Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 3072
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „WSPAK” z wizytą w Orient Expressie

Czwartek, 10 marca 2011, 8:59
Aktualizacja: Niedziela, 13 marca 2011, 10:23
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: „WSPAK” z wizytą w Orient Expressie
Fot. Petr
Wczoraj, 9 marca 2011 w jeleniogórskim Orient Expresie miało miejsce spotkanie z Agatą Jabłonowską–Turkiewicz, zastępcą redaktor naczelnej kwartalnika „WSPAK”, czasopisma, będącego częścią globalnego projektu wydawniczego na rzecz osób marginalizowanych społecznie i zawodowo.

Zgodnie z ideą „WSPAK”, które na dzień dzisiejszy zajmuje wyjątkowe miejsce na krajowym rynku prasowym – jest bowiem nie tylko „głosem ludu”, lecz także źródłem utrzymania dla osób, które z różnych przyczyn znalazły się na marginesie społecznym; o plotkach czy polityce mowy nie było. Spotkanie z założenia skierowane było do ludzi zajmujących się różnymi przypadkami wykluczenia.

Była mowa o samym czasopiśmie, które już wkrótce będzie dostępne na ulicach naszego miasta, o postawach obywatelskich i osobistych walkach z przeciwnościami losu, alienacją społeczną, ubóstwem oraz uzależnieniami. Słowem, interesująco, a przy okazji z osobą w największym stopniu w taką problematykę zaangażowaną.

– Podstawową funkcją magazynu ulicznego „WSPAK” jest aktywizacja osób, o których na co dzień społeczeństwo zapomina. Wykluczonych, żyjących w skrajnym ubóstwie. Gazeta ta, nie tylko mówi o losie ludzi, którzy są wartościowi, choć często postrzega się ich inaczej, lecz także zapewnia im źródło utrzymania i sprawia, że czują się potrzebni, „widoczni”. „WSPAK” jest inicjatywą, która winna interesować przede wszystkim osoby decyzyjne w kwestii miast i społeczności je zamieszkujących. Ona, po prostu, ma pomagać w przezwyciężaniu istotnych problemów – mówiła Agata Jabłonowska-Turkiewicz.

A do kogo mówiła, bo w tym przypadku jest to rzeczą co najmniej znaczącą? Do autora tego artykułu, Alicji Dusińskiej, właścicielki Orient Expressu, Jana Zagrobelnego z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (KSON) i Małgorzaty Winiarskiej, pracownika Schroniska św. Alberta. Zabrakło przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej, których Alicja Dusińska, jak sama twierdzi, powiadomiła i na przybycie przedstawicielstwa gorąco liczyła. Nikogo nie było ani ze straży miejskiej, ani z policji, które informację również dostały i, co najważniejsze, mają wszakże czuwać nad bezpieczeństwem kolporterów „WSPAK” w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group