Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13463
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wokół Ratusza – to warto zobaczyć!

Sobota, 16 listopada 2019, 7:41
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 listopada 2019, 9:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wokół Ratusza – to warto zobaczyć!
Fot. Przemek Kaczałko
Sporym nakładem sił i środków udało się zgromadzić w Muzeum Karkonoskim elementy przypominające o życiu wokół jeleniogórskiego Ratusza w przeszłości. W piątek (15.11) odbył się wernisaż wystawy, która prezentuje miejsca, firmy i ludzi, którzy niegdyś przyczyniali się, że centrum Jeleniej Góry tętniło życiem.
Jest to opowieść o jeleniogórskim Rynku od XVIII w. do połowy XX w. Pokazano życie jeleniogórskich kupców rzemieślników i zwykłych mieszkańców - wszystko to, co działo się wokół jeleniogórskiego ratusza, we wnętrzach kamienic i na ich zapleczach. Zaprezentowano bogatą ikonografię, plany, rysunki, reklamy, nieliczne, ale ciekawe fotografie z wnętrz kupieckich kamienic, kolekcjonerskie pocztówki ukazujące piękno jeleniogórskiego Rynku i niezwykle ciekawe przedmioty związane z życiem mieszczan i działającymi tu firmami - podkreślają organizatorzy. - Wśród nich znajdą się także przedmioty podarowane do zbiorów dawnego muzeum RGV przez jeleniogórzan, związane z bogatymi rodzinami kupieckimi, rzadkie przykłady wyrobów jeleniogórskiego rzemiosła oraz niezwykle cenne dokumenty kupców woali i cechów rzemieślniczych, nigdy do tej pory nie pokazywane. Do wystawy wykonano model jeleniogórskiego Rynku z ratuszem i Siedmioma Domami w centrum - dodają.
Uważam, że wszyscy mieszkańcy Jeleniej Góry i regionu powinni zobaczyć tę wystawę - powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, które przy tworzeniu wystawy współpracowało z Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze.
To bardzo ciekawa wystawa, bo pokazuje historię tworzenia się Rynku i ludzi, którzy tam mieszkali. Kiedyś to było jedno z najbogatszych miast tego terenu - mówił Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Kuratorem wystawy jest Robert Rzeszowski z Muzeum Karkonoskiego. Przy jej tworzeniu współpracowano m.in. z Ivo Łaborewiczem z Archiwum Państwowego, Janem Tyszkiewiczem i Agatą Kempiak-Koniuch. "Wokół jeleniogórskiego Ratusza" to również współpraca Muzeum Karkonoskiego z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autorami projektu badawczo-wdrożeniowego są studenci I i II roku studiów magisterskich - pod kierownictwem dr Katarzyny Jagiełło. Wystawę można oglądać aż do 1 marca 2020 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

17
74%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
22%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1144
Tak
11%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group