Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6168
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wieża Bazyliki Mniejszej do remontu

Poniedziałek, 12 czerwca 2017, 13:41
Aktualizacja: 13:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wieża Bazyliki Mniejszej do remontu
Fot. Przemek Kaczałko
Trwają prace przygotowawcze do remontu wieży Bazyliki Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. – Ząb czasu i warunki atmosferyczne sprawiły, że spadające tynki, piaskowce zaczęły zagrażać bezpieczeństwu wiernych, turystów – argumentuje ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii znajdującej się w centrum miasta.

Zakres prac obejmuje konserwację całej wieży, ale bez podcieni i portali, które są wewnątrz. Wieża będzie czyszczona, piaskowana i uzupełniana metodą konserwatorską, aby wykonawcy mogli przywrócić jej pierwotny wygląd. Prace mają potrwać od połowy czerwca do końca października br. Całkowity koszt inwestycji to ok. 600 tysięcy złotych, które pochodzą z kilku źródeł: dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, Urzędu Miasta Jeleniej Góry, Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków oraz z datków wiernych.

Każdego roku staramy się coś zrobić, na miarę możliwości parafii i pozyskanych środków. Przede wszystkim ratujemy historyczne dziedzictwo kulturowe, bo przecież to najstarsza świątynia w mieście i cenne zabytki ruchome wymagają ciągłej troski. Dzięki Panu Bogu i życzliwym ludziom, którzy przyszli z pomocą – stawiamy kolejny krok – podkreślił proboszcz.

Jednocześnie w prowadzone są prace w kościele św. Anny. - W tym roku chcemy zrobić prospekt organowy, a w przyszłości pochylimy się nad organami, bo jest to miejsce, w którym mogą się odbywać kameralne koncerty, ludzie mogą się spotkać w niewielkim gronie i posłuchać muzyki w wykonaniu dobrych organistów – dodał ks. Bogdan Żygadło.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group