Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7097
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wiosenna kuchnia jak ze snu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 kwietnia 2010, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: Ania
Fot. Ania
Zapiekanki, nadziewane pomidory i naleśniki, sałatki oraz wiele innych potraw przygotowali wczoraj uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze podczas trzeciej już edycji konkursu kulinarnego.

Konkurs nabiera rozmachu. Na początku udział w nim brały zaledwie trzy lub cztery drużyny. Tym razem było ich aż sześć. Młodzi kucharze musieli wykonać różne potrawy dysponując jedynie koszykiem produktów, jaki specjalnie dla nich dostarczyli mistrzowie patelni.

Uczniowie z ZSLiU przygotowali pyszne potrawy, w których nie zabrakło fantazji. Jury degustowało więc sałatkę pod jajecznym kożuszkiem, zapiekankę i wiele innych dań. Mistrzowie kuchni, choć docenili trud młodzieży, zauważyli także niedoskonałości w kucharzeniu. Przekazali młodzieży, co zostało zrobione źle i co należy zmienić w swoich przyzwyczajeniach. Są to dla nich z pewnością cenne uwagi.

Tomasz Janiczak i Natalia Przygoda, laureaci pierwszej edycji konkursu, wzięli w nim udział już trzeci raz. Gotowanie to dla nich nie tylko zawód, którego się uczą, ale i pasja. Wczoraj przygotowali zapiekankę według własnego przepisu. – W konkursie chętnie uczestniczymy. Mistrzowie kuchni przekazali nam drobne uwagi, ale bardzo ważne w naszej przyszłej pracy – mówi Natalia Przygoda.

We wczorajszej edycji zwyciężyli Alksandra Galus i Jakub Heichel, tuż za nimi znalazły się Monika Nakrajnik i Katarzyna Orzoł, a trzecie miejsce przypadło Michałowi Anufrowiczowi i Piotrowi Lipińskiemu, którzy przygotowali potrawę, jaka przyśniła się jednemu z uczestników.

Konkurs to nie tylko rywalizacja. Młodzi ludzie uczą się współpracować i mają szansę zaprezentować się potencjalnym pracodawcom. Wielu z nich z pewnością będzie miało szansę pracować u jednego z oceniających ich mistrzów kuchni. – Uczymy się od siebie nawzajem. Zauważamy też błędy, jakie sami popełniamy. To jest po prostu taki zawód, w którym cały czas poznajemy coś nowego. Natomiast obecni uczniowie w przyszłości mogą być naszymi współpracownikami – mówi Robert Muzyczka, szef kuchni w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce i członek Sudeckiego Koła Szefów Kuchni.

Uczniowie ponieśli mniejsze koszty związane z zakupem produktów, ponieważ sponsorowały je firmy współpracujące z Sudeckim Klubem Szefów Kuchni tzn. firmy Morsik, Oerlemans, Hurtownia warzyw i owoców „Komel”, Zbigniew Olszewski oraz Hotel „Mercure” Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

rymcycymcy 9-04-2010 9:08
Dziewczynki nie są dobrymi kucharzami, bo im natura poskąpiła kubeczków smakowych ;) ...dostały w zamian inne fajne urządzenia :)
~baba w kuchni 9-04-2010 9:14
Same chlopy w kucharskim jury - zdj.2. A moj mowi, ze gotowanie to wylacznie babskie zajecie. Ja mu to pokaze! ...Ale moze oni tylko do patrzenia i degustowania...
~szyszek 9-04-2010 11:12
Do rymcycymcy Nie masz pojęcia kiedy jesteś w restauracji czy robiła to kobieta czy facet i gwarantuje Ci, że zdziwienie było by twoje ogromne :)
~... 9-04-2010 12:00
Jaja na stole produkcyjnym w papierowej wytłaczance obok warzyw...
~ 9-04-2010 13:22
Michałowi Andrusiewiczowi ma być! poprawić!! i AlEksandra a nie Alksandra
~kromek 11-04-2010 17:51
Jak pięknie mówią ci uczniowie... szczególnie niektórzy... brawo dla wygranych, gratuluję przegranym...
~*** 21-04-2010 19:38
( 11-04-2010 17:51 | ~kromek |) takim osobą zawsze żal d***e ściska..
~Goha 29-05-2010 14:46
Moja kochana już była szkoła pozdrawiam wszystkie nauczycielki z kuchni.A dziewczyny gotują bardzo dobrze ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group