Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 3618
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wiosennie w Zespole Szkół Przyrodniczo–Usługowych

Sobota, 24 marca 2018, 10:13
Autor: ZSPUiBS
Jelenia Góra: Wiosennie w  Zespole Szkół Przyrodniczo–Usługowych
Fot. ZSPUiBS
Powitanie wiosny w jeleniogórskim Zespole Szkół Przyrodniczo–Usługowych i Bursy Szkolnej było pracowite, ale zarazem wesołe i bardzo smakowite. Szkoła gościła uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Włodzimierza Puchalskiego w Jeleniej Górze.

- Przygotowaliśmy dla nich zajęcia warsztatowe z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Nasi mali goście nauczyli się wykrawania, pieczenia i dekorowania ciasteczek wielkanocnych, malowali jaja techniką batikową oraz robili kartki świąteczne. Dla uczestników przygotowano także zajęcia sportowe. Dużą popularnością cieszyły się mini warsztaty gastronomiczne, uczniowie bardzo chętnie pracowali nad wyrabianiem ciasta kruchego, wycinaniem z niego zajączków, baranków oraz jajek. Gdy ciasteczka były już upieczone, dzieci dekorowały je samodzielnie wykonanym lukrem. Warsztaty gastronomiczne zakończyły się degustacją – opowiadają organizatorzy.

- Co roku organizujemy warsztaty pt. „ABC techniki batikowej malowania jajek wielkanocnych” – mówi Jolanta Mozolewska-Zwatrzko. – Bardzo cieszy nas to, że uczestnicy warsztatów chętnie uczą się tej techniki, mimo że jest czasochłonna i wymaga sporych umiejętności manualnych.

Przygotowania do świąt w pełni, dlatego też organizatorzy wydarzenia z ZSPUiBS dzielą się prostym opisem wykonania pięknych i niepowtarzalnych pisanek: technika batikowa polega na nakładaniu na jajko gorącego wosku i jego barwieniu. Potrzebne są: ugotowane na twardo jajka, rozgrzany wosk, „patyk do malowania”, przygotowane farbki do jajek w temperaturze pokojowej. Wosk roztapiamy w metalowym pojemniczku. Podczas zdobienia jajek wosk należy cały czas podgrzewać, by był płynny. Urządzenie do malowania składa się z dwóch części: kredki lub ołówka oraz szpilki lub małego gwoździka nabitego w końcówkę kredki. Wosk rozprowadzamy po jajku, główką szpilki, która wystaje z naszego przyrządu. Szpilkę zanurzamy w wosku, Kiedy będzie ciepła od razu przenosimy szpilkę na jajko i malujemy jedną kreskę. Taką czynność cały czas powtarzamy, malując zaplanowany przez nas wzór na jajku. Każdy wzór to co najmniej 200 kresek. Kolejnym krokiem jest etap barwienia. Możemy użyć do tej czynności zwykłego barwnika. Po wyciągnięciu jaja z barwnika pozostawiamy pisankę do wyschnięcia. Następnie zabieramy się za usuwanie wosku. Usuwamy go nad ogniem, np. nad zapaloną świeczką. Jajko zbliżamy do płomienia świeczki z boku. Wosk pod wpływem temperatury będzie się powoli roztapiał, a dzięki temu my będziemy mogli delikatnie wycierać go papierowym ręcznikiem. Dzieło gotowe!

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group