Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6569
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Wielki Piątek

Piątek, 14 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 15 kwietnia 2006, 8:23
Autor: TEJO
Polska: Wielki Piątek
Fot. http://www.pagaz.com.pl/krzeszow/index.html
Dziś przypada Wielki Piątek, jedyny dzień w roku, w którym – dla upamiętnienia męki Jezusa Chrystusa – w kościołach nie są odprawiane msze święte. Sprawowana jest tylko Wielkopiątkowa liturgia oraz Droga Krzyżowa.

Wierni są też zobowiązani do przestrzegania ścisłego postu, czyli mogą spożyć jeden posiłek do syta, ale bez potraw mięsnych.

– Dziś przez oszukańczą propagandę szerzy się głupia apologia zła, absurdalny kult szatana, szalone pragnienie łamania zasad, kłamliwa i pusta wolność, która wynosi kaprys, wadę i egoizm ukazując je jako zdobycze cywilizacji – oto, jak podał portal Onet.pl jedno z rozważań Drogi Krzyżowej, która wieczorem odbędzie się w rzymskim Coloseum. Transmisję przeprowadzi TVP 1.

Nabożeństwo zostanie odprawione także w Krzeszowie, w bazylice Najświętszej Marii Panny. W tamtejszej kalwarii są kamienne kaplice ustawione na początku XVIII wieku dla wspomnienia stacji Drogi Krzyżowej.
W Sudetach Kalwaria Krzeszowska ustępuje wielkością tylko kalwarii w Wambierzycach na Ziemi Kłodzkiej.

Szczególny wymiar Droga Krzyżowa będzie miała w jeleniogórskim kościele garnizonowym pw. Podniesienia Świętego Krzyża. To jedno z dwóch miejsc w Polsce, gdzie przechowuje się relikwie Krzyża Świętego. Drugim jest opactwo w Krzyżu w Górach Świętokrzyskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group