Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7582
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wielka inwestycja w Jakuszycach coraz bliżej

Wiadomości: Region
Czwartek, 9 lutego 2017, 8:04
Aktualizacja: Piątek, 10 lutego 2017, 7:28
Autor: UMWD
Fot. Użyczone/UMWD
Nowoczesna baza sportowa przystosowana do uprawiania sportów zimowych, a także do aktywnego spędzania czasu przez cały rok powstanie na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.

Właśnie została podpisana umowa pomiędzy Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki, spółką która nadzoruje inwestycję, a konsorcjum, które będzie pełnić rolę projektanta i inżyniera kontraktu. To oznacza, że jeśli wszystko pójdzie pomyślnie budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu ruszy już za rok!

Trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży – takie sportowe atrakcje będą czekały na miłośników sportów na Polanie Jakuszyckiej. W nowym centrum sportu w głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. Dodatkowo w budynku głównym zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. W centrum znajdzie się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Koncepcja budowy powstanie zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu możliwa będzie organizacja w Jakuszycach zawodów o randze mistrzostw świata.

- Rozpoczynamy ważny etap inwestycji na Polanie Jakuszyckiej. Samorząd Województwa po raz pierwszy spotyka się z konsorcjum, by uzgodnić harmonogram prac projektowych i kolejnych etapów zarządzania projektem. Mamy nadzieję, że ostateczna koncepcja realizacyjna powstanie do 31 marca, a projekt budowlany wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę trafi do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze na przełomie sierpnia i września 2017 roku – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Konsorcjum, które będzie pełnić rolę projektanta i inżyniera kontraktu to wrocławskie firmy – Miastoprojekt Wrocław spółka z o.o. i ETC Architekci spółka komandytowa, wyłonione w przetargu, który trwał od maja 2016 r. i szczęśliwie zakończył się w styczniu 2017 r. Ostateczna koncepcja realizacyjna powstanie do 31 marca, a projekt budowlany wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę trafi do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze na przełomie sierpnia i września 2017 roku.

− Dolnośląskie Centrum Sportu będzie nie tylko jednym z najnowocześniejszych ośrodków sportowych, innowacyjny będzie też sposób realizacji inwestycji – mówi Grzegorz Rosik, prezes firmy Miastoprojekt Wrocław. − Prawdziwą rewolucją jest zastosowanie technologii BIM (Building Information Modeling), w której zamiast rysowania budynku, tworzy się jego trójwymiarowy model. Dolnośląskie Centrum Sportu będzie jednym z pierwszych obiektów w Polsce wybudowanym przy pomocy tej technologii” – dodaje prezes Rosik.
Koszt kontraktu to prawie 4, 25 mln złotych, z czego projektowanie i nadzory autorskie to prawie 2, 35 mln złotych, a pozostała kwota przeznaczona jest na działania inżyniera kontraktu.

- Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, w roku 2018, kilka dni po Biegu Piastów, na budowę na Polanie Jakuszyckiej wejdzie generalny wykonawca, który przez dwa lata zrealizuje jeden z najnowocześniejszych w Polsce i w Środkowej Europie ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego pozwalający na rozgrywanie zawodów najwyższej rangi, jednocześnie udostępniając nowe funkcje dla sportowców amatorów – zapowiada Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~GB 9-02-2017 8:42
"Boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, kryta pływalnia" to będzie koniec Jakuszyc i Gór Izerskich jakimi możemy się cieszyć teraz. Kolejny sk...niały projekt bez poszanowania miejsca w którym ma powstać. Idąc tym tropem, wybudujmy na Mazurach kompleks skoczni narciarskich.
~dinki 9-02-2017 9:01
Poooo cooo?? Znikają Izery, jakie znamy, miejsce dla amatorów i entuzjastów, powstanie n-te miejsce dla ludzi z pieniędzmi, nadętych buców z Warszawki i Wrocka :-(
~LUX 9-02-2017 9:20
Izery nie są prywatnymi górami amatorów, entuzjastów czy innych łazików próbujących przypisać sobie te tereny jako swoją własność. Niby skąd to przekonanie? Izery należą do wszystkich, w równej mierze do nadętych buców, jak i do niedojrzałych malkontentów.
~GB 9-02-2017 9:45
Problem leży w tym, że u nas nie ma przemyślanej gospodarki przestrzennej. Jest tylko kwestią tego ile kto wyłoży kasy na stół i ile kto pod tym stołem weźmie i wyrazi zgodę na budowę tego czy owego. Jakuszyce potrzebują inwestycji. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ale z zachowaniem charakteru tego miejsca!!!
~GB 9-02-2017 9:53
Problem leży w tym, że u nas nie ma przemyślanej gospodarki przestrzennej. Jest tylko kwestią tego ile kto wyłoży kasy na stół i ile kto pod tym stołem weźmie i wyrazi zgodę na budowę tego czy owego. Jakuszyce potrzebują inwestycji. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ale z zachowaniem charakteru tego miejsca!!!
~SB 9-02-2017 10:18
Jak napisano powyżej Izery są dla wszystkich i mam nadzieję, że władze samorządu województwa, które w naszym imieniu inwestują tam pieniądze publiczne pamiętają o tym i zadbają by inwestycja, która znakomicie poprawi warunki do uprawiania sportu profesjonalnego, nie utrudniła dostępu do tras amatorom. Mam nadzieję, że decydenci mają świadomość, że w każdy weekend po jakuszyckich trasach biega kilka tysięcy amatorów, a parkingi już obecnie nie są w stanie pomieścić samochodów wszystkich chętnych. Czy architekci zaplanowali oprócz wszystkich wymienionych w artykule obiektów powierzchnie parkingową nie mniejszą niż obecna?
~Yrezi Rewor 9-02-2017 10:28
Tak, niestety... Izery sa dla wszystkich, nawet dla idiotow ktorzy smieca na kazdym kroku i zachowuja sie jak "zwykla patologia" Smutne, lecz prawdziwe... Niestety.., przybedzie wiele smuecacych burakow w Gory Izerskie... Na szczescie jest tam wiele zakatkow w ktore nie dotra, sa zbyt slabi... 90% pseudoturystow wybierze sie w strone Orla...
~Sowa 9-02-2017 11:46
Mało, że będą śmiecić - ale do tego przywiozą swoje pieski, które będą s..ły gdzie popadnie!
~Yano 9-02-2017 13:43
trochę więcej optymizmu , nic nie robią - źle robią - źle kto bywa w Jakuszycach to wie że to po prostu wstyd jak polana wygląda, spróbuj się gdzieś wysikać... cieszę się że coś się zmieni - znam to biuro projektowe , to naprawdę spoko goście sami biegają na nartach i na pewno tego nie z...bią !
~ 9-02-2017 13:58
Lądowisko dla helikopterów i małych samolotów będzie?
~uzi 9-02-2017 14:31
Jak można z dużą kasą spie....lić tak kultowe miejsce jak Polana Jakuszycka
~K_asia1 9-02-2017 15:06
Już teraz do Jakuszyc w weekend nie chce się jeździć, bo szpilki nie ma gdzie wcisnąć. Po tych inwestycjach to chyba jakieś losowania dla chętnych trzeba będzie przeprowadzać.... Masakra.
~ 9-02-2017 15:12
~K_asia1 nie martw się, opłaty wszystko załatwią. Swoją drogą to trzeba się już pożegnać z tym miejscem :(
~GB 9-02-2017 15:44
Ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że jest coraz gorzej. Oczywiście, przyjeżdżając koło południa zawsze były problemy żeby wjechać na parking BP z tą jednak różnicą, że teraz trudno jest nawet wyjechać. Chłopaki pakują na parking tyle samochodów, bo albo mają przykaz z biura BP albo mają prowizję od ilości i nie zastanawiają się nad tym zbytnio. Jeśli jeszcze powstaną jakieś chore "inwestycje", które zabiorą masę miejsca to już chyba pozostanie przyjeżdżać pociągiem.
~Yrezi Rewor 9-02-2017 16:40
Psiaki? Psiaki to czysta radosc! Czesto bywam tam ze swoimi dwoma...
~ff 9-02-2017 16:40
no i jak zwykle kasa górą - nic już nie może zostać w miarę spokojne i naturalne, trzeba zrobić huk, wrzask i fajerwerki. I może plus disco polo ryczące z boiska i będzie cudnie. Cud, malina, blondyna. Kolejna klęska ekologiczna w Izerach, kiedyś kornik drukarz, teraz kasiarz druciarz.
~Kowalczyk 9-02-2017 23:13
Witam, witam. Fajnie, będę sobie śmigać po polanie, a potem moze se na pizze zajade, za darmochę i potem z biorgen wygram moze. Oj, tylko sterydków nie biore.
~ 10-02-2017 3:33
7 miesięcy na projekt takiego obiektu z kompletnymi uzgodnieniami? Nie jest to do przeskoczenia.
~mm 10-02-2017 7:59
ciekawe jak będzie wyglądać boisko i bieznia po 5miesiacach zimy w Izerach, basen z zasady jest niedochodowy, a na silownię nei trzeba jechać do jakuszyc. obawiam się, że koszty utrzymania obiektu bedą ogromne, wtedy zaczną oszczędzać i zamiast ladnego, skromnego ośrodka będzie kicha. wazne zawody sportowe będą tam może kilka razy w roku, a co potem?
~pieniądze wyrzucone w bloto 15-02-2017 11:01
Warunki pogodowe rozwala ta super inwestycje, zimno, deszcz na zmianę ze śnieżycami, wiatr i ciągła mgła, bardzo mało słonecznych dni w roku to minusy a nie plusy aby spędzać tam czas dłużej niż sie musi. Totalne zadupie jedziesz pobiegać i wracasz. Podstawowa infrastruktura plus parkingi i na tym koniec. Az boje sie myśleć ile kasy pochłonie utrzymanie tego wszystkiego, baza turystyczno-rekreacyjna istnieje w Szklarskiej a nawet tuż obok Polany Jakuszyckiej po co wiec takie nieprzemyślane wydatki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group