Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 5097
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Wieża bez ratunku?

Sobota, 23 lutego 2019, 6:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 lutego 2019, 6:54
Autor: WAC
Piechowice: Wieża bez ratunku?
Fot. WAC
Niszczeje znajdująca się nieopodal dworca kolejowego w Piechowicach zabytkowa wieża ciśnień. Budowla, przez lata pozbawiona właściwego dozoru, to w tej chwili konstrukcja pozbawiona dachu i ogołocona z wszystkich elementów, które dało się zdemontować i spieniężyć.

Tymczasem zbudowany w 1909 roku obiekt znajduje się w rejestrze zabytków. Wieża została zaprojektowana w stylu budynków średniowiecznych. Jej ośmiokątna bryła została przykryta połaciowym dachem, a wejście do niej umieszczono od południa. Elewacje wieże wzmacniają ceglane lizeny i opaski, gzymsy schodkowe, kostkowe i arkadowe, parapety i nadokienniki różnych kształtów.

Obiekt, który wraz z elektryfikacją linii do Szklarskiej Poręby stracił na praktycznym zastosowaniu, pozostaje w zarządzie PKP Nieruchomości, która jednak jak do tej pory nie podjęła żadnych działań, aby go zagospodarować lub choćby zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

Samorząd chciałby, aby obok obiektu stanęła tablica przypominająca jego historię. Ewentualna odbudowa i zagospodarowanie wieży przekracza możliwości piechowickiego magistratu. Na niekorzyść ewentualnego wykorzystania obiektu działa też jego wyjątkowo niekorzystne położenie. Dojście do obiektu z jednej strony odcinają tory kolejowe. Z drugiej - wytyczenie dojazdu lub drogi pieszej do wieży musiałoby przebiegać przez grunty prywatne i aby je przeprowadzić należałoby podjąć procedurę wywłaszczeniową.

Twoja reakcja na artykuł?

3
6%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
6%
Nudzi
21
40%
Smuci
12
23%
Złości
14
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
130
Nigdy
25%
Rzadko
44%
Czasami
19%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group