Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2371
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wiosenna kuchnia jak ze snu

Piątek, 9 kwietnia 2010, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Wiosenna kuchnia jak ze snu
Fot. Ania
Zapiekanki, nadziewane pomidory i naleśniki, sałatki oraz wiele innych potraw przygotowali wczoraj uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze podczas trzeciej już edycji konkursu kulinarnego.

Konkurs nabiera rozmachu. Na początku udział w nim brały zaledwie trzy lub cztery drużyny. Tym razem było ich aż sześć. Młodzi kucharze musieli wykonać różne potrawy dysponując jedynie koszykiem produktów, jaki specjalnie dla nich dostarczyli mistrzowie patelni.

Uczniowie z ZSLiU przygotowali pyszne potrawy, w których nie zabrakło fantazji. Jury degustowało więc sałatkę pod jajecznym kożuszkiem, zapiekankę i wiele innych dań. Mistrzowie kuchni, choć docenili trud młodzieży, zauważyli także niedoskonałości w kucharzeniu. Przekazali młodzieży, co zostało zrobione źle i co należy zmienić w swoich przyzwyczajeniach. Są to dla nich z pewnością cenne uwagi.

Tomasz Janiczak i Natalia Przygoda, laureaci pierwszej edycji konkursu, wzięli w nim udział już trzeci raz. Gotowanie to dla nich nie tylko zawód, którego się uczą, ale i pasja. Wczoraj przygotowali zapiekankę według własnego przepisu. – W konkursie chętnie uczestniczymy. Mistrzowie kuchni przekazali nam drobne uwagi, ale bardzo ważne w naszej przyszłej pracy – mówi Natalia Przygoda.

We wczorajszej edycji zwyciężyli Alksandra Galus i Jakub Heichel, tuż za nimi znalazły się Monika Nakrajnik i Katarzyna Orzoł, a trzecie miejsce przypadło Michałowi Anufrowiczowi i Piotrowi Lipińskiemu, którzy przygotowali potrawę, jaka przyśniła się jednemu z uczestników.

Konkurs to nie tylko rywalizacja. Młodzi ludzie uczą się współpracować i mają szansę zaprezentować się potencjalnym pracodawcom. Wielu z nich z pewnością będzie miało szansę pracować u jednego z oceniających ich mistrzów kuchni. – Uczymy się od siebie nawzajem. Zauważamy też błędy, jakie sami popełniamy. To jest po prostu taki zawód, w którym cały czas poznajemy coś nowego. Natomiast obecni uczniowie w przyszłości mogą być naszymi współpracownikami – mówi Robert Muzyczka, szef kuchni w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce i członek Sudeckiego Koła Szefów Kuchni.

Uczniowie ponieśli mniejsze koszty związane z zakupem produktów, ponieważ sponsorowały je firmy współpracujące z Sudeckim Klubem Szefów Kuchni tzn. firmy Morsik, Oerlemans, Hurtownia warzyw i owoców „Komel”, Zbigniew Olszewski oraz Hotel „Mercure” Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group