Wtorek, 23 czerwca
24°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce Tragedie i dramaty Błyskawica rozerwała kask. Rowerzystka przeżyła Aktualności Bóbr uwięziony w starym basenie Kryminał Czy możliwa jest zmowa 20-latka ze szkolną sekretarką? Mimo fałszerstwa były starosta nie straci dyplomu ukończenia studiów
reklamy

Wieża bez ratunku?

Audio

Czytaj na głos

Autor: WAC 1 min czytania

Niszczeje znajdująca się nieopodal dworca kolejowego w Piechowicach zabytkowa wieża ciśnień. Budowla, przez lata pozbawiona właściwego dozoru, to w tej chwili konstrukcja pozbawiona dachu i ogołocona z wszystkich elementów, które dało się zdemontować i spieniężyć.

reklamy
reklamy

Tymczasem zbudowany w 1909 roku obiekt znajduje się w rejestrze zabytków. Wieża została zaprojektowana w stylu budynków średniowiecznych. Jej ośmiokątna bryła została przykryta połaciowym dachem, a wejście do niej umieszczono od południa. Elewacje wieże wzmacniają ceglane lizeny i opaski, gzymsy schodkowe, kostkowe i arkadowe, parapety i nadokienniki różnych kształtów.

Obiekt, który wraz z elektryfikacją linii do Szklarskiej Poręby stracił na praktycznym zastosowaniu, pozostaje w zarządzie PKP Nieruchomości, która jednak jak do tej pory nie podjęła żadnych działań, aby go zagospodarować lub choćby zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

Samorząd chciałby, aby obok obiektu stanęła tablica przypominająca jego historię. Ewentualna odbudowa i zagospodarowanie wieży przekracza możliwości piechowickiego magistratu. Na niekorzyść ewentualnego wykorzystania obiektu działa też jego wyjątkowo niekorzystne położenie. Dojście do obiektu z jednej strony odcinają tory kolejowe. Z drugiej - wytyczenie dojazdu lub drogi pieszej do wieży musiałoby przebiegać przez grunty prywatne i aby je przeprowadzić należałoby podjąć procedurę wywłaszczeniową.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na zmywaku - dorywcza w weekendy od zaraz Poszukujemy osoby do pracy w weekendy na zmywaku w hotelu Termy Karkonosze w Staniszowie. Praca od zaraz. Twój zakres obowiązków -dbanie o o… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … Szukamy kucharzy z pasją i dobrym humorem! Do naszego zespołu poszukujemy osób na stanowiska: • Kucharz Śniadaniowy • Kucharz Bufetowy • Kucharz A la Carte Praca w Staniszowie, ul. Zdr… Zatrudnię mechaników, ślusarzy, spawaczy Firma Spaw-Mont zatrudni mechaników, ślusarzy, spawaczy. Praca delegacyjna ( Niemcy). Tel 508083209 Dodatkowy dochód - Współpraca online Szukam kilku wyjątkowych osób do współpracy! Szukasz dodatkowego dochodu, możliwości rozwoju i działania na własnych zasadach? Zapraszam do kontakt…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka