Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 11058
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wraca sprawa kopalni w Karpnikach

Niedziela, 28 sierpnia 2016, 7:28
Aktualizacja: 12:46
Autor: Robert Czepielewski/ts
Region: Wraca sprawa kopalni w Karpnikach
Fot. Archiwum
Zamykanie kopalni skalenia w Karpnikach śledziła cała Polska, kiedy to mieszkańcy tej wsi zaniepokojeni pogarszającym się stanem infrastruktury drogowej, pojawiającymi się pęknięciami w budynkach, a także z uwagi na degradację krajobrazu doprowadzili do zamknięcia kopalni z dniem 1 lipca 2010 roku.

– W ostatnich dniach sprawa ożyła i firma Pol-Skal złożyła kolejny pozew o zapłatę 107 milionów złotych odszkodowania za poniesione straty, jakie ponosi przez brak możliwości wydobywania skalenia w Karpnikach.

- Dla nas ten materiał ma walor historyczny dlatego, że w sprawę uwikłani są w sensie administracyjnym ówczesny starosta jeleniogórski i zarząd powiatu jeleniogórskiego, wojewoda dolnośląski, wójt i rada gminy Mysłakowice. Nasi radcowie prawni rozpatrują ten pozew - powiedział wicestarosta Paweł Kwiatkowski.

Trzeba pamiętać, że najistotniejsze w tej sprawie były protesty społeczne, które spowodowały, że podjęto decyzję o wygaszeniu koncesji na prowadzenie działalności firmie Pol-Skal. Nie mniej ważne były uwarunkowania techniczne. Firmie były przedstawione propozycje rozwiązania problemu. W grę wchodziło ustalenie takich tras przejazdu, które uchronią drogi powiatowe przed zniszczeniem. Wywożenie odpadów i urobku małymi samochodami lub wybudowanie drogi technicznej do drogi, która pozwalała na wywożenie ładunku dużymi ciężarówkami. Przy tych ograniczeniach firma Pol-Skal zdecydowała się na zamkniecie kopalni.

- Urzędnicy nie mogli dopuścić, żeby urobek wywozić z kopalni w sposób dowolny. Należało chronić drogi publiczne przed ich degradowaniem przez pojazdy nienormatywne w stosunku chociażby do mostów, przez które przejeżdżały ciężarówki - wyjaśnił Paweł Kwiatkowski.

Sprawa jest bardzo skomplikowana w grę wchodzą duże pieniądze. Starostwo powiatowe jednak nie zakłada wypłaty nawet złotówki odszkodowania firmie Pol-Skal.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
177
Tak
12%
Nie
88%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group