Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8093
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Woda drożeje i co dalej?

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 23 sierpnia 2009, 0:38
Autor: komor
komor
Fot. komor
W tym tygodniu przedstawiamy Państwu nagranie programu Z Czterech Stron Miasta o dylematach związanych z cenami wody w Jeleniej Górze, rozliczeniami między ZGL i Wodnikiem oraz o sprzeciwie radnych przeciwko taryfie, która w lipcu weszła w życie. Dyskutują: radni, Grażyna Malczuk, Miłosz Sajnog, prezes spółki Wodnik, Wojciech Jastrzębski oraz dyrektor ZGL Północ. Rozmowę w nowym studio Jelonka.tv prowadzi Wiktor Marconi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~kmam 23-08-2009 9:49
Panie Dyrektorze Jastrzębski ....nie palę.... i nie stać mnie na pana nowe rachunki za wodę. Najlepiej jak przestaniemy się myć, posiedzimy w pana pięknym gabinecie i przywitamy się z panem serdecznie śmierdzącymi łapkami :)
d3m0l 23-08-2009 12:49
Zakładając, że 100% ludzi będzie miało wodomierze straty gigantyczne Wodnika poniesie Sp-ka ? Oznacza to jedynie tyle, że będzie musiała podnieść cenę wody za 1m3 bo z pustego nawet Salomon nie naleje. Więc nie ma znaczenia, czy ryczałt jest czy nie, i tak wszyscy zapłacimy za straty. Na szczęście rozwiązanie jest, Jelenia Góra ma dobre położenie jeśli chodzi o dostęp do wód gruntowych, więc kopmy studnie na cele gospodarcze, tysiącami - do toalety,mycia i prania każda woda się nadaje nie musi być głęboko. Wystarczy tylko zgłoszenie do UM, kawał blachy stara rura do ręcznego świdra i rura PCV. W wielu miejscach po 8 godzinach wiercenia ręcznego mamy 12m studnię. Ciekawe co wtedy zrobi Wodnik jak zużycie wody w gospodarstwie spadnie do kilku szklanek herbaty dziennie.
~gosciu 23-08-2009 16:56
Podnoszenie cen doprowadza tylko do wiekszej kradziezy wody,ktora kradnie prawie kazdy kto ma wodomierz ...Gdyby wprowadzono niewygorowane oplaty biorac pod uwage zarobki ludzi to wiekszosc by placila a "spolki" przynosily zyski.W sytuacji kiedy pensje nie rosna a zycie drozeje malo kto bedzie uczciwie placil za zuzycie wody,co najbardziej uderza w uczciwych...Najfajniejsze ceny ma gmina podgorzyn podlaczona pod wodociagi z Myslakowic a "spolka" zamiast zyskow straty bo mieszkancy sa cwansi i nie daja sie okradac w tak bezczelny sposob wiec kolejne podwyzki beda jeszcze bardziej odczuwalne dla wszystkich zachlannych dostawcow ;P Przydalao by sie troche prawdziwej konkurencji to i oplaty byly by rozsadniejsze ale w tym chorym kraju nie ma co liczyc na rozbijanie monopolu a niedaj boze dzielenie sie z innymi wiec nie ma mowy o normalnosci a za tem trzeba caly czas kombinowac,zeby nie dac sie oskubac...
~baja21 23-08-2009 22:13
jeżeli podnieśiecie cenę za za zużycie wody to chyba się zabije
~baja1948 23-08-2009 22:16
tylko nie to
~Sławek 23-08-2009 23:39
Nóż w kieszeni się otwiera. Słucham tych ludzi i po prostu nie wierzę Tylko jeden wniosek się nasuwa......wywalić tego prezesika z wodnika. Tak nawiasem mówiąc spółka miejska narzuca cennik radzie miejskiej a ci nie mają nic do gadania............jakiś żart
~ 25-08-2009 17:48
mozna oszczedzac i chodzic czystym,np jak myjecie zeby to wode do kubeczka a nie pod bierzaca woda,mozna umyc sie pod prysznicem( 1/3 wanny) a nie lac bezmyslnie cala wanne,wszystkiego mozna sie nauczyc tylko trzeba chciec a przyzwyczajenia wywalic w kat
~olo 25-08-2009 17:50
nazekamy a woda np w oolicach zakopca 2x drozsza
~Jurek 100 26-08-2009 10:47
Mam rodzine w Podgórzynie, oni by chcieli płacić za wodę i ścieki tyle co w Jeleniej Górae
~Robert Prystrom 26-08-2009 16:54
Drakońsko wysokie ceny wody i ścieków są w Jeleniej Górze skutkiem kilku nakładających się na siebie zjawisk. 1. Do "Wodnika" jest ciągle przekazywany przez radnych wielomilionowy majątek, co wprost powoduje znaczne wzrosty amortyzacji, która wpływa na wyliczne taryfy. Gdyby radni nie dokonywali tego procederu w tak głupi i nieprzemyslany sposób nie byłoby pretekstu, żeby podnosic cenę wody. Ponadto ten tzw. majatek jest wyceniany na skandalicznie wysokim poziomie, a w gruncie rzeczy do spółki trafiają stare i dziurawe rurociągi oraz urządzenia infrastruktury takoż pamiętające Niemca. 2. Wodnik ma OD LAT! gigantyczne straty uzdatnionej wody rzędu od 38 do 50%. Nie ma siły, żeby taka spółka mogła istnieć inaczej jak nie z haraczu od mieszkańców. O rachunku ekonomicznym można zapomnieć. 3. Wodnik ma pecha do swojego kierownictwa: prezesów, ich zastępców i rad nadzorczych. Jak nie pani Bielówka, pan Wierszyło, pan Samol to znowu pan Jastrzębski czy pani Sikora. Dopóki stołki będą rozdawane w spółkach komunalnych jako bonus dla "swojaków". Dopóki nie będzie tam fachowców i menedżerów. Ceny będą rosły wprost proporcjonalnie do poziomu nieudolności zarządu, który jest "kryty" przez swoich partyjnych liderów i włos im z głowy nie spadnie, nawet wtedy gdy działają niegospodarnie np. zawyżone ryczałty za wodę. 4. W Wodniku ciągną się stare afery i mają miejsce nowe skandale. Stare - to służbowe "wycieczki" po całej Europie zarządu i rady nadzorczej w tym nawet do LAs Vegas (USA), zakup WUKO bez przetargu za 1 mn zł, ujawnienie afery z martwymi duszami, wyłudzenie od mieszkańców kilku milionów złotych za ryczałty za wodę i goniec filatelistaka, która ukradła przeszło 300 tys. zł Nowe - to chociażby ostatnio zakup kamerowozu bez właściwych standardów i z wątpliwym uzasadnieniem potrzeby zakupu za blisko 1 mln zł, no i rozpieprzenie (dosłownie) ujęcia wody na ul. Ceglanej. Te wszystkie "wyczyny" zarządu Wodnika przyniosły GIGANTYCZNE (wielomilionowe) STRATY FINANSOWE. Na te dziury też skądś trzeba wziąć. Reasumując - woda i ścieki w Jeleniej Górze mogą być tańsze i to znacznie. Woda powinna kosztować 2,92 zł/m3, a ścieki 3,10 zł/m3, ale to może nastapić dopiero po wyborze nowego prezydenta miasta i nowych radnych, którzy będą chcieli pomagać mieszkańcom, a nie popierać Towarzystwo Wzajemnej Adoracji w Ratuszu.
~szuwarek 26-08-2009 17:39
Panie Robercie jak Pan ma takie wiadomości to dlaczego Pan tego nie wykorzysta !!!!! chyba że Pan również należy do tej kliki ???
~DJ 26-08-2009 20:30
Prystrom na Prezydenta ! Panie Robercie, niech Pan raczy odróżniać przyjaciół od wrogów, a zostanie Pan Prezydentem i zaprowadzi porządek w tym mieście. Szkoda, że ma mnie Pan za wroga i odnosi się do mnie nieprzychylnie. Chętnie wsparłbym Pana starania wysiudania nie tylko "Wodnika", ale i "szuwarka" oraz "kałboja"
~Broda 27-08-2009 9:13
Woda drożeje w całej Polsce, nie tylko u nas, taka jest niestety smutna prawda.
~Tomasz S. 27-08-2009 10:17
Szanowny Panie redaktorze Wiktorze N., program jest wręcz wzorcowym przykładem na to, jak nie powinno się prowadzić rozmowy. Nie dowiedziałem się z niego nic, prócz tego, że Pana zdaniem woda w mieście powinna być tańsza. Wchodzi Pan w słowo rozmówcom, nie dając im odpowiedzieć na zadane przez siebie pytanie. Nie słucha Pan ich odpowiedzi i na każdym kroku prezentuje Pan swoje zdanie. Co gorsza, komentuje Pan wypowiedzi swoich rozmówców. Gdzie obiektywizm, gdzie rzetelność dziennikarska? Nie wspomnę o zachowaniu Pana przed kamerą, sposobie siedzenia, zwracania się do gości, itd. Zachęcam do lektury książki ABC Dziennikarstwa, autorstwa m.in. Tomasza Lisa. Co do cen wody w Jeleniej Górze, zachęcam do zapoznania się z cennikami innych miast, np. Wrocławia (http://mpwik.wroc.pl/sub.php?84).
~ Ciepliczak 28-08-2009 9:50
Pan Prystrom ma sluszną rację o tak ogromnej niegospodarności w Wodniku , nie powiedzal jeszcze o rozpuście prezesa Wodnika na koszt podwyzki cen wody a zatem mieszkańca - jak powynajmowanie drogich salonow od prywatnej wlaścicielki przy pl.Kombatantow - czy one są tak pilne i potrzebne skoro Wodnik posiada wlasna nieruchomośc w pobliżu a oprócztego to stoja lokale miasta do wynajacia ! Czy to jast zarządzanie prawidlowe - gdyby to byla firma oparta na wlasnym rachunku to dawno by zbankrutowal przy takim prezesie , chociaz poprzednie firmy doprowadzil do upadku.Wodnika nie da rady zrujnować bo obowiązkowo prezes zedrze oplaty z mieszkańca. Co na to p.Malczuk i p. Sajnog ,p.Obrębalski - którzy nie wiedzą co to praca na wlasny rachunek . I wszystko przyklepuja jak idzie podobnie - jak na ich posadach.
~OKO 28-08-2009 23:55
A MŻE TAK PANIE PREZESIE ZEJDZMY NA ZIEMIĘ I ROZLICZMY KTO PŁACI ZA WYLANE PODCZAS AWARI 27-08-2009 68TYŚ METRÓW SZEŚCIENNYCH WODY KTÓRA PŁYNEŁA Z SUDECKIEJ A KOŃCZYŁA NA ZBIEGU ULIC WOJSKA POLSKIEGO I WOLNOŚCI,JAK RÓWNIEŻ KTO PŁACIŁ ZA OSTATNIE 15 LAT ZA WODĘ W NASZYCH MIEJSKICH FONTANNACH GDZIE DZIENNIE DOLEWAŁO SIĘ PO OKOŁO ZAPYTAJMY OTO PANA KASZTELANA Z FIRMY MPGK SP Z.O.O A SUMA MUSI SIĘ ZGADZAĆ JAK NIE MY TO PODATNICY ZAPŁACĄ HEHEHEHHE
~anty 14-10-2009 16:02
http://perlatory.prv.pl Narzekac kazdy potrafi a oszczedzac?
~anty 14-10-2009 16:17
http://perlatory.prv.pl Narzekac kazdy potrafi a oszczedzac?
~oszczędnosc wody 23-11-2009 11:55
WWW.OSZCZEDNOSCWODY.PL

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group