Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 6829
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Wodno–ściekowa rewolucja w gminach

Czwartek, 28 stycznia 2010, 8:11
Aktualizacja: Piątek, 29 stycznia 2010, 8:22
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Wodno–ściekowa rewolucja w gminach
Fot. .....
Urząd Marszałkowski ogłosił listę gmin, które otrzymały dofinansowanie niebagatelnymi kwotami stanowiącymi około 75 procent kosztów inwestycji związanych z wodociągowaniem i kanalizowaniem. Dzięki temu cywilizacja zawita do Komarna, Jeżowa Sudeckiego, część Lubomierza, Pilchowic czy Świdnika. Łącznie przyznano ponad 240 mln zł.

75 procent dofinansowania z kwoty 4 mln zł otrzymała Gmina Janowice Wielkie, w której zostanie wybudowana sieć wodociągowa dla wsi Komarno. W ocenie wniosków uzyskała ona osiem punktów na dwanaście.
– Gmina i mieszkańcy Komarna długo czekali na te pieniądze i możliwość przeprowadzenia tej inwestycji – mówi Jerzy Gregorcewicz, wójt Janowic. – Bardzo cieszymy się, że udało nam się te środki pozyskać. Gdyby nie dofinansowanie zewnętrzne gminy, nie byłoby stać na wybudowanie tej sieci.

Podstawowymi warunkami starania się o te środki było zgromadzenie kompleksowej dokumentacji, projekt budowlany i pełnoprawne pozwolenie na budowę. – Przetarg planujemy ogłosić w drugiej połowie lutego, po podpisaniu umowy z urzędem marszałkowskim. Prace rozpoczną się natomiast wiosną. Ich koniec przewidujemy na listopad przyszłego roku. Planujemy wpiąć się do sieci przy ulicy Wrocławskiej. Podobnie będzie z kolektorem ściekowym, ścieki będą odbierane przez Jelenią Górę.

Gmina planuje doprowadzić rury wodne i ściekowe do studzienki znajdującej się na każdej z posesji. Podłączenie od studzienki do budynku będzie natomiast leżało w gestii samych mieszkańców. Po zrealizowaniu tego zdania gmina Janowice Wielkie będzie podłączona do wodociągów w około 97 procentach, a jedyną miejscowością bez sieci pozostanie Mniszków.

Dofinansowanie w wysokości 75 procent kwoty ponad 3 mln 400 tys. zł na budowę kanalizacji sanitarnej otrzymał Jeżów Sudecki.
– Po kilku latach oczekiwania i poszukiwania pieniędzy na ten cel, w końcu zadanie uda nam się zrealizować to zadanie – mówi Ryszard Wach, sekretarz gminy Jeżów Sudecki. – Będzie jednocześnie realizowane z remontem ulicy Długiej.

75 procent z kwoty ponad 3 mln 300 tys. zł otrzyma gmina Wleń. Dzięki temu w Pilchowicach wybudowana zostanie kanalizacja wraz z oczyszczalnią ścieków. Ponad 680 tys. zł trafi też do gminy Podgórzyn, gdzie rozbudowana zostanie sieć kanalizacyjna w Przesiece. Dofinansowanie otrzyma też Świdnik w gminie Marciszów, gminy Lubomierz i Lubawka.

Łącznie ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW) na dolnośląskie wsie trafi ponad 240 mln zł. Pomoc finansową otrzyma w sumie 112 przedsięwzięć realizowanych na obszarach wiejskich.

Pieniądze zostały podzielone pomiędzy trzy grupy usług: z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, tworzenia systemu zbiórki, segregacji lub wywozu odpadów komunalnych oraz wytwarzania lub dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group