Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8256
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wojenne wspomnienia sprzed 30 lat

Czwartek, 15 grudnia 2011, 8:15
Aktualizacja: 8:16
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wojenne wspomnienia sprzed 30 lat
Fot. AP
Mieszkańcy Jagniątkowa i okolic z okazji 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zorganizowali wieczornicę wspominkową. Przy dźwiękach gitary i piosenek z tamtego okresu w karczmie Bukowy Las świadkowie wydarzeń wymieniali się przeżyciami.

Nie zabrakło opowieści, pieśni i refleksji. Na wstępie jednak uczestnicy spotkania ustalili, że nie będą dyskutować na temat słuszności wprowadzenia stanu wojennego, ani go rozliczać. Organizatorzy, Stowarzyszenie Watra Jagniątkowska oraz państwo Gwizd, zadbali o odpowiedni klimat spotkania. Na stołach – ocet, goździk, śpiewniki i kartki, za które uczestnicy mogli dostać wyroby czekoladopodobne, pasztetową, salceson czy kaszankę. Spotkanie rozpoczął sygnał syreny, odtworzono przemówienie gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego.

- Spotkanie miało charakter wieczornicy, na której każdy z uczestników opowiadał, jak zapamiętał ten dzień. Między opowieściami pan Marek grał na gitarze i wspólnie z uczestnikami śpiewał pieśni z tamtych lat, w tym: „Wojciechu, Wojciech cóżeś ty uczynił”, „Chłopcy z Golędzinowa”, „Janek Wiśniewski”, „Mury”, „Żeby Polska...”, ale nie tylko. Zaśpiewano również „Przeżyj to sam” czy i „Młodsi uczestnicy” – relacjonują uczestnicy.

Ci, którzy nie pamiętali tamtych lat, mogli się z nimi zapoznać dzięki przygotowanej wystawie fotografii przedstawiających same wydarzenia, jak i wyposażenie Milicji Obywatelskiej czy ZOMO . Przeprowadzono też konkurs na temat wiedzy historycznej z tamtego okresu.

- Dziś niektóre wspomnienia mogą wydawać się śmieszne ale wtedy nie było nam do śmiechu - wspomina pani Ania. Jedni zapamiętali ten dzień jako pukaniem do drzwi i niepewność, inni brak w telewizji Teleranka. Takie były czasy. Dzisiaj zbyt łatwo zapominamy o tych, którzy rzeczywiście w tych czasach najwięcej dokonali. To im należy się największy szacunek. Myślę, ze dla nas wszystkich, ale najbardziej dla młodych, było poważną lekcją historii – podsumowano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
194
Nigdy
21%
Rzadko
41%
Czasami
24%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group