Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7332
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wielkie zmiany w naszym GOPR–ze

Wiadomości: Jelenia Góra/Region
Środa, 18 czerwca 2014, 6:22
Aktualizacja: Czwartek, 19 czerwca 2014, 7:17
Autor: Angela
Fot. Angela
Wybrano nowego prezesa zarządu Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którym został Mirosław Górecki. Jest również nowy naczelnik, którym przez najbliższe cztery lata będzie Sławomir Czubak. Co za ich rządów ma się zmienić w GOPR–ze? Jakie wyzwania przed nimi stoją i co jest ich priorytetem?

W miniony poniedziałek (16.06) Sławomir Czubak został wybrany na naczelnika Karkonoskiej Grupy GOPR spośród trzech osób. Jego kontrkandydatami byli Artur Ludwik i Jacek Kieżuń. Młody ratownik jest związany z GOPR-em od 2002 roku, ratownikiem zawodowym jest od lat siedmiu. Od czterech lat był kierownikiem sekcji, a od dwóch lat pełnił stanowisko zastępcy naczelnika Karkonoskiej Grupy GOPR.

Nowy zarząd został natomiast wybrany tydzień temu – 9. czerwca. Od tego czasu prezesem jest Mirosław Górecki, burmistrz Kowar. Poparła go większość ratowników – 55. Drugi kandydat Jacek Falkenberg otrzymał tylko 15 głosów. Nowo wybrany prezes będzie łączył funkcję z posadą burmistrza Kowar do listopada br. Nie zamierza już bowiem startować w jesiennych wyborach samorządowych.

Jak zgodnie podkreślają obaj nowi szefowie GOPR-u, jednostka musi otworzyć się na społeczeństwo i wykorzystywać doświadczenie swoich ratowników – seniorów.

- Najważniejsze zadania na najbliższe cztery lata to wyjście do ludzi– mówili. – Do tej pory GOPR-u nie było w szkołach, na festynach, na imprezach miejskich, w mediach. Teraz to się zmieni. Po pierwsze chcemy uczyć odpowiedzialności w górach poprzez szeroko rozumianą profilaktyką, ale również pozyskiwać nowych ludzi do GOPR-u, bo potrzeby są naprawdę duże – dodali.

Oficjalnie w GOPR-ze jest około 80 osób, z czego czynnie działa około 30. Etatów jest tu natomiast zaledwie 14,5. Dlatego niezwykle istotni są tu ochotnicy, których jest około 160, z czego czynnie działających tylko 30. GOPR poza szkoleniami, badaniami i wyposażeniem w nowoczesny sprzęt nie może im bowiem zaproponować finansowych korzyści.

- Ratownicy zawodowi zarabiają u nas około 1400 zł i za te pieniądze często też pracują po godzinach pracy, są wyciągani w nocy z łóżek do zdarzeń nawet w wolne dni – mówi Mirosław Górecki. – Takie są realia. Z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dostajemy stanowczo za mało pieniędzy. Możemy je oczywiście pozyskiwać z innych źródeł, ale i z nich nie dostajemy zbyt wiele. Niskie pensje etatowych ratowników oraz brak pieniędzy na ochotników to bolączka GOPR-u – dodał.

Dlatego GOPR chce zaszczepiać chęć pomocy innym dla satysfakcji oraz korzystać z pomocy i doświadczenia ratowników – seniorów, których w szeregach GOPR- u jest około 35-40 procent.

- Chcemy przede wszystkim korzystać z wiedzy i doświadczenia naszych seniorów podczas akcji prewencyjnych w szkołach czy w stacji centralnej – dodaje Mirosław Górecki. – Obszar naszego działania jest bardzo duży i każde ręce do pracy są tu potrzebne – dodaje nowy prezes GOPR.

Co roku ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR są wzywani do około 400 wypadków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ghf 18-06-2014 8:10
Nic nie zrobił dla Kowar-tutaj tez się pewno nie popisze. Skostniałe instytucje.
~prewencja 18-06-2014 10:55
to jest naprawdę świetny pomysł- jeżdżenie po szkołach, szkolenia dla dzieci i młodzieży. Ale muszą być naprawdę przemyślane, wzbogacone o filmy, prezentacje, ulotki. Lepiej zapobiegać wypadkom, niż ratować
~Konkubent 18-06-2014 10:59
ghf to może ty rusz tyłek sprzed komputera i zrób coś dla Kowar, zamiast ujadać. Niedobrze się robi od takich wiecznie narzekających na wszystko malkontentów.
~@ 18-06-2014 12:55
Burmistrzem Kowar być - to chyba za karę! A Mirosław Górecki radził sobie przez ładne parę lat, mimo licznych konfliktów społecznych - poradzi sobie i w GOPRze, tym bardziej, że góry poznał w latach służby w WOPie...Natomiast aktualny układ Prezes - Naczelnik to dobry przykład współpracy ...dwóch pokoleń ratowników górskich. Powodzenia, dacie radę!
~Kowary 18-06-2014 13:01
Ale prawda jest taka, że nic z tego co obiecał nie zrobił!!!! Koniec kropka.
~Yacek 18-06-2014 14:05
od koryta do koryta.......................
~miłośnik gór 18-06-2014 14:16
za tymi zmianami powinna iść zmiana składu biura a przede wszystkim Ruda- protegowana nawiedzonego Ejsymonta S.
~turysta 18-06-2014 15:49
Jakby pomoc w górach była płatna (tak jak jest na Zachodzie czy choćby na Słowacji) to by nie było problemów z pieniędzmi na funkcjonowanie GOPR-u, w tym także wynagrodzeniami dla ratowników, co automatycznie owocowało by tym, że więcej było by chętnych na taką pracę. A tak mamy to samo co w służbie zdrowia - darmowe dziadostwo. Niech idioci płacą za to, że ktos im d... ratuje. Są to głównie cepry z Wrocławia i innych dużych miast, co to myślą że GOPR to darmowa taksówka albo wybierają się w góry zupełnie nie dostosowując ubiór i kondycję do aktualnych wymagań. Chodzę od małego po górach i jeszcze nigdy nie miałem żadnego wypadku, więc jeśli ktos jedzie na wycieczkę w góry i potrzbuje pomocy ratowników to musi być naprawdę k...nem do potęgi.
~1999 18-06-2014 16:41
Miro robił zarąbiste hot-dogi w wieczorówce.pozdro...
~ 18-06-2014 18:48
GOPR źle mi się kojarzył i nadal źle kojarzy jak nie jakiś Sławuś Ejsmond to jakieś kozaki z Kowar czy Mysłakowic przebrane za rambo.
~złyPorucznik 18-06-2014 21:17
Mądre i fajne chłopaki. Gratulacje dla obydwóch i powodzenia Panowie.
~ABC 18-06-2014 22:20
Nowy naczelnik , rozumiem , ale PREZES ???, ta pensja będzie generować koszty , które można by przeznaczyć na nowy sprzęt dla ratowników . Nic z tego nie rozumiem ??? . Prezes ??? . Taki " łubu dubu " . nic z tego nie rozumiem . Naczelnik ma kadrową , Panią " rozliczeniową " , ale prezes , do czego i na co komu ???. Jestem zwykłym zjadaczem chleba , ratownikiem drogowym , nie mam tu żadnego interesu i nie rozumiem tej metodologii . PREZES ????????.
~masa 19-06-2014 0:09
Do ABC. Nie ma tu żadnej metodologii. GOPR jest Stowarzyszeniem i podlega Ustawie o Stowarzyszeniach. Zarząd Stowarzyszenia kieruje nim przez cztery lata. Stowarzyszenie zatrudnia ratowników zawodowych,obsługę Biura itp. Służbą górską , ratownikami zawodowymi i ochotnikami czynnymi kieruje Naczelnik. Prezes i członkowie Zarządu za swoją pracę- tak jak ochotnicy nie otrzymują wynagrodzenia. Każdy ochotnik płaci składki i musi rocznie wypracować 120 godzin na rzecz Stowarzyszenia- głównie są to dyżury w górach,musi nadto barć udział we wszystkich szkoleniach, mieć aktualne przeszkolenie z zakresu ratownictwa medycznego i aktualne badania wysokościowe.Nie mówiąc o akcjach ratunkowych - bez względu na pogodę i porę dnia. Co potwierdza przysięgą na ręce Naczelnika.
~obserwator1 19-06-2014 5:49
Jeśli za słowami pójdą czyny to korzyści murowane, życzę powodzenia w zmianie postaw młodego i chłonnego pokolenia - do którego zamierzacie wyjść - jak również w pozyskiwaniu na zacne cele środków pieniężnych.
~psps 19-06-2014 9:40
Najwyższy czas aby udzielana pomoc była płatna. Za wszystko dzisiaj płacimy, nawet za błędy polityków i urzędników. Dlaczego nie mamy płacić za pracę i poświęcenie tych młodych ludzi. Dobre wynagrodzenie dyscyplinuje i zachęca do rozwijania się. Ale czy osobom na stołkach w rządzie jest to na rękę?
~gooral 20-06-2014 16:21
DLACZEGO my mamy płacić za pomoc udzielaną wrocławskim słojom i utrzymywać z własnych podatków GOPR ?? Mieszkańcy wiedzą jak się zachować w górach. To tylko takie bezrozumne panienki z Wrocka czy ich wydepilowane mężusie zaiwaniają w klapkach na Śnieżkę albo adidaskach po lodzie. Niech każdy słoik wrocławski zapłaci za pomoc którą uzyska a jak nie ma pieniędzy - pozwoli działać doborowi naturalnemu. Koniec, kropka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group