Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 5872
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wieczorne spotkanie przy Ognisku Patriotyzmu

Sobota, 12 listopada 2016, 10:10
Aktualizacja: Niedziela, 13 listopada 2016, 8:30
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wieczorne spotkanie przy Ognisku Patriotyzmu
Fot. Przemek Kaczałko
Tradycyjnie, od kilku lat przy Bazylice Mniejszej pw. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze wieczór w dniu Święta Niepodległości to okazja do spotkania „małych i dużych”, którzy przy ognisku śpiewają pieśni patriotyczne. Wczoraj (11.11) – mimo dużego chłodu – na taki sposób spędzenia wieczoru zdecydowała się spora grupa jeleniogórzan.

Wydarzenie organizowane jest przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. - To jedna z naszych pierwszych inicjatyw, która powstała po tym, jak założyliśmy stowarzyszenie w marcu 2011 roku przy okazji ustanowienia kościoła miejskiego św. Erazma i Pankracego - Bazyliką Mniejszą, decyzją papieża Benedykta XVI – powiedział Mariusz Gierus.

To już szóste ognisko stowarzyszenia, które chce edukować również przez muzykę, pamięć o pieśniach patriotycznych. - Pomysł Ognisk Patriotyzmu wziął się od szkoły katolickiej w Wieluniu, który od wielu lat takie ogniska organizuje – wyjaśnił M. Gierus, który w trakcie trwania imprezy częstował dzieci i dorosłych gorącą herbatą, co przy panującym przymrozku spotykało się z bardzo dużym zapotrzebowaniem.

Z wielką radością w spotkaniu uczestniczyły dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 27, a czynność zapalenia ognia przypadła dyrektorce „Okrąglaczka” Małgorzacie Wrotniewskiej w asyście męża – przewodniczącego Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

- Co roku jedna z grup przedszkola bierze w tym czynny udział – przyznał organizator spotkania. W tym roku była to grupa „Motylki”, która zaprezentowała pełen życia i gorących serc mini repertuar pieśni patriotycznych.

- Budującą wartością jest połączenie pokoleń, łezka się w oku kręci, kiedy ci starsi w ostatnich latach być może mieli przekonanie, że pamięć o dawnych czasach mija i zostaje w ich sercach, a tu się okazuje, że kolejne pokolenia przejmują tę piękną tradycję i jest ona zawarta w pieśniach patriotycznych – dodał Mariusz Gierus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group