Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 9005
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wielkanoc a rządowe ograniczenia

Niedziela, 5 kwietnia 2020, 12:46
Aktualizacja: Środa, 8 kwietnia 2020, 11:03
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Wielkanoc a rządowe ograniczenia
Fot. Kasia Morańda
Wierni Kościoła katolickiego zastanawiają się, jak będą wyglądać tegoroczne święta wielkanocne. Do 11 kwietnia w kościele może przebywać do pięciu wiernych (nie licząc usługujących), a od 12 kwietnia do kościoła będzie mogło wejść do 50 osób.

Jak informuje Diecezja Legnicka, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami państwowymi w poszczególnych mszach świętych oraz we wszelkich innych celebracjach może uczestniczyć:

- do dnia 11 kwietnia 2020 r. (sobota) – maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (według zarządzenia biskupa legnickiego msze święte są sprawowane bez udziału wiernych, z wyjątkiem usługujących, a także – nie więcej niż pięciu – osób upoważnionych przez Księdza Proboszcza, w pierwszej kolejności będą to osoby związane z uzgodnioną intencją mszalną)

- od dnia 12 kwietnia 2020 r. (Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego) do odwołania – maksymalnie 50 osób, wliczając w to uczestników i sprawujących posługę.

Poszczególne parafie różnie starają się dostosować do obecnej sytuacji - o tym jak wygląda to np. w Parafii św. Wojciecha na Zabobrzu można przekonać się w galerii do artykułu, gdzie widać, że na zewnątrz są wystawione ławki, a parafia informuje, że komunię święta można przyjąć zachowując bezpieczny odstęp. Prowadzona jest również spowiedź.

Ograniczenia dotyczące obrzędów religijnych również wpłyną na święta wielkanocne. Dzisiaj (5.04) obchodzona jest Niedziela Palmowa, którą Episkopat zaleca obchodzić poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.

Z kolei wielkanocne pokarmy nie będą święcone w kościołach, lecz będzie można je pobłogosławić we własnym domu. Jak tego dokonać? Oto wskazówka ze strony Bazyliki Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego:

Na środku stołu, przy którym rodzina spotyka się na uroczystym wielkanocnym śniadaniu, umieszcza się przyozdobioną świecę, może to być paschalik – świeca Caritasu.
Głowa rodziny lub inny dorosły (przewodniczący) zapala świecę i mówi.
Przewodniczący. Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy. Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
P. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
W. Amen.
Następnie ktoś z członków rodziny odczytuje fragment Pisma Świętego: 1 Tes 5, 16-18.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo: Mt 6, 31 ab.32b-33.
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
P. Jezus Chrystus dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić
W. Ojcze nasz.
P. W modlitwie zwróćmy się do Maryi, Matki nadziei.
W. Zdrowaś Maryjo.
P. Wspomnijmy naszych bliskich zmarłych i prośmy o radość nieba dla nich.
W. Wieczny odpoczynek.
P. Odmówmy jeszcze modlitwę za wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii.
Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata zwracają się do Ciebie, szukając siły, zbawienia i pocieszenia. Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym. Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki.
W. Amen.
P. Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei.
W. Módl się za nami!
MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA
P. Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
W. Amen.
PO POSIŁKU
Głowa rodziny / przewodniczący mówi.
P. Uczniowie poznali Pana. Alleluja
W. Przy łamaniu chleba. Alleluja.
P. Módlmy się.
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
W. Amen.

Twoja reakcja na artykuł?

11
26%
Cieszy
0
0%
Hahaha
6
14%
Nudzi
1
2%
Smuci
4
10%
Złości
20
48%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group