Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7350
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wrzesień Jeleniogórski (bez) hitów

Poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 8:45
Aktualizacja: 12:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wrzesień Jeleniogórski (bez) hitów
Tradycyjnie święto miasta zakończy się Jarmarkiem Staroci i Osobliwości.
Fot. TEJO
Pokonkursowym wernisażem wystawy „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie 2009” (godz. 17, ODK) rozpocznie się już dziś nieoficjalnie 51. Wrzesień Jeleniogórski. Oficjalne otwarcie jutro przy okazji koncertu z okazji 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Czy święto miasta nie będzie w tym roku fajerwerkiem ciekawych wydarzeń?

Kto pamięta ubiegłoroczną paradę miast z okazji jubileuszu 900-lecia Jeleniej Góry oraz dwudniowy jarmark średniowieczny, będzie musiał w tym roku obejść się wspomnieniami. Po raz pierwszy od dwóch lat zabraknie klimatów z dawnych wieków, bo miasto nie dostało wsparcia z czesko-polskich funduszy unijnych, które umożliwiały zaproszenie do stolicy Karkonoszy pasjonatów średniowiecza z Czech. A samodzielnie Jelenia Góra nie jest w stanie unieść kosztów tego przedsięwzięcia.

Zamiast jarmarku na początek Września Jeleniogórskiego (wtorek, 1 września) będzie koncert cygańskiego zespołu Teatru Muzycznego Terno, klezmerskiej grupy Kroke oraz Janusza Radka. Początek wydarzenia o godz. 18 na placu Ratuszowym w ramach cyklu „Zaczęło się w Polsce”. Gwoździem programu będzie Radek i jego propozycja: „Dziwny jest ten świat - opowieści Niemena”.

Niemal w tym samym czasie w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa rozpocznie się dwunasta edycja Festiwalu Silesia Sonans. Koncert inauguracyjny zabrzmi o godzinie 19.30. Będzie to jednocześnie promocja najnowszej płyty pod tytułem „300 lat muzyki w Kościele Łaski”. Wystąpią: Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Wojciech Wieczorek – skrzypce, Tomasz Strahl – wiolonczela oraz Jadwiga Delepaut – organy. Festiwal potrwa do 16 września.

Do Kościoła Łaski koniecznie trzeba przyjść w sobotę, 5 września, na premierę Zdrojowego Teatru Animacji, którego zespół – pod kierunkiem czeskiego reżysera Petra Nosalka, wystąpi w przedstawieniu „De Renegeratione Powtórne Narodziny”. Ten misteryjno-oratoryjny spektakl pokazuje obrazy z życia Jakuba Boehme, śląskiego protestanckiego filozofa, jego ponadczasowe przemyślenia, chrześcijańską filozofię w swej istocie ponadnarodową i ponadkonfesyjną. Początek o godz. 20.

Od 12 do 13 września potrwają Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie, które w tym roku zgromadzą pszczelarzy z całej Polski oraz z Czech i Niemiec. Z kolei od 24 do 27 września – po zapadnięciu zmroku – Cieplice rozbłysną blaskiem iluminacji świątecznych. Będzie to preludium do zapowiadanego na grudzień II Karkonoskiego Festiwalu Światła, który odbędzie się dzięki zapałowi Roberta Futehendlera oraz Janusza Stańczyka przy wsparciu jeleniogórskiego samorządu. Impreza pod hasłem „Miasto – Światło – Święta“ pozwoli na ucieszenie oka bożonarodzeniowymi iluminacjami kilka miesięcy przed Wigilią.

Na zakończenie Września Jeleniogórskiego tradycyjnie Rynkiem rządzić będą miłośnicy staroci i osobliwości, którzy wezmą udział w dwudniowym jarmarku organizowanym przez Osiedlowy Dom Kultury. Chętni do wystawienia stoiska poznają szczegóły w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Bankowej 27, pod nr telefonu: 0 75 76 76 925 lub e-mailem: it@jeleniagora.pl Kartę zgłoszenia oraz plan sytuacyjny można pobrać ze strony miasta www.jeleniagora.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
1
Coraz lepiej
100%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
0%
Nie najlepiej
0%
Wciąż fatalnie
0%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group