Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7625
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wielki koncert w rocznicę zakończenia wojny

Środa, 6 maja 2015, 8:17
Aktualizacja: 8:19
Autor: Mea
Jelenia Góra: Wielki koncert w rocznicę zakończenia wojny
Fot. Mea
Stu artystów weźmie udział w uroczystym koncercie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Organizuje go Szkolna Orkiestra Symfoniczna, soliści i chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki. Impreza odbędzie się 8 maja o godz. 17.00 w Filharmonii Dolnośląskiej. Wstęp jest wolny, ale należy wziąć wcześniej wejściówkę z Filharmonii Dolnośląskiej.

Konferencja prasowa na ten temat odbyła się wczoraj (05.05) w jeleniogórskim Ratuszu.

– W koncercie weźmie udział najmłodszy w Polsce kompozytor, 16-letni Bartosz Czyżewski, uczeń średniej szkoły muzycznej, który gra na skrzypcach. Artysta zdobył drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Mały Paganini” w Legnicy. Dał się wyprzedzić jedynie koleżance ze swojej szkoły, Sulamicie Ślubowskiej, która również wystąpi podczas koncertu – chwalił młodych muzyków Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Dyrektor szkoły muzycznej Urszula Borkowska przedstawiła program widowiska. – Koncert organizujemy pod hasłem „Od mrocznej przeszłości, ku radosnej przyszłości”. Będzie to przekrój wydarzeń związanych z zakończeniem II wojny światowej, od pierwszych scen ukazujących tragedię ludzi wojny. Pozostawili oni po sobie liczne dokumenty w postaci listów, które będą czytane. Będą również recytowane wiersze. W części muzycznej m.in. Aureliusz Miszczyk zagra na fortepianie II Koncert Fortepianowy f – moll cz. 1, chór szkolny zaśpiewa Stabat Mater, Sulamita Ślubowska zagra na skrzypcach, usłyszymy muzykę z filmu „Lista Schindlera” w opracowaniu Bartosza Czyżewskiego, a finał na orkiestrę opracował nauczyciel Sławomir Kupczak – informowała Urszula Borkowska.

W konferencji wziął też udział Sławomir Kupczak, który skomponował jeden z utworów na koncert. – Finał oparty będzie na „Odzie do radości” Ludwiga van Beethovena w rozrywkowej wersji. Sama orkiestra liczy 50 osób, chór ok. 40, więc cały koncert będzie dużym wydarzeniem muzycznym – mówił nauczyciel.

Na koniec spotkania Bartosz Czyżewski wykonał na skrzypcach utwór Paganiniego. – Z muzyką wiążę moją przyszłość, choć lubię też matematykę i brałem udział w grach matematycznych w Paryżu. Skomponowałem już swój własny utwór „Introdukcja i rondo” na skrzypce z orkiestrą. Pisałem go około pół roku, miałem fajny pomysł muzyczny i chciałem go przenieść na papier – stwierdził młody kompozytor.

Koncert to nie jedyne wydarzenie związane z obchodami zakończenia II wojny światowej. 7 maja o godz. 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Berlin 1945 - 70 rocznica upadku hitlerowskich Niemiec” w Muzeum Historii Militariów przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze, które jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego. Natomiast 8 maja o godz. 12.00 zaplanowano oficjalne uroczystości pod Mieczami Piastowskimi, podczas których wręczone zostaną odznaczenia państwowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group