Piątek, 26 czerwca
26°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce
reklamy

Wiele zrobiono w powiecie na rzecz środowiska [FOTO]

Audio

Czytaj na głos

Autor: Mea 3 min czytania

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego podsumowano działania ważne dla środowiska w regionie. Przed rozpoczęciem obrad, z okazji 25–lecia Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, starosta Jacek Włodyga wręczył statuetkę Liczyrzepy Agnieszce Łętkowskiej, wicedyrektor jeleniogó

reklamy
reklamy

- Świeże powietrze wśród nieskażonej natury można odnaleźć właśnie w parkach krajobrazowych. Strategia rozwoju naszego powiatu opiera się na turystyce, czyli w dużej mierze na ofertach przyrodniczych. Cieszę się, że udało się utrzymać ich status i nasi mieszkańcy oraz turyści mogą aktywnie spędzać w nich czas – mówił Jacek Włodyga.

Agnieszka Łętkowska dziękowała za wyróżnienie. – Przyroda jest atrakcją i przyciąga wiele osób. Oba parki zajmują ponad 40 tys. hektarów, w tym duża część znajduje się na terenie powiatu jeleniogórskiego. Chcemy, by parki rozwijały się - mówiła. Zrealizowane zadania związane z ochroną środowiska w powiecie w 2013 r. przedstawił Piotr Włodarkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

- Gmina Stara Kamienica uzyskała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację „Budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Wojcieszycach”. Do 2015 r. powstanie 10-kilometrowa sieć kanalizacji sanitarnej z pompownią kontenerową za prawie 7 mln zł. – wyliczał dyrektor.

Karpacz wybudował w ciągu ul. Dolnej 1,3 km sieci kanalizacyjnej deszczowej za prawie 1,5 mln zł. Gmina Jeżów Sudecki wykonała prawie 11 km sieci kanalizacji sanitarnej i prawie 20 km sieci kanalizacji tłocznej oraz dwie przepompownie ścieków za ponad 3 mln 600 tys. zł. Gmina Podgórzyn w Miłkowie wybudowała sieć wodociągową o długości 1 km oraz 200 m sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej za ponad 500 tys. zł. Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji w Bukowcu wybudował odcinkową sieć kanalizacji o łącznej długości ponad 1.275 km w Łomnicy, Mysłakowicach, Szklarskiej Porębie i Piechowicach za ponad 500 tys. zł.

Ponadto KSWiK w Bukowcu wybudował odcinkową sieć wodociągową w: Mysłakowicach, Łomnicy, Krzaczynie i Piechowicach o łącznej długości 1,6 km, za 350 tys. zł. Karpacz zadbał o dokumentację na modernizację ujęcia wody i Stację Uzdatniania Wody „Wilcza Poręba II” za 49 tys. zł. Jeżów Sudecki - na budowę sieci wodociągowej w Czernicy za 96 tys. zł.
- W zakresie ochrony powietrza Gmina Stara Kamienica wybudowała pompy ciepła w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie oraz świetlicy wiejskiej w Rybnicy za ponad 500 tys. zł. Przebudowała kotłownię olejową na opalaną pelletem w Gminnym Gimnazjum za 102 tys. zł. Piechowice przeprowadziły prace w zakresie termomodernizacji trzech budynków mieszkalnych, wymieniając dachy i docieplając poddasza za ponad 100 tys. zł. Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze zmodernizowało kotłownię w Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich na opalaną pelletem za prawie 10 mln zł – informował Piotr Włodarkiewiecz.

W zakresie gospodarki odpadami Jeżów Sudecki zlikwidował dzikie wysypiska odpadów, co kosztowało 3 tys. zł. Związek Gmin Karkonoskich w Bukowcu rozbudował i zmodernizował linię technologiczną wydzielania biofrakcji ze zmieszanych odpadów komunalnych w Karkonoskim Centrum Gospodarki Odpadami Ściegny-Kostrzyca. Ponadto kupiono kontenery, kosze oraz wykonano myjnię do kół i podwozi. Całość kosztowała ponad 350 tys. zł. Kupiono również biokompostownię tunelową za ponad 1 mln zł. Nabyto pięć zbiorników na zużyty olej, 84 zbiorniki na surowce wtórne, cztery pojemniki siatkowe oraz osiem kontenerów zamkniętych za ponad 260 tys. zł. Opracowano również wniosek na dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego rekultywacji sektora składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne na terenie KCGO w Ściegnach-Kostrzycy za 15 tys. zł. Z powiatu jeleniogórskiego usunięto ponad 118 Mg azbestu (z Kowar, Mysłakowic, Podgórzyna i Starej Kamienicy) za 77 tys. zł.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p… KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka