Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9862
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wielka inwestycja w Jakuszycach coraz bliżej

Czwartek, 9 lutego 2017, 8:04
Aktualizacja: Piątek, 10 lutego 2017, 7:28
Autor: UMWD
Region: Wielka inwestycja w Jakuszycach coraz bliżej
Fot. Użyczone/UMWD
Nowoczesna baza sportowa przystosowana do uprawiania sportów zimowych, a także do aktywnego spędzania czasu przez cały rok powstanie na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.

Właśnie została podpisana umowa pomiędzy Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki, spółką która nadzoruje inwestycję, a konsorcjum, które będzie pełnić rolę projektanta i inżyniera kontraktu. To oznacza, że jeśli wszystko pójdzie pomyślnie budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu ruszy już za rok!

Trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży – takie sportowe atrakcje będą czekały na miłośników sportów na Polanie Jakuszyckiej. W nowym centrum sportu w głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. Dodatkowo w budynku głównym zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. W centrum znajdzie się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Koncepcja budowy powstanie zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu możliwa będzie organizacja w Jakuszycach zawodów o randze mistrzostw świata.

- Rozpoczynamy ważny etap inwestycji na Polanie Jakuszyckiej. Samorząd Województwa po raz pierwszy spotyka się z konsorcjum, by uzgodnić harmonogram prac projektowych i kolejnych etapów zarządzania projektem. Mamy nadzieję, że ostateczna koncepcja realizacyjna powstanie do 31 marca, a projekt budowlany wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę trafi do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze na przełomie sierpnia i września 2017 roku – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Konsorcjum, które będzie pełnić rolę projektanta i inżyniera kontraktu to wrocławskie firmy – Miastoprojekt Wrocław spółka z o.o. i ETC Architekci spółka komandytowa, wyłonione w przetargu, który trwał od maja 2016 r. i szczęśliwie zakończył się w styczniu 2017 r. Ostateczna koncepcja realizacyjna powstanie do 31 marca, a projekt budowlany wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę trafi do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze na przełomie sierpnia i września 2017 roku.

− Dolnośląskie Centrum Sportu będzie nie tylko jednym z najnowocześniejszych ośrodków sportowych, innowacyjny będzie też sposób realizacji inwestycji – mówi Grzegorz Rosik, prezes firmy Miastoprojekt Wrocław. − Prawdziwą rewolucją jest zastosowanie technologii BIM (Building Information Modeling), w której zamiast rysowania budynku, tworzy się jego trójwymiarowy model. Dolnośląskie Centrum Sportu będzie jednym z pierwszych obiektów w Polsce wybudowanym przy pomocy tej technologii” – dodaje prezes Rosik.
Koszt kontraktu to prawie 4, 25 mln złotych, z czego projektowanie i nadzory autorskie to prawie 2, 35 mln złotych, a pozostała kwota przeznaczona jest na działania inżyniera kontraktu.

- Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, w roku 2018, kilka dni po Biegu Piastów, na budowę na Polanie Jakuszyckiej wejdzie generalny wykonawca, który przez dwa lata zrealizuje jeden z najnowocześniejszych w Polsce i w Środkowej Europie ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego pozwalający na rozgrywanie zawodów najwyższej rangi, jednocześnie udostępniając nowe funkcje dla sportowców amatorów – zapowiada Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
947
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group