Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6785
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wkrótce pszczelarskie święto

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 6 maja 2017, 10:44
Aktualizacja: Wtorek, 9 maja 2017, 12:37
Autor: TAB
Fot. TAB
20 maja w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze przy ul. Cieplickiej 11A o godzinie 12.00 nastąpi uroczyste otwarcie sezonu pszczelarskiego. Organizatorem imprezy jest Powiatowe Koło Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej oraz Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze.

W tym roku Powiatowe Koło Polskiego Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej wspólnie z Muzeum Przyrodniczym organizuje uroczystość otwarcia sezonu dla pszczelarzy z całego regionu. - Otwieramy się także na uczestnictwo w imprezie mieszkańców miasta – informuje Patryk Waloszczyk, prezes Powiatowego Koła - a święto uświetnią dwa wykłady. W południe starszy kustosz w Muzeum Przyrodniczym Leszek Kośny opowie o historii pszczelarstwa i prasy pszczelarskiej. Na pewno bardzo duże zainteresowanie braci pszczelarskiej wzbudzi kolejny wykład. O 13.30 dr Piotr Czajkowski, lekarz weterynarii i jednocześnie pszczelarz, pomoże zrozumieć przyczyny masowego wymierania pszczół na terenie Dolnego Śląska. Tradycyjnie na przyległych ulicach swoje stoiska i kramy wystawią producenci sprzętu pszczelarskiego oraz sprzedawcy miodu – uzupełnia prezes.

Natomiast już od godziny 16.00 do 24.00 wszyscy pasjonaci regionu mogą bezpłatnie uczestniczyć w Nocy Muzeów. W ramach tej popularniej imprezy tego popołudnia i nocy w Muzeum Przyrodniczym będzie można wysłuchać referatów o dwudziestoleciu czasopisma „Przyroda Sudetów”, obejrzeć zbiory filatelistów oraz wspólnie z ornitologiem poszukać nocnych ptaków.

Tegoroczne święto pszczelarzy raczej nie będzie miało tak radosnego przebiegu, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Poprzez różne media wielokrotnie już informowano o masowym umieraniu pszczół w Kotlinie Jeleniogórskiej, na terenach na zachód od niej oraz w okolicach Starej Kamienicy i Piechowic. Na wymienionym obszarze straty w pasiekach sięgają od 95 do 100 procent. Na razie nie dotyczy to wschodniej części Kotliny: Maciejowej i Staniszowa, Radomierza, a także Świerzawy i Kamiennej Góry. W tych rejonach rodziny pszczele przezimowały bez większych strat. W związku z tragiczną sytuacją wielu pszczelarzy, dla których sprzedaż miodu jest jedynym źródłem utrzymania, władze koła podjęły szereg działań, które mają przyczynić się do poprawy stanu rzeczy. Takim posunięciem jest na przykład wysłanie do badań reprezentatywnych próbek osypu pszczół z porażonych pasiek oraz przebadanie zapasów pokarmu podanych owadom ubiegłej jesieni. Prezes Koła Patryk Waloszczyk mówi, że liczy na wyjaśnienie przyczyn pomoru pszczół. Zabiega także o pozyskanie funduszy publicznych i niepublicznych oraz możliwość uzyskania kredytów dla pszczelarzy do odbudowy pasiek na korzystnych warunkach. Aby w naszym regionie powrócił stan sprzed kataklizmu, miną co najmniej trzy lata.

Warto przy okazji wspomnieć, że bez pracy pszczół nie będzie plonów z pól, ogrodów i sadów na dotychczasowym poziomie. Być może sytuacja ta wpłynie również na ceny miodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~pytacz 6-05-2017 18:53
A czy będzie obecna Zofia Czernow? Nie możemy się doczekać.
~RAK 6-05-2017 19:15
KPR wygrywa dzisiaj na wyjeździe z Olimpia Beskid 27;26 wielkie BRAWA
~uhhoii 6-05-2017 19:18
ta tylko że w regionie dawnego jeleniogórskiego powyzdychały wszystkie pszczoły - może to najeźdźcy amerykańscy rozpylili jakąś broń chemiczną na naszym terenie co wytruło wszystkie pszczółki - ale w mediach cisza...
~ 6-05-2017 20:40
W tym złodziejskim kraju nawet pszczoły nie chcą żyć. Za to szczury mają się super.
~bidolenie 6-05-2017 22:26
Słyszałem że Związek Pszczelarzy na Wojska Polskiego już wypłaca odszkodowania za z...łe pszczoły. Sąsiad mówił że dostał , ale ponoć dla wszystkich pieniędzy nie starczy i jest jakaś lista.
~ 6-05-2017 22:34
(~uhhoii , ~bidolenie).Pszczoły nie zdychają,one umierają!
~PL 6-05-2017 22:47
Które szczury za przeproszeniem masz na myśli ,
~masakra 7-05-2017 9:46
dzieci s..erdala.....c do nocnikow i tam sie posrajc....ie, mamausia wie ze pryszczaty synek siedz na kompie i wypisuje tutaj bzdury? pewnie, ze nie bo spi nachlana!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group