Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7003
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wierni Tobie Polsko – wspomnienie o Krzysztofie Bulzackim

Piątek, 8 stycznia 2016, 7:56
Aktualizacja: Sobota, 9 stycznia 2016, 8:14
Autor: Jolanta Stopka
Jelenia Góra: Wierni Tobie Polsko – wspomnienie o Krzysztofie Bulzackim
Fot. Jolanta Stopka
25 grudnia 2015 roku zmarł nagle Krzysztof Bulzacki. Miał 86 lat. W połowie grudnia ub.r. wyjechał z 3– miesięczną wizytą do swojej siostry do Sydney w Australii. Zapewniał, że wróci na "dzień kobiet"…

Krzysztof Bulzacki to Lwowiak z urodzenia, wychowania i postawy. Jak sam o sobie pisał urodził się "w najpiękniejszym polskim mieście, w mieście wesołych ludzi, lubiących śmiać się, śpiewać i tańczyć".13 czerwca 1946 roku jak tysiące Polaków został wysiedlony ze Lwowa. Po krótkim pobycie w Przeworsku przyjechał do Jeleniej Góry. Szacuje się, że po wojnie w naszym mieście osiedliło się ok. 2 tysiące Lwowiaków. Wraz ze Stanisławem Bareją, późniejszym reżyserem filmowym, uczęszczał do Liceum imienia Stefana Żeromskiego. Później wyjechał na studia politechniczne do Gdańska, pracował kilka lat w stoczni. Do Jeleniej Góry wrócił jako 27-letni młody człowiek, mający już dużą praktykę zawodową. Przyłączył się do grupy nauczycieli organizującej Technikum Mechaniczne i przez wiele lat uczył w tej szkole przedmiotów technicznych. Uczył także w Szkole Oficerskiej i w Technikum Chemicznym.

W dziejach miasta zapisał się także jako niestrudzony popularyzator historii, prelegent i publicysta o ostrym, bezkompromisowym piórze i dużej erudycji. Do swoich znacznych dokonań zaliczał m.in udział w 15 audycjach radiowych w Sydney w roku 1984 z cyklu "Lwów i jego mieszkańcy" oraz spotkania literacko historyczne w Kole Akademików Polskich.

Obok nieżyjącego już Kazimierza Lelo był inicjatorem powołania w Jeleniej Górze oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, które powstało na początku 1989 roku a jego przewodniczącym został K. Lelo. Towarzystwo postawiło sobie za cel wypełnianie białych plam w historii Lwowa i zabezpieczenia dla potomności tego, co po polskim Lwowie zostało oraz kształtowanie świadomości historycznej nowych pokoleń.

Wraz z innymi historykami i prelegentami Krzysztof Bulzacki był zapraszany i jeździł po Polsce z wykładami o Lwowie. W gronie wykładowców były takie osobistości, jak: doc. dr Stanisław Nicieja (autor głośnej książki "Cmentarz Łyczakowski we Lwowie"), prof. dr Zdzisław Siciński, doc. dr Witold Szolginia. W 1992 roku w Częstochowie chyba padł rekord - na odczycie Krzysztofa Bulzackiego było ponad 900 osób.

Krzysztof Bulzacki był także inicjatorem i czołowym publicystom powołanego w 1992 roku pisma "Na Rubieży". Jego pierwszym redaktorem naczelnym był znany i zmarły już historyk prof. dr hab. Edward Prus, a w kolegium redakcyjnym znalazł się także Szczepan Siekierka prezes wrocławskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Publicystyka pisma poświęcona jest przede wszystkim zwalczaniu zakłamywania i fałszowania historii ludobójstwa zarówno w prasie ukraińskiej jak i polskojęzycznej szczególnie w "Gazecie Wyborczej".

Krzysztof Bulzacki jest autorem książek:
1."Polacy i Ukraińcy – trudny rozwód" (1997)
2."Zawsze wierni Tobie Polsko" (1999)
3."Ludobójstwo lwowskich Żydów" (2009)
4. Wspólnie ze Szczepanem Siekierką, Henrykiem Komańskim współautor "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim w latach 1939-47"

"Zawsze wierni Tobie Polsko" to parafraza z lwich tarcz na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Chwała tym, którzy zginęli za wolność i niepodległość Ojczyzny, ale też chwała tym, którzy swoim życiem umieli jej służyć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group