Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 7856
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wieszcze a szkoła polska

Poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 13:06
Aktualizacja: Wtorek, 27 kwietnia 2010, 7:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wieszcze a szkoła polska
Fot. TEJO
Dziś, w rocznicę ceremonii nadania imienia Juliusza Słowackiego Bibliotece i Centrum Informacji Naukowej Kolegium Karkonoskiego jeleniogórska uczelnia przygotowała uroczystość „Z romantykiem za pan brat”, a impreza przyczyniła się do wzbogacenia wizerunku poety.

Rok temu, gdy z okazji jego 200-lecia urodzin i 160-lecia śmierci Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił rok 2009 Rokiem Słowackiego, w holu biblioteki kolegium odsłonięto pomnik narodowego wieszcza dłuta Marcina Znamienkiewicza, plastyka i pedagoga jeleniogórskiego Liceum Plastycznego.

Z tym wiąże się uczczenie pamięci o wybitnej postaci artystycznej i historycznej jakim był Słowacki - poeta o wymiarach międzynarodowych. Tym bardziej, że jak podkreślił dr Henryk Gradowski - rektor Kolegium Karkonoskiego, Słowacki rok przed śmiercią przebywał w naszych okolicach. Nie wszedł na Śnieżkę, bo już źle się czuł.

Na pierwszej rocznicy tego wydarzenia z licznie zgromadzonymi studentami Kolegium Karkonoskiego spotkało się trzydziestu ośmiu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 (w tym siedemnaścioro dzieci z klasy I A) wraz z ich opiekunem i wychowawcą Piotrem Grosmanem. Przybyły władze Kolegium Karkonoskiego z rektorem Jego Magnificencją dr. hab. Henrykiem Gradkowskim i kanclerz panią Grażyną Malczuk na czele

Nauczyciel nawiązał do ubiegłorocznej akcji protestacyjnej „Wieszcze płaczą nad polską szkołą” będącej przyczynkiem do powszechnej refleksji i zadumy nad edukacją w kraju, kiedy to założyciele portalu internetowego Ratujmaluchy.pl pod pomnikiem Słowackiego na warszawskim placu Bankowym protestowali przeciwko sytuacji w polskiej edukacji, a na specjalnej stronie internetowej Wieszczeplacza.waw.pl Słowacki lamentuje: „Kazano w kraju niewinnej dziecinie do ławki szkolnej usiąść niegotowej, że do przedszkola już chodzić nie może, smutno mi Boże....”.

Obchód uroczystości rozpoczął pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego Konrada Przezdzięka „Balladyna i Kirkor, czyli niemożliwa miłość”. Obraz stworzony ze scen zakulisowych wydarzeń Nocy Muzeów 2009 w Muzeum Karkonoskim ukazał sfilmowanych z zaskoczenia szóstoklasistów z „siódemki” podczas przygotowań i prezentacji ich premierowego spektaklu w oparciu dramat Słowackiego „Balladyna”, którego realizacji podjął się Piotr Grosman. Dostrzeżone przez jury Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych z prof. Januszem Deglerem (niegdyś kierownik literacki Teatru im. Norwida – przyp. red.) na czele przedstawienie wg Słowackiego zostało uwieńczone sukcesem i w październiku ub. r. znalazło się na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek wśród wyróżnionych laureatów Dolnego Śląska.

Następnie wszyscy zaproszeni młodzi goście przedstawili tym razem „na żywo” swój najnowszy repertuar. W autorskiej inscenizacji Piotra Grosmana „Sen nocy wiosennej Adasia” zmierzyli się z tekstami innego polskiego wieszcza narodowego - Adama Mickiewicza, patrona ich szkoły. I jak można było zauważyć te rymowane teksty mickiewiczowskie nie stanowiły problemu dla uczniów.

W tytułowym śnie młodego Adasia Mickiewicza (w tej roli ośmiolatek Mikołaj Pieczuro) jawi się spojrzenie na klasykę literatury polskiej oczami współczesnej młodzieży. Podczas ukazanej w krzywym zwierciadle nudnej lekcji, podobnie jak w powieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”, uczniowie chcą wykorzystać ją na głupoty i różne zabawy, przy czym nie rozumieją poezji Mickiewicza, a nauczyciel (Seweryn Sobczuk) zmuszony jest nauczać ustalonych schematów. Wyprowadzony z równowagi sceniczny pedagog wychodzi z klasy, a na jego miejscu pojawiają się znane postacie mickiewiczowskich utworów.

Jest więc Ewa (Sara Molenda) z dramatu romantycznego „Dziady. Część III”, szlachcic (Wacław Kaczorowski) z najkrótszym z najdokładniej przebadanych wierszy Mickiewicza „Polały się łzy me czyste, rzęsiste”, Tadeusz Soplica (Adrian Wójcicki) z najsłynniejszej polskiej epopei „Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie”, gospodyni (Elena Amroyan) z poematem „Aryman i Oromaz”, Giovanna (Angelika Obuchowicz) wygłaszająca sonet krymski „Jastrząb”, sarmata (Tomek Góranowski) w mickiewiczowskiej myśli „Nauki”, Mazurówna (Sandra Janicka) z wierszem okresu Parysko-Lozańskiego „Sen”, Konrad Wallenrod (Łukasz Chocianowicz) z poetyckiej powieści historycznej z dziejów litewskich i pruskich, niewiasta (Emilia Olszowy) z wiersza „Podróżny”, poeta (Arek Witkowski) z wizją Ojczyzny myśli swojej „Gdy tu mój trup…”, kozioł (Staś Iwaniec) z bajki „Lis i kozieł”, buntownik (Szymon Zaborowski) w przesłaniającym oczy obszernym kapturze z manifestem literackim „Oda do młodości”, wdowa (Klaudia Bekisz) w utworze „Do przyjaciół”, pan Twardowski (Brayan Pawlak) i diabeł (Paulina Mrozik ucharakteryzowana na androgynicznego wysłannika piekieł z „Pasji” Mela Gibsona) z ballady „Pani Twardowska”, szlachcianka (Oliwia Belta) z wierszem religijnym „Rozmowa wieczorna” oraz Konrad (Rafał Szafrański) i guślarz (Amadeusz Stankiewicz) z drugiej części „Dziadów”.

Wielką przygodę z poezją Mickiewicza w przedstawieniu puentują właśnie uczniowie-młodzi słuchacze z wymownie brzmiącymi teraz słowami z otwierającej poemat „Pan Tadeusz” inwokacji „Litwo! Ojczyzno moja...”, a zaraz potem z głębokiego snu budzi się młodziutki wieszcz Adaś i dokańcza pisać swój sonet odeski „Dobry wieczór”. Piotr Grosman - realizator „Snu nocy wiosennej Adasia” otrzymał album, a młodzi wykonawcy spektaklu zostali obdarowani słodkim upominkiem przez organizatorkę całej uroczystości Edytę Tuz-Jurecką, od kilku lat wykładającą m.in. literaturę dziecięco-młodzieżową w Kolegium Karkonoskim.

W ramach stałego cyklu spotkań, dr Henryk Gradowski wygłosił swój wykład nt. kobiet w twórczości Słowackiego, a prof. Ewa Ferenc-Szydełko, autorka książki „Cytaty z utworów Juliusza Słowackiego” wydanej z okazji „Juliuszady”, ustosunkowała się do praw autorskich w czasach działalności wieszcza. Na zakończenie uroczystości „Z romantykiem za pan brat” jej uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Słowackiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
684
Tak, często
15%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group