Środa, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 6300
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wiedeńska gala: wino, kobiety i śpiew w Filharmonii Dolnośląskiej

Środa, 4 maja 2011, 22:05
Aktualizacja: Niedziela, 8 maja 2011, 9:33
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wiedeńska gala: wino, kobiety i śpiew w Filharmonii Dolnośląskiej
Fot. TEJO
Huraganem rzęsistych oklasków i owacją na stojąco podziękowała publiczność wykonawcom gali inauguracyjnej, która rozpoczęła XX jubileuszowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej. Impreza przez trzy nadchodzące dni rozbrzmiewać będzie w Filharmonii Dolnośląskiej, która – wraz z Konsulatem Republiki Austrii w Krakowie zorganizowała wydarzenie.

Festiwal otworzyła Zuzanna Dziedzic, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej. Przywitała gości: zastępczynię przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Grażynę Malczuk, prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiłę oraz jego zastępczynię Zofię Czernow. Przybył też starosta jeleniogórski Jacek Włodyga oraz jego zastępcy: Zbigniew Jakiel i Andrzej Więckowski. Zuzanna Dziedzic podziękowała za wsparcie Konsulatowi Republiki Austrii i przeczytała list od konsula, który wyraził radość z jubileuszu i z faktu, że festiwal na dobre wrósł w repertuar wydarzeń w Jeleniej Górze.

Później przyszła kolej na muzykę. Znakomicie dysponowaną Orkiestrę Filharmonii Dolnośląskiej prowadził Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk. Literatura koncertu dowiodła jak mylące może być popularne określenie „muzyka poważna”. Bo choć utwory, które grano – w sztampowym ujęciu do takiej muzyki należą – to jednak z powagą nie mają niemal nic wspólnego. No, może poza początkową Uwerturą do opery Don Giovanni Mozarta i kilkoma innymi kompozycjami.

W większości sala koncertowa Filharmonii Dolnośląskiej wibrowała dziś XIX-wieczną rozrywką z najwyższej półki zarówno kompozytorskiej, jak i wykonawczej. A to za sprawą mistrzów z dawnego Wiednia (i nie tylko, bo zabrzmiały też dzieła z nutką Włoch i Francji – Rossiniego, Saint-Saensa, Gounoda czy też Bizeta) oraz dzięki świetnym i pięknym wykonawczyniom. Iwona Socha (sopran) i Magdalena Idzik (mezzosopran) oczarowały publiczność nie tylko urodą lecz także soczystą barwą głosu w ariach z oper i operetek wspomnianych kompozytorów, a także króla walca Jana Straussa. Tegoż kompozytora zabrzmiały także dzieła orkiestrowe: „Walc cesarski” oraz Polka „Ohne Sorgen”.

Na finał nie obeszło się bez bisu. Solistki – z kieliszkami szampana w dłoniach – zaśpiewały w duecie "Annen Polka" poza kunsztem wykonawczym pokazując przy tym świetne show z udziałem samego dyrygenta Mirosława Jacka Błaszczyka. Burza oklasków na stojąco nie zachęciła jednak artystek do kolejnego bisu.

Kolejne koncerty Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej od jutra. W czwartek koncert kameralny „W Wiedeńskim Salonie”. Jeremy Findlay (wiolonczela) i Per Rundberg (fortepian) zagrają rozmaite dzieła klasyków wiedeńskich i nie tylko. Koncert zaczyna się o godz. 19. W piątek o tej samej porze zaprezentuje się Kwartet Śląski w składzie: Szymon Krzeszowiec (skrzypce I), Arkadiusz Kubica (skrzypce II), Łukasz Syrnicki (altówka), Piotr Janosik (wiolonczela). Zabrzmią utwory Haydna, Góreckiego i Grażyny Bacewicz.

Na finał festiwalu – w nadchodzącą sobotę – koncert „Klasycy Wiedeńscy”. Orkiestrę Symfoniczną FD poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk a w programie: Symfonia Praska i Koncert fortepianowy A-dur Mozarta, oraz Ludwiga van Beethoven - Koncert skrzypcowy D-dur. Soliści: Jakub Jakowicz (skrzypce), Joanna Ławrynowicz (fortepian).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group