Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8400
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wkrótce pszczelarskie święto

Sobota, 6 maja 2017, 10:44
Aktualizacja: Wtorek, 9 maja 2017, 12:37
Autor: TAB
Jelenia Góra: Wkrótce pszczelarskie święto
Fot. TAB
20 maja w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze przy ul. Cieplickiej 11A o godzinie 12.00 nastąpi uroczyste otwarcie sezonu pszczelarskiego. Organizatorem imprezy jest Powiatowe Koło Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej oraz Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze.

W tym roku Powiatowe Koło Polskiego Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej wspólnie z Muzeum Przyrodniczym organizuje uroczystość otwarcia sezonu dla pszczelarzy z całego regionu. - Otwieramy się także na uczestnictwo w imprezie mieszkańców miasta – informuje Patryk Waloszczyk, prezes Powiatowego Koła - a święto uświetnią dwa wykłady. W południe starszy kustosz w Muzeum Przyrodniczym Leszek Kośny opowie o historii pszczelarstwa i prasy pszczelarskiej. Na pewno bardzo duże zainteresowanie braci pszczelarskiej wzbudzi kolejny wykład. O 13.30 dr Piotr Czajkowski, lekarz weterynarii i jednocześnie pszczelarz, pomoże zrozumieć przyczyny masowego wymierania pszczół na terenie Dolnego Śląska. Tradycyjnie na przyległych ulicach swoje stoiska i kramy wystawią producenci sprzętu pszczelarskiego oraz sprzedawcy miodu – uzupełnia prezes.

Natomiast już od godziny 16.00 do 24.00 wszyscy pasjonaci regionu mogą bezpłatnie uczestniczyć w Nocy Muzeów. W ramach tej popularniej imprezy tego popołudnia i nocy w Muzeum Przyrodniczym będzie można wysłuchać referatów o dwudziestoleciu czasopisma „Przyroda Sudetów”, obejrzeć zbiory filatelistów oraz wspólnie z ornitologiem poszukać nocnych ptaków.

Tegoroczne święto pszczelarzy raczej nie będzie miało tak radosnego przebiegu, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Poprzez różne media wielokrotnie już informowano o masowym umieraniu pszczół w Kotlinie Jeleniogórskiej, na terenach na zachód od niej oraz w okolicach Starej Kamienicy i Piechowic. Na wymienionym obszarze straty w pasiekach sięgają od 95 do 100 procent. Na razie nie dotyczy to wschodniej części Kotliny: Maciejowej i Staniszowa, Radomierza, a także Świerzawy i Kamiennej Góry. W tych rejonach rodziny pszczele przezimowały bez większych strat. W związku z tragiczną sytuacją wielu pszczelarzy, dla których sprzedaż miodu jest jedynym źródłem utrzymania, władze koła podjęły szereg działań, które mają przyczynić się do poprawy stanu rzeczy. Takim posunięciem jest na przykład wysłanie do badań reprezentatywnych próbek osypu pszczół z porażonych pasiek oraz przebadanie zapasów pokarmu podanych owadom ubiegłej jesieni. Prezes Koła Patryk Waloszczyk mówi, że liczy na wyjaśnienie przyczyn pomoru pszczół. Zabiega także o pozyskanie funduszy publicznych i niepublicznych oraz możliwość uzyskania kredytów dla pszczelarzy do odbudowy pasiek na korzystnych warunkach. Aby w naszym regionie powrócił stan sprzed kataklizmu, miną co najmniej trzy lata.

Warto przy okazji wspomnieć, że bez pracy pszczół nie będzie plonów z pól, ogrodów i sadów na dotychczasowym poziomie. Być może sytuacja ta wpłynie również na ceny miodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group