Czwartek, 23 marca
Imieniny: Feliksa, Pelagii
Czytających: 8386
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Wójt Janowic Wielkich pomoże pogorzelcom? (aktualizacja)

Środa, 19 lipca 2017, 16:36
Aktualizacja: Piątek, 21 lipca 2017, 7:34
Autor: Przemek Kaczałko
Janowice Wielkie: Wójt Janowic Wielkich pomoże pogorzelcom? (aktualizacja)
Fot. archiwum
Pojawiła się szansa na niezwykle ważną pomoc dla pogorzelców z Maciejowej, którzy w wyniku pożaru, do którego doszło w poniedziałek (17.07) stracili niemal wszystko, co mieli. Jak nas poinformowała rodzina Bartnickich, wczoraj odbyli rozmowę z wójtem Janowic Wielkich i liczą na pozytywny odzew.

Złożyliśmy wczoraj pismo do wójta z prośbą o pomoc i zaprosił nas od razu do gabinetu na rozmowę – powiedziała Ewelina Bartnicka, która w rozmowie z Kamilem Kowalskim poruszyła temat domu w Komarnie (gm. Janowice Wielkie) wystawionego na przetarg. Dom stoi pusty i w każdej chwili wójt może odstąpić od przetargu, który planowany jest na wrzesień br., przekazując go pogorzelcom. Zarówno Damian, jak i Wiktoria (córka Eweliny) są zameldowani w Gminie Janowice Wielkie, więc jako poszkodowanym w wyniku pożaru – władze gminy mogą pomóc.

Odzew na apel o pomoc dla pogorzelców jest bardzo duży, za co poszkodowani bardzo dziękują. Gdyby udało się z domem w Komarnie, są osoby, które oferują nawet materiały budowlane i ręce do pracy w celu remontu. Ludzie przekazują też sprzęt AGD, wpłacają pieniądze. - Jesteśmy tym bardzo poruszeni, że tak dużo osób chce nam pomóc – powiedziała Ewelina Bartnicka, której córka uczy się w janowickiej szkole i gra nawet w drużynie siatkarskiej UKS Sokoliki.

Kolejne spotkanie z wójtem pogorzelcy mają zaplanowane na jutro (20.07). Poinformujemy o efektach. Więcej o sytuacji poszkodowanych tutaj: https://www.jelonka.com/69862

STANOWISKO WÓJTA
W artykule pt. „Wójt Janowic Wielkich pomoże pogorzelcom?” aut. P. Kaczałko zamieszczonym w portalu Jelonka (www.jelonka.com) w dniu 19 lipca br. wymienieni zostali państwo Damian i Ewelina Bartniccy, którzy ucierpieli majątkowo w pożarze wynajętego mieszkania w Jeleniej Górze. Poszkodowani spotkali się z Kamilem Kowalskim, Wójtem Gminy Janowice Wielkie, by przedstawić swoją sytuację i uzyskać pomoc od Gminy Janowice Wielkie polegającą na przydziale im pustego i przeznaczonego na sprzedaż domu w Komarnie.

W pożarze ucierpiała majątkowo jedna rodzina składająca się z trzech osób: dwojga dorosłych i małoletniego dziecka. Jedna z osób dorosłych oraz dziecko mieli meldunek w Komarnie w gminie Janowice Wielkie, co spowodowało, że rodzina postanowiła udać się po pomoc do Urzędu Gminy. Mieszkanie uszkodzone w pożarze było wynajmowane od osoby prywatnej w Jeleniej Górze – Maciejowej. Po pożarze umowę wypowiedziano im w trybie natychmiastowym. Poszkodowani nie byli ubezpieczeni. Dziecko aktualnie przebywa na koloniach, a rodzina mieszka u znajomych.

Wójt dwukrotnie spotkał się z poszkodowanymi, aby poznać ich sytuację i zaoferować pomoc. Na drugim spotkaniu (20 lipca br.) zaproponował natychmiastowe przekazanie w najem małego mieszkania komunalnego o powierzchni 24 m kw., składającego się z 1 dużej izby, nadającej się do podziału, a także z istniejącego WC, lecz bez łazienki – jednak z możliwością jej urządzenia. Całe mieszkanie wymaga remontu, który można przeprowadzić w ciągu 1 tygodnia. Mieszkanie jest położone w centrum miejscowości Janowice Wielkie, co dodatkowo pomogłoby dostać się dziecku pieszo do pobliskiej szkoły (do tej pory dojeżdżało z Jeleniej Góry). To najlepsze z wolnych mieszkań komunalnych, jakimi dysponuje gmina, po niewielkim remoncie z pewnością dobre na zamieszkanie tymczasowe w trudnej sytuacji życiowej. Dodatkowo Wójt zaoferował tymczasowe zwolnienie od czynszu i pomoc pracowników technicznych Urzędu przy remoncie. Propozycja została odrzucona przez poszkodowanych z uwagi na niski standard oferowanego mieszkania.
Poszkodowani zwrócili się do Wójta o przyznanie im domu wolnostojącego wraz z małym ogrodem w Komarnie, który gmina przejęła w listopadzie ub. roku po zmarłym lokatorze i po wycenie próbowała sprzedać w przetargu w lipcu 2017 r. Jego wartość wynosi 66 tys. zł + VAT, jednak z uwagi na stan techniczny i znaczne wyeksploatowanie wymaga wielu nakładów, więc w pierwszym przetargu go nie sprzedano, mimo dużego zainteresowania oglądających. Poszkodowani chcieliby kupić ten dom od Gminy bez przetargu i na raty, ale prawo nie pozwala Wójtowi na takie rozwiązanie, chyba że zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami zostanie wyrażona zgoda Rady Gminy. Poszkodowanym zależy na większej powierzchni mieszkaniowej oraz na działce, która przyda się w związku z działalnością zawodową poszkodowanego mężczyzny tj. wycinką i zwożeniem drewna z lasu.

Wójt w dniu dzisiejszym (20 lipca) wystąpił do Rady Gminy o zajęcie stanowiska co do możliwości udostępnienia poszkodowanym domu w Komarnie na własność, po zobowiązaniu się do płatności w ratach. Decyzja Rady zostanie wyrażona na najbliższej sesji. Do tego czasu poszkodowani postanowili pozostać w mieszkaniu znajomych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
761
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group