ciągu czterech miesięcy powróci na rynek pracy - podkreślił Marek Obrębalski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przewodniczący Rady Społecznej WCSKJ.
Należy podkreślić, że program "KOS-Zawał" jest nielimitowany. Wszyscy pacjenci, którzy będą realizowali leczenie w ramach tego programu, będą opłaceni przez NFZ. Skoordynowana opieka nad pacjentem po zawale serca daje bardzo dobre rokowania na szybki powrót na rynek pracy - dodał Zbigniew Terek, dyrektor dolnośląskiego NFZ.
To program, który służy do opieki 12-miesięcznej nad pacjentem po przebytym zawale serca. Dla nas istotne jest, żeby ze strony chorego była współpraca. Cieszymy się, że wysiłek tak wielu osób zakończył się powodzeniem i od 1 lipca będziemy mogli uruchomić ten program - dodał Leszek Bystryk, ordynator oddziału kardiologicznego.

Twoja reakcja na artykuł?

19
73%
Cieszy
3
12%
Hahaha
3
12%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group