Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 9602
Zalogowanych: 66
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wierni Tobie Polsko – wspomnienie o Krzysztofie Bulzackim

Piątek, 8 stycznia 2016, 7:56
Aktualizacja: Sobota, 9 stycznia 2016, 8:14
Autor: Jolanta Stopka
Jelenia Góra: Wierni Tobie Polsko – wspomnienie o Krzysztofie Bulzackim
Fot. Jolanta Stopka
25 grudnia 2015 roku zmarł nagle Krzysztof Bulzacki. Miał 86 lat. W połowie grudnia ub.r. wyjechał z 3– miesięczną wizytą do swojej siostry do Sydney w Australii. Zapewniał, że wróci na "dzień kobiet"…

Krzysztof Bulzacki to Lwowiak z urodzenia, wychowania i postawy. Jak sam o sobie pisał urodził się "w najpiękniejszym polskim mieście, w mieście wesołych ludzi, lubiących śmiać się, śpiewać i tańczyć".13 czerwca 1946 roku jak tysiące Polaków został wysiedlony ze Lwowa. Po krótkim pobycie w Przeworsku przyjechał do Jeleniej Góry. Szacuje się, że po wojnie w naszym mieście osiedliło się ok. 2 tysiące Lwowiaków. Wraz ze Stanisławem Bareją, późniejszym reżyserem filmowym, uczęszczał do Liceum imienia Stefana Żeromskiego. Później wyjechał na studia politechniczne do Gdańska, pracował kilka lat w stoczni. Do Jeleniej Góry wrócił jako 27-letni młody człowiek, mający już dużą praktykę zawodową. Przyłączył się do grupy nauczycieli organizującej Technikum Mechaniczne i przez wiele lat uczył w tej szkole przedmiotów technicznych. Uczył także w Szkole Oficerskiej i w Technikum Chemicznym.

W dziejach miasta zapisał się także jako niestrudzony popularyzator historii, prelegent i publicysta o ostrym, bezkompromisowym piórze i dużej erudycji. Do swoich znacznych dokonań zaliczał m.in udział w 15 audycjach radiowych w Sydney w roku 1984 z cyklu "Lwów i jego mieszkańcy" oraz spotkania literacko historyczne w Kole Akademików Polskich.

Obok nieżyjącego już Kazimierza Lelo był inicjatorem powołania w Jeleniej Górze oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, które powstało na początku 1989 roku a jego przewodniczącym został K. Lelo. Towarzystwo postawiło sobie za cel wypełnianie białych plam w historii Lwowa i zabezpieczenia dla potomności tego, co po polskim Lwowie zostało oraz kształtowanie świadomości historycznej nowych pokoleń.

Wraz z innymi historykami i prelegentami Krzysztof Bulzacki był zapraszany i jeździł po Polsce z wykładami o Lwowie. W gronie wykładowców były takie osobistości, jak: doc. dr Stanisław Nicieja (autor głośnej książki "Cmentarz Łyczakowski we Lwowie"), prof. dr Zdzisław Siciński, doc. dr Witold Szolginia. W 1992 roku w Częstochowie chyba padł rekord - na odczycie Krzysztofa Bulzackiego było ponad 900 osób.

Krzysztof Bulzacki był także inicjatorem i czołowym publicystom powołanego w 1992 roku pisma "Na Rubieży". Jego pierwszym redaktorem naczelnym był znany i zmarły już historyk prof. dr hab. Edward Prus, a w kolegium redakcyjnym znalazł się także Szczepan Siekierka prezes wrocławskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Publicystyka pisma poświęcona jest przede wszystkim zwalczaniu zakłamywania i fałszowania historii ludobójstwa zarówno w prasie ukraińskiej jak i polskojęzycznej szczególnie w "Gazecie Wyborczej".

Krzysztof Bulzacki jest autorem książek:
1."Polacy i Ukraińcy – trudny rozwód" (1997)
2."Zawsze wierni Tobie Polsko" (1999)
3."Ludobójstwo lwowskich Żydów" (2009)
4. Wspólnie ze Szczepanem Siekierką, Henrykiem Komańskim współautor "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim w latach 1939-47"

"Zawsze wierni Tobie Polsko" to parafraza z lwich tarcz na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Chwała tym, którzy zginęli za wolność i niepodległość Ojczyzny, ale też chwała tym, którzy swoim życiem umieli jej służyć.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
833
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Zderzenie autobusu z osobówką przy cmentarzu
 
112
Zwierzę wybiegło, bus uderzył w drzewo
 
Kilometry
Retro pociągiem przez góry i granicę
 
Aktualności
Jeleniogórska Szprycha 2025
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group