Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 10508
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Wody w Jeleniej Górze opadają, gorzej jest w powiecie

Poniedziałek, 3 czerwca 2013, 10:06
Aktualizacja: Wtorek, 4 czerwca 2013, 7:20
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Wody w Jeleniej Górze opadają, gorzej jest w powiecie
Fot. Tomasz Raczyński
Powoli, ale opada woda w Bobrze w Jeleniej Górze. Przejezdna jest estakada, która od północy do godz. 5.30 była wyłączona z ruchu. O wiele gorzej wygląda sytuacja w powiecie. W gminach: Janowice Wielkie oraz Mysłakowice nadal obowiązuje stan alarmowy, zalanych jest wiele domów i gospodarstw oraz drogi przy Bobrze.

Jak informuje Włodzimierz Belta z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze, dzisiaj (3.06) sytuacja jest opanowana. Na rzece Kamienna jest stan ostrzegawczy (160 cm), w Radomierce woda utrzymuje się w korycie.
Najtrudniejsza sytuacja występuje nadal na Bobrze. Dzisiaj odnotowano tam 278 cm wody, czyli wciąż przekroczony jest stan alarmowy o 58 cm, ale woda opada.

- Wczoraj mieliśmy tam 3,7 m, więc przez noc woda opadła o ponad metr i cały czas się obniża, co prawda po centymetrze na godzinę , ale idzie w dół – mówi Włodzimierz Belta. – Niestety sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, a według prognoz przelotne opady mają się utrzymywać do końca tygodnia – dodaje Włodzimierz Belta.

Najwięcej szkód w Jeleniej Górze woda narobiła przy ul. Wincentego Pola i Wiejskiej, gdzie wdarła się do warsztatu i jednego z domów. Zalana był też krajowa 3 w Jeleniej Górze na al. Jana Pawła, na wysokości stacji paliw "Statoil". O północy strażacy podjęli decyzję o całkowitym zamknięciu ruchu z uwagi na powstałe rozlewisko wody o głębokości 0,5 m. Zorganizowany został objazd w kierunku Wrocławia ulicami: Sobieskiego, Wyszyńskiego, Matejki, al. Wojska Polskiego i Wincentego Pola. Obecnie droga jest tam już przejezdna.

Dużo gorsze wieści napływają z powiatu. Od wczoraj obowiązuje tam pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy interweniowali już około 50 razy. Dzisiaj o godz. 9.00 w Wojanowie na Bobrze odnotowano 308 cm, wczoraj mogło być ponad 4 m, ale dokładnego pomiaru nie zrobiono, bo wodowskaz uległ awarii. Najtrudniejsza sytuacja nadal jest w gminach: Janowice Wielkie oraz Mysłakowice.

- Cały czas trwa akcja ratunkowa i szacowanie strat – mówi Marta Waraksa, inp. ds. zarządzania kryzysowego Powiatowego Centrum zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze.

W Karpaczu woda uszkodziła ulice, w Kowarach i Podgórzynie wlała się do domów i gospodarstw. Zalana jest również droga powiatowa przy Bobrze na odcinku: Trzcińsko – Wojanów – Bobrów – Łomnica i nowy most, który w dalszym ciągu pozostaje nieprzejezdny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
420
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
 
Kultura
Co z tym azotem?
 
Kultura
Wyjątkowe filmy w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Biegali na Zabobrzu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group