Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6585
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Czwartek, 24 września 2020, 8:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"
Fot. Przemek Kaczałko
Najprawdopodobniej 3 października (sobota) wróci zegar na ścianę przy dawnym zakładzie Mieczysława Skowrońskiego (obecnie znajduje się tam salon optyczny). Zbigniew Ładziński, który podjął się renowacji zabytkowego urządzenia - włożył wiele pracy, aby zegar mógł służyć przez kolejne dziesiątki, a może i 100 lat.

Zegar zdjęto ostatniego dnia października 2019 roku i jak się okazało, jego odrestaurowanie wymagało dużo więcej czasu - tym bardziej, że jest to społeczna inicjatywa, którą jeleniogórski radny Zbigniew Ładziński wykonywał w wolnym czasie wraz ze współpracownikami.

Wystąpiły trudności, które musiałem przejść. Ten zegar ma 102 lata i chciałbym, żeby działał przez następne 100 lat - podkreślił Zbigniew Ładziński. - Cały mechanizm pozostał, ale zastosowaliśmy nowoczesne urządzenia - silnik krokowy, nowe podświetlenie, założyliśmy również urządzenie zmierzchowe, więc będzie się zapalał przy zmierzchu. Ponadto trzeba było namagnesować mechanizm, który miał już słabe pole magnetyczne. Pan Tomasz Iwanowski zrobił nowe tarcze, którego szyby są hartowane. Cyferblat będzie miał cyfry arabskie, bowiem w przeszłości (w latach 20. XX wieku) ten zegar miał właśnie takie cyfry - wracamy do pierwszej świetności. W związku z tym musieliśmy również zmienić wskazówki... Było dużo pracy, aby ten zegar odnowić - opowiadał nam prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.

W ostatnim czasie strażacy z OSP Wiejska odświeżyli elementy, na których zawiśnie zegar - jego zawieszenie planowane jest na 3 października w godzinach porannych.

Twoja reakcja na artykuł?

106
89%
Cieszy
5
4%
Hahaha
4
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
2%
Złości
2
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group