Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6142
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: "Wpadł" fałszerz zezwoleń na pracę dla cudzoziemców

Poniedziałek, 12 marca 2018, 12:25
Aktualizacja: Wtorek, 13 marca 2018, 8:29
Autor: SG
Region: "Wpadł" fałszerz zezwoleń na pracę dla cudzoziemców
Fot. Straż Graniczna
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kłodzku zatrzymali na terenie Warszawy 24–letniego obywatela Ukrainy, który fałszował zezwolenia na pracę dla cudzoziemców wydawane przez urzędy wojewódzkie. Podczas czynności zabezpieczono umowy, faktury, laptopy, telefony komórkowe, karty sim oraz gotówkę.

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty oszustwa i fałszowania dokumentów. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Zatrzymanie cudzoziemca ma związek z rozbiciem, pod koniec 2017 roku, grupy przestępczej trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski.

- Podczas przeszukania ujawniono umowy, faktury i druki świadczące o prowadzonym procederze, a także telefony, komputery oraz gotówkę. Do fałszowania przedmiotowych dokumentów używano podrobionych pieczęci Wojewody Dolnośląskiego. Zamawiane dokumenty potrzebne były cudzoziemcom do uzyskania wizy, która uprawniałaby ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Cudzoziemcowi przedstawiono zarzuty oszustwa i fałszowania dokumentów Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Wobec mężczyzny zastosowano środek zapobiegawczy z postaci poręczenia majątkowego. Zatrzymanie cudzoziemca ma związek z rozbiciem, pod koniec 2017 roku, grupy przestępczej trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski. Właściciele firm, które w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, rejestrowali w urzędach pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dla cudzoziemców. Na podstawie tych oświadczeń obywatele Ukrainy, Rosji, Białorusi i Uzbekistanu otrzymywali w konsulatach wizy z prawem do pracy i wjeżdżali do naszego kraju. Ponadto właściciele firm, wspólnie i w porozumieniu z obywatelami Ukrainy, poświadczali nieprawdę oraz wprowadzali w błąd pracowników urzędów pracy oraz urzędów wojewódzkich, gdyż składali wnioski do urzędów wojewódzkich dla cudzoziemców, którzy otrzymywali zezwolenia na pobyt i pracę od roku do trzech lat. Cudzoziemcy po przyjeździe do Polski nie podejmowali pracy u polskich pracodawców wskazanych w oświadczeniach, a posiadane wizy wykorzystywali w innych celach - informuje kpt. SG Rafał Potocki, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Cudzoziemcy, którzy deklarowali chęć przyjazdu do Polski a także, ci, którzy chcieli przedłużyć pobyt w Polsce płacili od 100 zł do 3000 zł. Kwota zależała od rodzaju dokumentu, który chciał otrzymać cudzoziemiec. Z ustaleń śledczych wynika, że w okresie niecałych dwóch lat, firmy zarejestrowały blisko 700 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz uzyskały ponad 100 rocznych zezwoleń na pracę typu A i kilkadziesiąt kart pobytu.

W dotychczas prowadzonym śledztwie zatrzymano 5 osób, natomiast zarzuty przedstawiono 6 osobom w wieku 24 – 53 lat, 2 obywatelom Polski oraz 4 obywatelom Ukrainy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
689
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group