Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7377
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wielu uczniów z Norwida chce oddać szpik

Środa, 19 listopada 2014, 7:50
Aktualizacja: Sobota, 22 listopada 2014, 17:00
Autor: Mea
Jelenia Góra: Wielu uczniów z Norwida chce oddać szpik
Fot. Mea
61 osób zarejestrowało się podczas wczorajszej (18.11.) akcji „Zostań dawcą szpiku kostnego”, zorganizowanej w II LO im. C.K. Norwida. – To już czwarta edycja tej akcji w naszej szkole i cieszy się dużym zainteresowaniem pełnoletnich uczniów i nie tylko – mówiła Jolanta Kwiecień–Wrotniewska, nauczycielka biologii.

- Chcemy pomagać ludziom i jeśli to potrzebne dla zdrowia innych odnaleźć genetycznego bliźniaka, by pomóc mu w walce z białaczką - powiedziała Jolanta Kwiecień-Wrotniewska.

Mimo że dawcami mogą być osoby pełnoletnie, to uczniowie z młodszych klas znaleźli sposób na wsparcie akcji. – Nie mamy jeszcze 18. lat, ale możemy zbierać próbki od pełnoletnich osób i pomagać w wypełnieniu ankiety. W przyszłości mam zamiar również zostać dawcą – twierdziła Natalia Szwarabowicz, uczennica drugiej klasy biologiczno-chemicznej II LO.

- Chciałabym komuś pomóc, jestem pewna, że nie zrezygnuję, gdy okaże się, że jest potrzebny mój szpik – dodała Anna Bibik z trzeciej klasy II LO.

- Procedura poboru szpiku jest prawie bezbolesna. Bycie dawcą nic nie kosztuje, a jest serdecznym gestem w kierunku chorych – powiedział Patryk Łuczak, również z trzeciej klasy.
Przed akcją w szkole została przeprowadzona rozmowa z uczniami przez osobę z Fundacji Dawców Komórek Macierzystych, organizatora akcji.

– Mówiono nam, że szpik najczęściej pobiera się z krwi, a jedynie czasem z kości talerza biodrowego. Mogliśmy też porozmawiać z panią, która oddała swój szpik dla chorej osoby. Opowiadała o swojej podróży do Niemiec, gdzie pobrano szpik i pokazywała zdjęcia – powiedziała Małgorzata Parzymies z drugiej klasy biologiczno-chemicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1196
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group