Poniedziałek, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 2488
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wójt Janowic Wielkich pomoże pogorzelcom? (aktualizacja)

Wiadomości: Janowice Wielkie
Środa, 19 lipca 2017, 16:36
Aktualizacja: Piątek, 21 lipca 2017, 7:34
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. archiwum
Pojawiła się szansa na niezwykle ważną pomoc dla pogorzelców z Maciejowej, którzy w wyniku pożaru, do którego doszło w poniedziałek (17.07) stracili niemal wszystko, co mieli. Jak nas poinformowała rodzina Bartnickich, wczoraj odbyli rozmowę z wójtem Janowic Wielkich i liczą na pozytywny odzew.

Złożyliśmy wczoraj pismo do wójta z prośbą o pomoc i zaprosił nas od razu do gabinetu na rozmowę – powiedziała Ewelina Bartnicka, która w rozmowie z Kamilem Kowalskim poruszyła temat domu w Komarnie (gm. Janowice Wielkie) wystawionego na przetarg. Dom stoi pusty i w każdej chwili wójt może odstąpić od przetargu, który planowany jest na wrzesień br., przekazując go pogorzelcom. Zarówno Damian, jak i Wiktoria (córka Eweliny) są zameldowani w Gminie Janowice Wielkie, więc jako poszkodowanym w wyniku pożaru – władze gminy mogą pomóc.

Odzew na apel o pomoc dla pogorzelców jest bardzo duży, za co poszkodowani bardzo dziękują. Gdyby udało się z domem w Komarnie, są osoby, które oferują nawet materiały budowlane i ręce do pracy w celu remontu. Ludzie przekazują też sprzęt AGD, wpłacają pieniądze. - Jesteśmy tym bardzo poruszeni, że tak dużo osób chce nam pomóc – powiedziała Ewelina Bartnicka, której córka uczy się w janowickiej szkole i gra nawet w drużynie siatkarskiej UKS Sokoliki.

Kolejne spotkanie z wójtem pogorzelcy mają zaplanowane na jutro (20.07). Poinformujemy o efektach. Więcej o sytuacji poszkodowanych tutaj: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,69862

STANOWISKO WÓJTA
W artykule pt. „Wójt Janowic Wielkich pomoże pogorzelcom?” aut. P. Kaczałko zamieszczonym w portalu Jelonka (www.jelonka.com) w dniu 19 lipca br. wymienieni zostali państwo Damian i Ewelina Bartniccy, którzy ucierpieli majątkowo w pożarze wynajętego mieszkania w Jeleniej Górze. Poszkodowani spotkali się z Kamilem Kowalskim, Wójtem Gminy Janowice Wielkie, by przedstawić swoją sytuację i uzyskać pomoc od Gminy Janowice Wielkie polegającą na przydziale im pustego i przeznaczonego na sprzedaż domu w Komarnie.

W pożarze ucierpiała majątkowo jedna rodzina składająca się z trzech osób: dwojga dorosłych i małoletniego dziecka. Jedna z osób dorosłych oraz dziecko mieli meldunek w Komarnie w gminie Janowice Wielkie, co spowodowało, że rodzina postanowiła udać się po pomoc do Urzędu Gminy. Mieszkanie uszkodzone w pożarze było wynajmowane od osoby prywatnej w Jeleniej Górze – Maciejowej. Po pożarze umowę wypowiedziano im w trybie natychmiastowym. Poszkodowani nie byli ubezpieczeni. Dziecko aktualnie przebywa na koloniach, a rodzina mieszka u znajomych.

Wójt dwukrotnie spotkał się z poszkodowanymi, aby poznać ich sytuację i zaoferować pomoc. Na drugim spotkaniu (20 lipca br.) zaproponował natychmiastowe przekazanie w najem małego mieszkania komunalnego o powierzchni 24 m kw., składającego się z 1 dużej izby, nadającej się do podziału, a także z istniejącego WC, lecz bez łazienki – jednak z możliwością jej urządzenia. Całe mieszkanie wymaga remontu, który można przeprowadzić w ciągu 1 tygodnia. Mieszkanie jest położone w centrum miejscowości Janowice Wielkie, co dodatkowo pomogłoby dostać się dziecku pieszo do pobliskiej szkoły (do tej pory dojeżdżało z Jeleniej Góry). To najlepsze z wolnych mieszkań komunalnych, jakimi dysponuje gmina, po niewielkim remoncie z pewnością dobre na zamieszkanie tymczasowe w trudnej sytuacji życiowej. Dodatkowo Wójt zaoferował tymczasowe zwolnienie od czynszu i pomoc pracowników technicznych Urzędu przy remoncie. Propozycja została odrzucona przez poszkodowanych z uwagi na niski standard oferowanego mieszkania.
Poszkodowani zwrócili się do Wójta o przyznanie im domu wolnostojącego wraz z małym ogrodem w Komarnie, który gmina przejęła w listopadzie ub. roku po zmarłym lokatorze i po wycenie próbowała sprzedać w przetargu w lipcu 2017 r. Jego wartość wynosi 66 tys. zł + VAT, jednak z uwagi na stan techniczny i znaczne wyeksploatowanie wymaga wielu nakładów, więc w pierwszym przetargu go nie sprzedano, mimo dużego zainteresowania oglądających. Poszkodowani chcieliby kupić ten dom od Gminy bez przetargu i na raty, ale prawo nie pozwala Wójtowi na takie rozwiązanie, chyba że zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami zostanie wyrażona zgoda Rady Gminy. Poszkodowanym zależy na większej powierzchni mieszkaniowej oraz na działce, która przyda się w związku z działalnością zawodową poszkodowanego mężczyzny tj. wycinką i zwożeniem drewna z lasu.

Wójt w dniu dzisiejszym (20 lipca) wystąpił do Rady Gminy o zajęcie stanowiska co do możliwości udostępnienia poszkodowanym domu w Komarnie na własność, po zobowiązaniu się do płatności w ratach. Decyzja Rady zostanie wyrażona na najbliższej sesji. Do tego czasu poszkodowani postanowili pozostać w mieszkaniu znajomych.

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~precz z pis,po,sld,petru,kod 19-07-2017 18:57
no i jest to dobry pomysł, Panie Kamilu niech pan działa w tej sprawie a pogorzelcy niech jeszcze pociągną ubezpieczyciela to wtedy dadzą radę no chyba że nie byli ubezpieczeni...
~Gościnna. 19-07-2017 19:43
Pogorzelcy mieszkali w wynajętym mieszkaniu. Odszkodowanie weźmie właścicielka a oni zostali bez niczego i na dokładkę wymówiono im to spalone mieszkanie. Dramat to mało powiedziane. Słyszałam co nie co o wójcie Janowic. Nie wróżę dobrego finału sprawy ale bardzo chce się w tej kwestii mylić. Mieszkam niedaleko doku o którym mówi Pani Ewelina. To są młodzi ludzie, mają siłę i przyjaciół którzy pomogli by doprowadzić to miejsce do porządku. Co weźmie górę ? Kasa z przetargu który może odwołać czy odrobina dobrej woli i serce Wójta ? Jakieś zakłady ?
~precz z pis,po,sld,petru,kod 19-07-2017 22:29
nie wiedziałem że mieszkali na wynajętym ale szkoda że w tym wynajętym mieszkaniu nie ubezpieczyli chociaż ruchomości...muszą walczyć teraz o wszystko i się nie poddawać..
~Do Goscinna 19-07-2017 23:53
"Kasa z przetargu który może odwołać czy odrobina dobrej woli i serce Wójta ?" - kasa jak zawsze jest potrzebna poniewaz jest dlug szkoly (chyba jeszcze nadal nie splacony do konca), dlug u Wodnika (za Komarno) itd... Sprzedano nieruchomość bo ośrodku zdrowia, miał to być wkład do przedszkola i pewnie też lipa z tego wyjdzie z uwagi na Wodnika a dzieci kiszą się jak ogórki.. na ostatnim piętrze budynku szkoły... Panie Wójcie jako również mieskzaniec gminy uważąm że należałoby roziwązac problem przedszkola TYMCZASOWEGO od kilkunastu lat.. bo jak tam się coś nie daj Bóg zapali to będzie Pan miał śmierć niewinnych maluchów na sumieniu! Tej rodzinie nie spalił się dom tylko wyposażenie WYNAJĘTEGO mieszkania.. pomoc finansowa, podarunek wyposażenia -TAK... ale domu ...nie do końca...
~Andrej 19-07-2017 23:53
Duży dom dziadkow i stodoła,
~Andrzej Wójcik-siojo 20-07-2017 3:01
do 23:53 Wyposażenie wynajętego mieszkania było dorobkiem ich życia na który ciężko pracowali. Wyposażenie to nie tylko meble ale wszystko co mieli. Ubrania, rzeczy osobiste. Zostali z tym co mają na sobie, spalone mieszkanie im wymówiono, ubezpieczenie wypłaci kasę właścicielce domu a nie im. Zostali bez niczego na ulicy, są mieszkańcami gminy i należy im się jak chłopu ziemia. 23:53 może ty pomożesz tym ludziom i weźmiesz ich do siebie ?, może pozwolisz im rozbić namiot u siebie na działce ? Zapomniałem, namiot też się spalił. A może pokaż im drzewo przed Twoim oknem na którym mają się we trójkę powiesić bo po co w gminie ludzie którym trzeba pomóc. Liczy się przecież tylko kasa.
~No bez jaj poprosze 20-07-2017 10:36
A te mieszkanie spalone nie leżało czasem na terenie miasta Jelenia Góra? Jakoś nie słychać by p. Zawiła oferował jakaś pomoc tym ludzia. Pewnie zaraz posypią się gromy , ze to tragedia , nie ludzkie ... Fakt ,pytanie tylko czy jeśli moje dziecko jest zameldowane w np, w Wrocławiu i coś mi się przytrafi to ktoś mi podaruje nieruchomość tam ? Niech pomaga p.Zawila. Mieszkań ma od cholery wystawionych na sprzedaż.
~No bez jaj poprosze 20-07-2017 12:40
A te mieszkanie spalone nie leżało czasem na terenie miasta Jelenia Góra? Jakoś nie słychać by p. Zawiła oferował jakaś pomoc tym ludzia. Pewnie zaraz posypią się gromy , ze to tragedia , nie ludzkie ... Fakt ,pytanie tylko czy jeśli moje dziecko jest zameldowane w np, w Wrocławiu i coś mi się przytrafi to ktoś mi podaruje nieruchomość tam ? Niech pomaga p.Zawila. Mieszkań ma od cholery wystawionych na sprzedaż.
~// 20-07-2017 12:56
A co wójt Janowic taki hojny? niech zatroszczy się o mieszkańców ze swojej gminy.
~??? 20-07-2017 12:58
Gdzie mieszkali a gdzie byli zameldowani, mogli pilnować dobytku a nie wozić się po rajdach, na to mają kasę....
~x 20-07-2017 13:42
Z całym szacunkiem ale co oni takiego stracili?Mieszkanie było wynajęte jak tu piszą, więc największe straty w nieruchomości poniósł wynajmujący,w sumie jego mi żal najbardziej o ile pożar nie wyniknął z zaniedabań wynajmującego.Ciuchy,graty, ok,meble agd/rtv zapewne też było na wyposażeniu.Pieniędzy zapewne też w tapczanie nie trzymali.Sa młodzi dadzą radę,dużo gorsze nieszczęścia się ludziom zdarzają niż pożar wynajmowanego mieszkania.
~) 20-07-2017 13:57
Czytając te komentarze krytyki na myśl przychodzi mi tylko jedno ciekawe gdyby was dotknęło takie nieprzewidziane zdarzenie jak byście w tedy się czuli jak by do tego jeszcze ktoś pisał takie bzdury. Patologia normalnie
~No bez jaj poprosze 20-07-2017 14:01
A te mieszkanie spalone nie leżało czasem na terenie miasta Jelenia Góra? Jakoś nie słychać by p. Zawiła oferował jakaś pomoc tym ludzia. Pewnie zaraz posypią się gromy , ze to tragedia , nie ludzkie ... Fakt ,pytanie tylko czy jeśli moje dziecko jest zameldowane w np, w Wrocławiu i coś mi się przytrafi to ktoś mi podaruje nieruchomość tam ? Niech pomaga p.Zawila. Mieszkań ma od cholery wystawionych na sprzedaż.
~ 20-07-2017 14:15
Ludzka zazdrość nie zna granic
~No bez jaj poprosze 20-07-2017 15:44
A te mieszkanie spalone nie leżało czasem na terenie miasta Jelenia Góra? Jakoś nie słychać by p. Zawiła oferował jakaś pomoc tym ludzia. Pewnie zaraz posypią się gromy , ze to tragedia , nie ludzkie ... Fakt ,pytanie tylko czy jeśli moje dziecko jest zameldowane w np, w Wrocławiu i coś mi się przytrafi to ktoś mi podaruje nieruchomość tam ? Niech pomaga p.Zawila. Mieszkań ma od cholery wystawionych na sprzedaż.
~gość 20-07-2017 18:09
Sprawa podejrzana.ODMÓWILI MIESZKANIA?A morzę najpierw upatrzyli dom w Komarnie,pojechali na party i podpalili.no i to konto w Anglii.DZIWNE TO WSZYSTKO.
~Alojzy 20-07-2017 18:17
Poszkodowana jest wlascicielka, samotna. Ci mlodzi co maja po dwadziescia pare lat tylko mieszkanie wynajmowali. Wlasnego mieszkania nie mieli, wynika , ze byli zameldowani u rodziców. Kasa nie jest potrzebna na przedszkole!!!!
~Artur 20-07-2017 18:26
Uwazam , że może ta rodzina z Komarna o dużej famili upatrzyla dla siebie dom z dzialką. To nie są pogorzelcy!!!, Pomoc w rzeczach!!!!
~Elwira 20-07-2017 18:45
Dom z dzialką należy sprzedac na prztargu z powidomieniem w Internecie, na tablicach ogloszeń. Pieniądze w calosci przeznaczyc na przedszkole.TO JEST SPRAWA PILNA. Mieszkanie można wynając jak dotychczas. Pomoc w zakupie sprzetu do mieszkania.To nie ich mieszkanie sie Spalilo,
~ 20-07-2017 19:06
Mieszkanie nie pasuje, dom lepszy... Wynajmująca straciła dom, będzie musiała teraz kupę kasy wywalić na remont a jaśniepaństwu mieszkanie nie pasuje i jeszcze warunki stawiają. Niech sobie inny dom wynajmą.
~xxx 20-07-2017 20:24
Bardzo nie podoba mi się postawa pogorzelców.
~ 20-07-2017 20:54
Bardzo ciekawe ze większość tych obrażających komentarzy piszą dwie te same osoby patrząc po numerze ip żenada, widać zawistne k... i wrogowie sie udzielają. Tyle wie ile zje, albo Nikt w Rosji nie był a każdy wie jak tam jest haha, ciekawe i tylko Nick zmienia słabe ...
~Zzzzz 20-07-2017 21:01
Nie podobaja mi sie to kolego lub kolerzanko piszesz z jednego ip pod różnymi nikami WSTYDŹ SIĘ .Jak mozna byc takim idio.....ą , i cieszyć sie z ludzkiej tragedii ludzie chcą pomagać innym ale zawsze trafi sie jakaś św....ia tak ty . Ciekawe jak by ci coś SIĘ tak przytrafiło czy byś/była mocny/a . Ludzie nie znają prawdy a jak zwykle maja dużo do powiedzenia i dużo dodają . I jeszcze jedno czytaj ze zrozumieniem a nie siej fermentu .
~* 20-07-2017 22:33
Piękny hejt . Jakim trzeba byc nieukiem aby zmieniac nicki i pisac z tego samego ip. Tylko czego tu zazdrościć? Tragedii ludzkiej ? Tego ze ktos pomaga ? Co zlego zrobili ci ludzie komukolwiek ? Co zlego zrobili ludzie ktorzy im pomagają? Żenada
~x 21-07-2017 5:55
Ja też jestem za tym, że można pomóc przekazując sprzęty, ciuchy itp, ewentualnie materiały do remontu, ale przekazanie za darmo domu, który jest własnością gminy to już przesada. Inni młodzi ludzie, lub nawet starsi od nich będą jeszcze spłacać kredyt na mieszkania przez kilkanaście lat, a oni mają dostać dom bo spaliło im się wynajmowane mieszkanie? Jak tak to pewnie znajdą się też inni chętni skoro w taki sposób można uzyskać dom...
~ 21-07-2017 8:58
A czy Wy piszacy komentarze, przeczytaliscie ten artykuł? Jakie Wy wszyscy bzdury piszecie. Wszystkim Wam sie uwidzialo , ze chcą dom za darmo. Gdziekolwiek o tym pisze ? Chca tylko odstapiwnia od przerargu i sprzedania im na dogodnych warunkach. Mają do tego prawo jak kazdy z Was. To jest powodem do tej całej nienawisci w komentarzach ? Narodzie niedouczony wracaj do szkoly bo wstyd.
~to ja 21-07-2017 13:07
Brawo !!! W końcu ktoś wyjaśnił tym zazdrośnikom co i jak z domem , Przed zbyt pochopnymi opiniami na temat odrzucenia propozycji zastępczego lokalu jeśli ma ktoś ochotę poznać prawdziwy powód to zapraszam obejrzeć co im proponowano i w jakim stanie, zróbcie sobie wycieczkę do Janowic i zapytajcie o adres Wójta .
~kaja 2 21-07-2017 16:41
Ciekawe dlaczego organizowane są zbiórki i pomoc tylko dla ludzi którzy nawet nie są właścicielami domu tylko wynajmowali mieszkanie a nikt nie pomyślał o starszej,schorowanej kobiecie.Oni chcą domu z ogrodem a kobieta zostanie sama w ruinie.
~rozsądny 21-07-2017 20:53
Do kaja 2. Trochę zainteresowania zanim cokolwiek napiszesz i twój komentarz okaze się zbędny. Mieszkanie starszej kobiety nie ucierpialo w najmniejszym stopniu. Zjechała się rodzina starszej Pani, wypowiedzieli umowę Damianowi i Ewelinie oraz doświadczyli, że wezmą odszkodowanie i nie mają zamiaru remontować spalonego mieszkania bo jest im to zbędne. Oni nie chcą domu z ogrodem tylko chcą go kupić na dogodnych warunkach bo mają do tego prawo. To chyba duża różnica ?
~minimalna 21-07-2017 23:04
To jest hore nie wiecie co się stało a piszecie bzdury hcieli tej pani pomuc a tej pani się nie zgodziła LOL mi was przestańcie bzdury pisać
~V 22-07-2017 10:47
Starsza pani ma rodzinę ktora zdecydowała ze nie przeprowadzi tam remontu i czeka tylko na kasę z ubezpieczenia chodź wyposażenie wynajmowanego mieszkania nie należało do nich. Rodzina zostawiła w tym domu swoją ciocie i przyjadą dopiero jak zostanie wypłacone odszkodowanie. Na ten moment starszą panią odwiedzają sąsiedzi i byli najemcy robią zakupy troszczą się czy czegoś jej nie brakuje chodź juz tam nie mieszkają i nie muszą tego robić. Ale nie da się komuś pomóc tak jak by sie chciało jesli ktoś tego nie chce, i zgodzę sie ze szkoda tej pani bardzo ale ma rodzinę która decyduje sama o wszystkim😞
~123000 22-07-2017 22:58
Poszkodowani nie chcą domu za darmo tylko kupić !!! Ten który pisze takie śmieci nie ma pojęcia o niczym lub jest poprostu zazdrosny i zawistny Poszkodowany może i ma 5 rodzeństwa ale jest dorosły i miał swoją rodzinę.Nigdy nie żyrował na nikim sami uczciwie pracowali.żwczę tym kur...którzy są taty takiego samego złego przeżycia Pamiętajcie karma wraca i oby do tych zawistnych wruciła

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group